Translate into English
ins Deutsche übersetzen
Traducir al espanol
www.psytrance.pl

 

   Magazine - Artists

    SHPONGLE

Faktem jest, że jest to jeden z najlepszych projektów muzycznych transowej sceny. To muzyczne dziecko Simona Posforda i Raja Ram, którzy swym projektem o jednej z najdziwniejszych nazw pod słońcem postanowili skierować publikę prosto w czwarty wymiar muzycznych doznań. Gdy już się tam znajdziemy, muzyczny duet oraz niebieska wielooka twarz będą naszymi nieodłącznymi towarzyszami w świecie zwanym Shponglelandią. Are You Shpongled?!...

Where is Shpongleland...?


A multi-verse not very far away where queues and noise don't exist neither pain nor fear, scary faces or bad smells... just peace and pieces, and perfect weather :) Sucking the big toe of humanity, your armchair turns into an aural spacecraft, catapulting you through the veils of reality and consciousness into a psychedelic adult theme park: Sonar Ballistickle, Soma sucking cyber sorcerers floating weightlessly on the threshold of bliss, creating psycho-geometric, atomic telepathic shimmering incandescent dream dilations. This hybrid exotic seretonin drenched electro-plasmic dripping brain forest moves with endless hallucinogenic changing patterns while, unnoticed a million angels dance on a pinhead. Fun-Shui, Phrenological escapology; the divine moment of truth... the inevitability of the unexpected - the vortex of the cortex. Knowing what we don't know, while sampling the cosmos; from the darkness to the light; from the unreal to the real... from death to immortality.

...Lets Get Shpongled!

(tekst pochodzi ze strony www.shpongle.com)

Simon poznał Raję (prawdziwe imię i nazwisko to Ron Rothfield, urodzony w 1940 r. w Melbourne w Australii) w Butterfly Studios, kiedy obaj pracowali nad oddzielnymi projektami. Szybko się zaznajomili i postanowili tworzyć razem muzykę. Posford pracował trochę nad materiałem TIP (The Infinity Project), ale cały czas chcieli także zrobić coś zupełnie innego... Rok 1995 był rokiem spotkania Posforda i Raja Ram w Glastonbury. Wtedy to obaj muzycy zaczęli myśleć całkiem poważnie o utworzeniu wspólnego projektu muzycznego. Każdy z nich miał za sobą spore doświadczenie muzyczne (Simon jako Hallucinogen - i nie tylko - a Raja jako 1/2 legendarnego TIP - The Infinity Project).

"I'm feeling very shpongled. Smashed, mashed, completely geschtonkenflapped... To be shpongled is to be kippered, mashed, smashed, destroyed... Completely Geschtonkenflapped! Feel so smooth... Everything tingling." ("Shpongle - Room 23")

Pewnego dnia, w trakcie jednego z melanżów u Posforda, Raja powiedział: "I am absolutely... shpongled!". Simon stwierdził, że to w gruncie rzeczy fajne słowo, więc ochrzcili swój nowy projekt nie inaczej jak intrygującą nazwą Shpongle. Ciekawe jest to - wg słów Posforda - że gdziekolwiek Raja i Simon udają się za granicę, od Japonii po Izrael każdy, kto widzi to słowo napisane (Shpongle - transkrypcja /szpong'l/) potrafi je właściwie wymówić, w przeciwieństwie do słowa "hallucinogen" - ang. transkrypcja /halusynoudżen/ - które zdaje się stwarzać wiele problemów. Tak oto narodził się w ich głowach projekt Shpongle. Po trzech latach wytężonej pracy 1 października roku 1998 światło dzienne ujrzała pierwsza ich płyta zatytułowana "Are You Shpongled?". Album wydano w wytwórni Twisted Records.

Shpongle - Are You Shpongled?

Twisted Records, 1998

1. Shpongle Falls
2. Monster Hit
3. Vapour Rumours
4. Shpongle Spores
5. Behind Closed Eyelids
6. Divine Moments Of Truth
7. ... And The Day Turned To Night

"Are You Shpongled?" to prawdziwy muzyczny klejnot, arcydzieło, które po dziś dzień zajmuje jedno z pierwszych miejsc na podium najlepszych chilloutowych płyt. Album ten zawiera prawdziwą istotę muzyki Shpongle. Jeżeli wierzyć statystykom to warto nadmienić, iż "Are You Shpongled?" sprzedał się w ponad 30.000 egzemplarzy. Projekt maski-znaku Shpongle widniejący na okładkach tego projektu powstał w oparciu o okładkę płyty "Relicts" jednego z ulubionych zespołów Simona, czyli Pink Floyd.


