Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

artha


Za projektem Artha stoi Michał "Timer" Bączek, urodzony 27 października 1979 roku utalentowany mieszkaniec Malborka. Swoje korzenie wywodzi z nurtu goa, co słychać wyraźnie zwłaszcza w jego pierwszych produkcjach. Z muzyką elektroniczną zetknął się już jako dziecko słuchając takich artystów jak Jean Michel Jarre, Vangelis. Poprzez elektronikę, techno i trance dotarł do psychedelic trance słuchając albumu "Twisted" autorstwa Hallucinogena. To był jego start w psychedeliczne dźwięki: Hallucinogen, S.U.N. Project, Space Tribe, Pleiadians.

act.jpg
Artha tworzy muzykę od dobrych kilkunastu lat, jego produkcje sięgają roku 1996. Pierwsze kroki stawiał na komputerze Amiga używając oprogramowania typu tracker - protracker, digibooster. Posiadając Amigę był aktywny na tzw. scenie amigowej jako Timer. Pisanie muzyki zaledwie na paru kanałach było swoistym wyzwaniem. Dopiero gdy przesiadł się na komputer klasy PC poczuł moc i możliwości w tworzeniu muzyki jakie daje oprogramowanie. Generowanie brzmień w czasie rzeczywistym plus efekty w czasie rzeczywistym to było to czego brakowało mu na Amidze. Psytrance zaczął pisać zaraz po zetknięciu się z tym gatunkiem, ponieważ zawsze kręcił go trance. Preferuje gatunek goa trance, uwielbia melodie, wg niego to jest ta partia, która jest znacząca i potrafiąca zapaść w pamięci słuchacza, dlatego kładzie na tę część większy nacisk. Cześć jego utworów zainspirowana była twórczością Hallucinogena, który inspiruje Arthę do dziś. Z czasem Michał postanowił zainwestować trochę w sprzęt, by móc ulepszyć proces produkcji i jakości dźwięku. Na dzień dzisiejszy hardware wygląda następująco: komputer PC + M-Audio Audiophile 2496, Alesis M1 active MK II ,M-Audio Evolution MK-449C.

Wydawniczo Artha zadebiutował w maju 2005 roku. Wtedy to dzięki wytwórni Dark Life Records światło dzienne ujrzała polska kompilacja zatytułowana "Theory Of Madness", na której pojawił się track Arthy o nazwie "Virus".

Theory Of Madnesstheory.jpg

Dark Life Records, 2005

1. Barracuda - Jump Station
2. Tracer - Criogenic Chambers
3. Remote Access - Find Your Self
4. Artha - Virus
5. Sungirl - You Are Don't Stop It (Org. Ver.)
6. Terminator - Two Lions
7. Fobie - Predator
8. Manga - Dancefloor In Hell (Sungirl Rmx)
9. Parrket - Silent Void

23 sierpnia 2006 roku internetowe wydawnictwo Alien Community udostępniło składankę o nazwie "Trip To Dreamland". Całość można pobrać zupełnie za darmo z serwisu Ektoplazm. Za kompilacją stoi niejaki DJ G.A.F. Wśród zebranych utworów znalazła się również produkcja Arthy o nazwie "Genetic Formula".

Trip To Dreamlandtrip.jpg

Alien Community, 2006

1. Chatnik - 7 Days Left
2. Artha - Genetic Formula
3. Mindcrawlers - Firebloom
4. Swan X-1 - Matchu Pitchu
5. Tellurium - Atheist
6. Lost Buddha - In Love With A Godess
7. Phazur - Detonation Device
8. Cybernetika - Architect Of The Universe
9. Tears - Gateway
10. Project 83 - Vision

W 2007 roku postanowił spróbować swoich sił na zupełnie nowym polu. Ze swoim pierwszym live actem zadebiutował na plenerowej imprezie o nazwie Aquatica, która odbyła się 2 maja (Gdańsk-Karczemki). Od tamtej pory występuje zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

live.jpg
19 lutego 2008 roku za sprawą Phototropic Records ukazała się darmowa internetowa składanka o nazwie "Jelly Marbles". Za kompilacją stoi Filipe Santos a.k.a. Pandemonium! (znany również jako Lost Buddha). Zamieszczone na niej utwory utrzymane są w konwencji goa trance. Wśród widniejących na kompilacji pseudonimów znalazł się również Artha. Na "Jelly Marbles" zagościł znany wielu osobom utwór Michała o nazwie "Mahabharta", tym razem w skróconej wersji.

Jelly Marblesjelly.jpg

Phototropic Records, 2008

1. Mysterious Wizard - Visions Of India
2. Zolphinia - Time Travel
3. Artha - Mahabharta (Short Version)
4. Pandemonium! - Yupi Alam! (A Sliding Story)
5. Amanians - Acida
6. Travma - Helezon
7. Agneton - A New Hope (Pan's Ice Cream Remix)
8. Cyan - A New Galaxy (Live Remix)
9. Astrancer - Blazar
10. Brain Technology - Amazon Warrior

W połowie listopada 2008 roku ukazało się kolejne wydanie polskiego muzycznego magazynu "Laif", gdzie prócz artykułu poświęconego zagadnieniu psychedelic trance autorstwa DJa Noisa dołączono do niego płytę zatytułowaną "The Psychedelic Culture". Na kompilacji zagościli sami artyści z Polski. Za skompilowanie krążka odpowiedzialni są DJ Salvi (znany z warszawskiego kolektywu Fantazja, na płycie występujący również jako Stimorol) oraz Magnatec, który zajął się także sprawami związanymi z mixem i masteringiem płyty. Wśród dziewięciu utworów jakie znalazły się na płycie zagościł również utwór Arthy o nazwie "Arthosaur".

