Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

antix


Antix to jeden z najciekawszych aktualnie projektów obracających się w progresywnej skali muzyki psychedelic trance. Tworzą go bracia Barton i Hayden Strom, z pochodzenia Nowozelandczycy. Ich przygoda z tą muzyką rozpoczęła się w 1995 roku kiedy to znajomy puścił im kasetę wypełnioną psychodeliczną elektroniką. Reakcja była natychmiastowa, Barton bardzo szybko kupił mikser i zaczął grać na lokalnych imprezach rozwijającej się wtedy sceny w Auckland. Pół roku później wybył do Japonii celem zakupu sprzętu do planowanego studia muzycznego. Wtedy Hayden przyłączył się do jego projektu i razem rozpoczęli naukę tworzenia muzyki. Przez kilka lat poszukiwali własnego brzmienia i eksperymentowali. W końcu w 1999 roku osiadli na zachodnim wybrzeżu północnej wyspy tworzącej Nową Zelandię i założyli własne Slow Burning Studio. Wydawało się wtedy, że byli już ukształtowanymi artystami z własnym, gotowym do opublikowania brzmieniem. Rok później nawiązali kontakt z DJem Philippem z wytwórni Plastik Park. Zaprezentowali kilka swoich utworów i dzięki temu wydali pierwszy winylowy singiel "Can't Quit".

Antix - Can't Quit EPcant.jpg

Plastik Park Records, 2000

1. Can't Quit
2. Rainstick






W 2001 roku opublikowali kolejne utwory w nowozelandzkiej wytwórni Manta Recordings, gdzie wyszedł singiel, na którym Barton i Hayden wystąpili jako Pylon, a także pod nazwą Pacesetter razem z Tomaszem Balickim (Atmos).

The Pylon vs Pacesetter EPpylon.jpg

Manta Recordings, 2001

1. Pylon - Storm
2. Pacesetter - All Purpose






Bracia zapoznali się także z DJem Antim, dzięki czemu opublikowali kilka kawałków w jego Spiral Trax. Ich ówczesne brzmienie można było określić jako techniczne, minimalistyczne, nieco mroczne i bardzo surowe.

Antix - Alma EPalma.jpg

Spiral Trax, 2001

1. Alma
2. Backslide






Jako Bushbumpas razem z Sebastianem Krugerem (SBK, Tarsis, Kruger & Coyle) bracia wydali na przełomie lat 2001 i 2002 kilka utworów dla MDMA Music i Yellow Sunshine Explosion oraz singiel w Spiral Trax.

Bushbumpas - Bushrockbush.jpg

Spiral Trax, 2001

1. Bushrock
2. The Seed






Wspomniane wcześniej brzmienie Antix bardzo pasowało do nieco dziwnych eksperymentów spod szyldu Flow Records, gdzie ukazał się kolejny singiel.

Antix - Antix EPant.jpg

Flow Records, 2002

1. Celubrious
2. Bad Behind






W Iboga Records wyszedł nowy singiel nagrany wspólnie z Fabel.

Fabel vs Antix - Patterns EPpat.jpg

Iboga Records, 2002

1. Patterns
2. The Bear
3. Flipped





Katalog Beat Records powiększył się wkrótce o kolaborację Antixa wraz z Phony Orphants.

Phony Orphants vs Antix - Saturday Candy EPsat.jpg

Beat Records, 2003

1. Saturday Candy
2. Chicargo Collins






Mimo początkowych sukcesów, pierwszy album braci Strom został opublikowany dopiero 3 lata po debiucie grupy. "Lull" wydała duńska wytwórnia Iboga Records i zawierał zupełnie inne kawałki niż te, z których dotychczas był znany duet Antix. Płyta ukazała się w lipcu 2003.