Jeden z niesamowitych utworów z albumu "Are You Shpongled?" doczekał się swojego własnego singla. Rok 2000 przyniósł singiel zatytułowany "Divine Moments of Truth", który ukazał się w dwóch wersjach: na CD (3 wersje utworu) oraz na winylu (2 wersje). Jak widać / słychać po singlu, Shpongle nie został utrzymany jedynie w granicach chilloutu i nie można go klasyfikować jako projektu stricte chilloutowego (zwłaszcza przyszłość przyniesie takie "skoki w bok" poza te granice). Remixy "Divine Moments of Truth" są, w przeciwieństwie do materiału z "Are You Shpongled?", zorientowane bardziej w stronę dobrego szybkiego psytransu w klimatach Posforda jako Hallucinogen. Wszystkie utwory są znakomitą propozycją ze strony obu muzyków na rozgrzanie publiki podczas imprezy.

Shpongle - Divine Moments of Truth

Twisted Records, 2000

1. Divine Moments Of Truth (Instrumental Mix)
2. Divine Moments Of Truth (Shpongle Trance Remix)
3. Divine Moments Of Truth (Original Russian Bootleg Mix)


Shpongle - Divine Moments of Truth EP

Twisted Records, 2000

1. Divine Moments Of Truth (Instrumental Mix)
2. Divine Moments Of Truth (Shpongle Trance Remix)
Od czasu pierwszego albumu Shpongle upłynęło wiele czasu... Muzyka ewoluowała, a fani wspólnej twórczości Posfora i Raja czekali z niecierpliwością na kolejne sygnały ze Shponglelandii. No i stało się. Od wydania debiutanckiej płyty obaj muzycy nie próżnowali i postanowili posunąć się o krok dalej eksperymentując z dźwiękiem i muzyką z różnych stron świata. Efektem tych eskapad po świeże brzmienie i nowe zaskakujące nowostki muzyczne była płyta "Tales Of The Inexpressible", czyli druga, zapierająca dech w piersiach, niewiarygodna podróż.

Shpongle - Tales Of The Inexpressible

Twisted Records, 2001

1. Dorset Perception
2. Star Shpongled Banner
3. A New Way To Say Hooray
4. Room 23
5. My Head Feels Like A Frisbee
6. Shpongleyes
7. Once Upon The Sea Of Blissful Awareness
8. Around The World In A Tea Daze
9. Flute Fruit

Wraz z albumem "Tales Of The Inexpressible" (Twisted, czerwiec 2001) Raja i Simon osiągnęli kolejny etap w świecie chilloutowych klimatów. Drugi Shpongle to najbardziej wyrafinowana kombinacja psychodelicznych dźwięków ze studia Posforda, dźwięków gitary akustycznej, cello, fletu Raja, wokalistek (m.in. Michele Adamson) oraz wielu motywów muzycznych z najróżniejszych zakątków świata. Doznania podczas słuchania tej muzyki są naprawdę "Niewypowiedziane"... Posłuchaj - śnij - obudź się - bądź kimś innym...

20 października roku 2003 pojawiła się płyta pod tytułem "Remixed", na której znalazło się 8 remixów utworów Shpongle popełnionych przez artystów takich jak Prometheus, Ott czy Eat Static.

Shpongle - Remixed

Twisted Records, 2003

1. Crystal Skulls (Western Rebel Alliance Remix)
2. And The Day Turned To Fright (Eat Static Remix)
3. Star Shpongled Banner (Brothomstates Remix)
4. A New Way To Say Hooray (Prometheus Remix)
5. My Head Feels Like A Frisbee (Delusions Of Grandeur Remix)
6. Dorset Perception (Total Eclipse Remix)
7. Around The World In Tea Daze (Ott Remix)
8. Once Upon The Sea Of Blissful Awareness (Esion Jim Remix)

W tym samym roku pojawił się singiel zawierający remix utworu "Dorset Perception" popełniony przez Phila Kaye oraz nowy utwór Shpongle zatytułowany "Beija Flor", który automatycznie stał się zwiastunem kolejnego albumu Shpongle.