Antix - Lulllull.jpg

Iboga Records, 2003

1. Darko
2. Hit The Frog N Toad
3. Blood
4. Chase
5. Capella
6. Free As We Are
7. On The Rock
8. Slave To Dose

Muzyka braci Strom wyewoluowała w stronę bardziej nastrojowej i uspokojonej. Nie było już słychać tej minimalistycznej, nieokrzesanej zadziorności znanej np. z utworu "Rainstick". Utwory przerodziły się w progresywne, niebanalne bajki, świetnie sprawdzające się na początku imprezy. Niby nie wprowadzały nic nadzwyczajnego, ot kawałki przelatujące i szybko zapominane. Jednak przy dokładniejszym przesłuchaniu okazało się, że zawierają w sobie mnóstwo klimatycznych opowieści. Album ten okazał się dużym sukcesem, gdyż zdobył bardzo dobre recenzje. Grupa tym samym stała się jedną z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych nazw w świecie progresywnego psytransu. I na kilkanaście miesięcy nastała cisza...

live.jpg
W czasie tym Antix grał na całym praktycznie świecie. Występował m.in. w Portugalii, Niemczech, Szwecji, Chorwacji, Japonii, Londynie, Grecji i Austrii. Oprócz tego bracia Strom pracowali nad unowocześnieniem swojego brzmienia. Chcieli nagrać dokładnie to, co aktualnie słyszeli w swojej duszy. Eksperymentowali więc z różnymi technikami produkcji i wokalami. Pod nazwą Fiord nagrali kilka progresywnych remiksów, które okazały się być muzycznymi perłami. W międzyczasie w swoim studio produkowali także ścieżki dźwiękowe do filmów i dla telewizji. Na szczęście nie zapomnieli o Antixie i cały czas pracowali nad nowym materiałem. Efekt tej wytężonej pracy ukazał się 1 maja 2005 roku w postaci albumu "Twin Coast Discovery".

Antix - Twin Coast Discoverytwin.jpg

Iboga Records, 2005

1. Return To The Masters
2. The Inkling
3. Forever Changing
4. Cold Nights
5. Little Honey
6. Le Lascard
7. Quiet Is The New Loud
8. Hiding Place

Wiele osób uznało tą pozycję za przełomową dla całego nurtu progresywnego psytransu. Do tego czasu bardzo zauważalna była tendencja wielu artystów zmierzających w stronę progressive house-u. Sporo muzyków eksperymentowało z nowymi strukturami, np. tłustą i wydłużoną linią basową, czy też różnymi motywami wokalnymi. Jednak dopiero "Twin Coast Discovery" jawnie ukazał jak niesamowicie można połączyć kilka gatunków. Bracia Strom wyciągnęli wszystko co najlepsze z progressive i wpletli to w niezwykle wysmakowaną transową konstrukcję. Ewidentnie uciekli od sztucznych linii basowych znanych w produkcjach full-onowych, czy też w melodyjnych kawałkach ze zwolnionym tempem, które przez to mylnie zaliczane były do progresywnej skali muzyki psychodelicznej. Ich bas był długi, buczący, przesterowany, potężny, ale przede wszystkim przyjemny i interesujący. Zastosowali także dużą ilość wokali, czy to zwykłych tekstów, urywków sampli zawierających głosy, czy w końcu pod nazwą Fiord zremiksowali "Hiding Place", utwór niejakiego Rhiana Sheehana, w którym wykorzystany został przepiękny wokal Jess Chambers. Album jako całość wypadł znakomicie i wg wielu jest jedną z najbardziej interesujących pozycji w całej historii nurtu psychedelic.

duo.jpg
W październiku tego samego roku pojawił się singiel z dwoma remixami utworów Antixa.

Antix - Le Lascard EPle.jpg

Iboga Records, 2005

1. Le Lascard (D-Nox & Beckers Remix)
2. Little Honey (Fitalic Remix)






5 listopada ukazała się kolejna płyta, tym razem zawierająca remixy utworów znanych z "Twin Coast Discovery".

Antix - Twin Coast Remixesremixes.jpg

Iboga Records, 2005

1. Le Lascard (D-Nox & Beckers Remix)
2. Hiding Place (Phony Orphants Remix)
3. Cold Nights (FREq Remix)
4. Little Honey (Fitalic Remix)
5. Forever Changing (Vibrasphere Remix)
6. Little Honey (Sun Control Species vs Osiris Indriya Remix)
7. Le Lascard (Ohrsten Nors Remix)
8. Fiord - Hybrid

Album "Twin Coast Remixes" okazał się jednak tylko nieudanym pastiszem. W większości artyści nie potrafili powtórzyć niesamowitego klimatu oryginału, nie uchwycili specyficznego zamysłu i jego wyrażenia poprzez odpowiedni dobór brzmień. W efekcie powstała płyta nowoczesna, pokazująca aktualną wtedy tendencję progresywnego psytransu. Niestety droga ta zmierzała już za bardzo w okolice progresywnego house'u, który w sumie był zestawem prostych "pykań", czasami zbyt perwersyjnie nawiązujących do klimatów electro. Zawodzi m.in. dlatego też, że ta tendencja łączenia klimatów psytransowych z electro / housem nie jest zbyt trafiona.

Kolejny singiel Antixa to "Tame The Beast".

Antix - Tame The Beast EPtame.jpg

Flow Records, 2006

1. Tame The Beast (Original)
2. Tame The Beast (Andre Absolut Rmx)






bros.jpg
Rok 2006 był dla duetu bardzo pracowity, głównie ze względu na kolejną wielką trasę live actową. Poza tym postanowili poświęcić nieco czasu swojemu nowemu projektowi Fiord i skoncentrować się na muzyce dużo bardziej progresywnej z lekkim zabarwieniem electro. Świadczą o tym zarówno wydane pod tą nazwą kawałki, jak także mix opublikowany w lutym 2006 roku na stronie www.aero-groove.com. Niemniej pracowity okazał się kolejny rok. 25 czerwca pojawił się kolejny album duetu.

Antix - Wandererswanderers.jpg

Iboga Records, 2007

1. Red Robin
2. Ak Is Burning
3. Circade
4. B.H.D.
5. Flock
6. Blew
7. Seven Seas
8. Forward

29 listopada 2007 roku ukazał się kolejny singiel.

Antix - Remixes EPblew.jpg

Iboga Records, 2007

1. Blew (Beckers Remix)
2. Circade (RPO Rmx)






16 listopada to data wydania kolejnego albumu. Różni się on jednak od poprzednich tym, że mamy do czynienia z dwoma płytami. Pierwsza z nich zawiera remixy utworów związanych z albumem "Wanderers". Druga płyta to DVD, na której znajduje się nagranie z trasy po Ameryce (Nowy Jork, Seattle & Montreal) z grudnia 2006 roku.

Antix - Wanderingwandering.jpg

Iboga Records, 2007

CD (Wandering - The Remixes)

1. Seven Seas (FM Radio Gods vs Tapwatr Remix)
2. Blew (Beckers Remix)
3. Seven Seas (Nyquist Remix)
4. Red Robin (Kasey Taylor Remix)
5. Red Robin (Beauty And The Beat Feat. Nuke Remix)
6. Circade (Hyzer Aka Vibrasphere Remix)
7. BHD (D-Sens Remix)
8. Flock (Drake & Orson Remix)
9. BHD (Solead Remix)
10. Forward (Simon Flower Remix)
11. BHD (Headhunter Remix)
12. Forward (Jamie Newman Remix)

DVD (Wandering - The DVD)

1. Vibrasphere Reservoir (Fiord Mix)
2. Circade
3. BHD
4. Flock
5. Seven Seas
6. AK Is Burning
7. Forward
8. Blew

W lutym kolejnego roku ukazał się kolejny, tym razem cyfrowy singiel sygnowany nazwą Antix.

Antix - Wandernocover.jpg

Iboga Records, 2008

1. Bhd (Animaltek Remix)
2. Blew (Fiord Edit)
3. Circade (Random Plays Insekt Trap Remix)
4. Seven Seas (Logiztic Sounds & Mauricio Duarte Meets Audio Bill Remix)


Oprócz głównych projektów jakim jest Antix i Fiord, Barton i Hayden nagrali kilka pojedynczych kawałków pod innymi nazwami. Są to Bushbumpas, Hackers, Pylon i Mondayz Millionaires.

Oficjalna strona: www.antixmusic.co.nz
Profil MySpace: www.myspace.com/antixfiord
Profil Discogs: www.discogs.com/artist/Antix

Amnesia

« MAGAZINE