Shpongle - Dorset Perception Remixes EP

Twisted Records, 2003

1. Dorset Perception (Lo Step Balearic Breaks Re-Edit)
2. Beija Flor

Po wielu latach wyczekiwania w końcu stało się to, co miało się stać. Światło dzienne ujrzał trzeci, prawdopodobnie ostatni, album Shpongle, który jest zwieńczeniem muzycznej trylogii.

Shpongle - Nothing Lasts But Nothing Is Lost

Twisted Records, 2005

1. Botanical Dimensions
2. Outer Shpongolia
3. Levitation Nation
4. Periscopes Of Consciousness
5. Schmaltz Herring
6. Nothing Lasts
7. Schnitzl'd In The Negev
8. ...But Nothing Is Lost
9. When Shall I Be Free?
10. The Stamen Of The Shaman
11. Circuits Of The imagination
12. Linguistic Mystic
13. Mentalism
14. Invocation
15. Molecular Superstructure
16. Turn Up The Silence
17. Exhalation
18. Connoisseur Of Hallucination
19. The Nebbish Route
20. Falling Awake

Utwory spod znaku Shpongle pojawiły się kilkukrotnie na przeróżnych składankach, wymieniając chociażby takie płytki jak Eclipse - A Journey Of Permanence And Impermanence (1998), Burning Man - Tranceonic Desert Beats (rok 2000), Demented (wydana w 2000 roku), Divi-Nations (2000), Spaceships Of The Imagination (2000).

Poza utworami pochodzącymi z płyt i EP'ki dyskografię Shpongle uzupełniają utwory, które nie wystąpiły na żadnym z albumów. Pierwszy z nich to "Saudate Part II", który można uznać za wydłużoną wersję "Flute Fruit" z "Tales Of...", a który znalazł się na kompilacji "Floatation" Interchill Records (wydana w 2001 roku). "Saudate Part II" to stuprocentowy chill-out dla tych, którym brakowało dźwięków wydobywanych przez Raję z fleta. Drugi track to najnowszy produkt Shpongle pt. "The Sixth Revelation" ze składanki "The Mystery Of The Thirteen Crystal Skulls" (TIP, 2001) - płyty predentującej do miana najlepszej kompilacji roku 2001. "Szóste Objawienie" to kombinacja ambientowego Shpongle i jazdy na miarę utworów typowych dla Hallucinogena. No i trzeci utwór - "Dorset Perception (Total Eclipse Remix)" - to ostatnia pozycja z kompilacji "Unusual Suspects" (Twisted, 2002), połączenie mocy utworu zapoczątkowującego drugi album Shpongle z dźwiękami Total Eclipse.

Prócz muzyki projekt Shpongle to także, jakby nie było, gadżety stworzone z myślą o jego fanach. Wytwórnia Twisted Records oferuje w swoich online-sales T-shirty z podobizną maski Shpongle, bluzy czy też walizeczki z niebieską mordką.

Shpongle jest o tyle ciekawy, iż utwory "spod igły" tego projektu powstają w dość osobliwy sposób. "Zanim zaczniemy jakikolwiek track - mówi Simon - próbujemy skoncentrować się na jego wizualizacji. W utworze "Shpongle Falls", po tym jak Raja wrócił z Brazylii, wyobraziliśmy sobie chodzenie po tropikalnych lasach, światło słoneczne odbijające się od wody. Później stanie pod samym wodospadem, zmaganie się z potężną siłą wody, przejście przez wodospad prosto w ciszę jaskini ze stalagmitami." Obaj muzycy doskonale rozumieją się podczas wspólnej pracy w studio. Kiedy Raja i Simon położą swe ręce na sonicznym przepisie, muzyka staje się dla nich czymś fizycznym: "Używamy pojęć związanych z żywnością - nie technicznych pojęć. Rozmawiamy ze sobą rzucając hasła w stylu: Więcej sufletu, więcej kiełbasy! Wyobraź sobie 1000 macek meduz wysyłających halucynacje prosto do twojego trzeciego oka."

Na zakończenie słowa twórców, które będą chyba znakomitym podsumowaniem ich wspólnej działalności:

"We find sounds that turn us on in the universe and put them in musical context. We aim to entertain ourselves. Ours is the bizarre, the weird, the wonderful. We aim for death by astonishment!"
- Simon Posford & Raja Ram


Oficjalna strona: www.shpongle.com
Fansite: www.shpongle.org

Templar

« MAGAZINE


 

 

 

psysun Nadchodzące Imprezy / Incoming Parties
2017-01-28 - PampingBola
   @ klub Rzecz Jasna, Gdańsk
2017-02-03 - Pure Psychedelic vol. 7
   @ K4, Szczecin
2017-02-11 - Amora 2
   @ klub Protokultura, Gdańsk
2017-02-18 - Psycho Infinity
   @ Pi x Drzwi, Lublin
2017-03-18 - 604Syndroms Release Party
   @ Fabryka Porcelany, Katowice
  aktualizacje

aktualizacje

  Recenzje / Reviews
ticon_-_mirage

TICON - MIRAGE
Iboga Records, 2016

wiecej ...

mindwave_-_project_5

MINDWAVE - PROJECT 5
Iono Music, 2016

wiecej ...

sundial_aeon_-_vulcanosis

SUNDIAL AEON - VULCANOSIS
Impact Studio Records, 2017

wiecej ...

vanderson_-_artificial_intelligence

VANDERSON - ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Self released, 2017

wiecej ...

zoungla_-_entwine

ZOUNGLA - ENTWINE
Zoungla, 2013

wiecej ...

zoungla_-_the_lines_we_draw

ZOUNGLA - THE LINES WE DRAW
Zoungla, 2016

wiecej ...

ra_-_earthcall

RA - EARTHCALL
Suntrip Records, 2016

wiecej ...

chi-A.D._-_earth_crossing_remastered

CHI-A.D. - EARTH CROSSING REMASTERED
Amakusa Records, 2016

wiecej ...

loud_-_5_billion_stars

LOUD - 5 BILLION STARS
Nano Records, 2016

wiecej ...

the_future_sound_of_london_-_life_in_moments

THE FUTURE SOUND OF LONDON - LIFE IN MOMENTS
fsoldigital.com, 2015

wiecej ...

john_00_fleming_-_alter_ego

JOHN 00 FLEMING - ALTER EGO
J00F Mantra, 2016

wiecej ...

cascades_of_life

CASCADES OF LIFE
Psynews.org, 2016

wiecej ...

aes_dana_feat._miktek_-_far_and_off

AES DANA FEAT. MIKTEK - FAR AND OFF
Ultimae Records, 2016

wiecej ...

vanderson_-_visions_of_tomorrow

VANDERSON - VISIONS OF TOMORROW
Self-released, 2016

wiecej ...

nolax_-_persistence_2.0

NOLAX - PERSISTENCE 2.0
Phototropic Records, 2008

wiecej ...

ishq_-_nutopia

ISHQ - NUTOPIA
Virtual Records, 2016

wiecej ...

star_paths

STAR PATHS
Mamomam Records, 2016

wiecej ...

jaraLuca_-_the_source

JARALUCA - THE SOURCE
Timewarp Records, 2016

wiecej ...

nova_fractal_-_transcendence

NOVA FRACTAL - TRANSCENDENCE
Goa Madness Records, 2016

wiecej ...

gMO_-_paradise_no_9

GMO - PARADISE NO 9
Blue Tunes Records, 2016

wiecej ...

tempo_syndicate

TEMPO SYNDICATE
Sentimony Records, 2012

wiecej ...

stereofeld_-_soul_mirror

STEREOFELD - SOUL MIRROR
Sun Station Records, 2016

wiecej ...

sundial_aeon_-_symbiosis

SUNDIAL AEON - SYMBIOSIS
Impact Studio Records, 2015

wiecej ...

eat_static_-_dead_planet

EAT STATIC - DEAD PLANET
Mesmobeat, 2015

wiecej ...


Galerie / Galleries

» 2009.08.11 - Ozora Festival 2009
» 2009.07.31 - Chvatimech 2009
» 2009.07.25 - Summer Tales
» 2009.07.17 - Mystika IV
» 2009.07.03 - Sunsara OA

Relacje / Party Reviews

» 03.10.2013 - connection festival 2013
» 24.07.2013 - s.U.N. festival (Marion)
» 24.07.2013 - s.U.N. festival (Styropian)
» 30.11.2012 - iono berlin night
» 11.02.2012 - mystic arts event 5th anniversary

Muzyka / Music

» Styropian - Good Afternoon Dancefloor

news | reviews | magazine | scene | party | music | gallery | links | forum | psytrance.pl
www.psytrance.pl
© 2018 PSYTRANCE.PL TEAM