The Psychedelic Culturethe.jpg

Laif, 2008

1. Magnatec - Intro
2. Artha - Arthosaur
3. Sonicwave - Electric Wave
4. Magnatec - Fluoro Funk
5. Alien Bug - In Dream
6. Killer Instinct - Multiple Drivers
7. Space Element - Pitchblack
8. Stellar Magnitude - Sun 17
9. Stimorol - The Psychedelic Culture

Z czasem Artha nawiązał współpracę z wytwórnią Cronomi Records, która za cel obrała sobie reanimację tematu muzyki goa trance i wydawanie jej w nowych czasach i realiach w jej nowocześniejszym wydaniu. Po udanym debiucie w postaci składanki "Freshly Cut Tomato" Michael Anenburg vel Mike A przystąpił do realizacji kolejnej kompilacji i tak oto pojawiła się płyta "People Walk Funny". Składanka ukazała się 27 marca 2009 roku. Znalazł się na niej utwór autorstwa Arthy zatytułowany "Sannjasin".

People Walk Funnypeople.jpg

Cronomi Records, 2009

1. OOOD - Freon (First Time Lucky '98 Remix)
2. New Born - Purity
3. K.O.B. - Go Cyborg!
4. Jikkenteki - Automagic (Subra Remix)
5. PortaMento - Sugar Shock
6. Liquid Flow - Synergy
7. Artifact303 - Levitation Device
8. Amanians - Fireworks
9. Artha - Sannjasin

15 lipca 2009 roku wraz z magazynem "Laif" ukazała się kolejna część "The Psychedelic Culture". Kompilacji składanki podjął się ponownie Salvi, zaś za jej mastering odpowiada Magnatec. Na krążku znalazł się utwór Arthy o nazwie "Mahabharta". Tym razem - w stosunku do wcześniejszej kompilacji wydanej przez Phototropic Records - mamy do czynienia z jego pełną wersją.

The Psychedelic Culture 2the2.jpg

Laif, 2009

1. Artha - Mahabharta
2. Stellar Magnitude - New Era
3. Sonicwave vs Arcadi - Let There Be Light
4. Space Element - Some Masterpiece
5. Stimorol - Notomitotamto
6. Alien Bug - Area 51
7. Prophets Of Orion - Machines vs Humans
8. Aquilpra - No Choice
9. Sound Field - Psychedelic Revival (NASA Remix)

Wspomniana wcześniej kompilacja "People Walk Funny" była dopiero początkiem przygody Michała z tą wytwórnią, bowiem z czasem ze strony Cronomi Records pojawiła się informacja, że label ten zajmie się również wydaniem debiutanckiego albumu Arthy. Wiadomość ta spotkała się z entuzjazmem fanów muzyki Arthy, w szczególności polskich. Zanim jednak doszło do wydania albumu, wytwórnia postanowiła bardziej wypromować rodzimego artystę i wypuściła 12 lutego 2010 roku darmowy teaser-singiel Arthy zatytułowany "Fluori Dolby", który można pobrać z serwisu Ektoplazm. Na singlu znajdują się cztery utwory Michała: jeden z jego nowszych utworów, czyli "Signs", dwie stare i szeroko znane pozycje w postaci "Astral Body" i "DNA", które Michał poddał nowoczesnemu liftingowi oraz remix wydanego wcześniej numeru "Sannjasin". Podobnie jak w przypadku innych wydawnictw tej oficyny, mastering powierzono Colinowi Bennunowi z OOOD. Okładkę singla stworzył kolejny rodak, Tomasz Rożyński a.k.a. Insidelamp.

Artha - Fluori Dolbyfluori.jpg

Cronomi Records, 2010

1. Signs
2. Astral Body
3. DNA
4. Sannjasin (Remix)Singiel okazał się być strzałem w przysłowiową dziesiątkę, zadowalając jednocześnie starych, jak i nowych fanów Arthy, więc już nic nie stało na przeszkodzie, aby ukazała się debiutancka płyta. Album zatytułowany "Influencing Dreams" został wydany 28 kwietnia 2010 roku. Za jego mastering odpowiada ponownie Colin z OOOD, a okładkę stworzył Insidelamp. Na krążku Artha zaprezentował dziewięć utworów w konwencji psychedelic trance z ciekawie zaakcentowanymi naleciałościami goa. Wśród nich znaleźć można nową wersję jednego z najbardziej znanych i kultowych utworów Arthy o nazwie "Controlled". Album spotkał się ze sporym uznaniem odbiorców, dowodem czego są liczne pozytywne komentarze i recenzje dotyczące płyty.

Artha - Influencing Dreamsinfluencing.jpg

Cronomi Records, 2010

1. Dubber Nubber
2. Controlled (Live Version)
3. Chaos
4. Saikol
5. Mystic Change
6. Vocal Distortion
7. Bali
8. Transfusion
9. Insidelamp

Kolejne utwory autorstwa Michała znalazły się na dwuczęściowej kompilacji zatytułowanej "Panta Deus", wydanej z okazji 10-lecia istnienia serwisu Psytrance.pl, zawierającej tylko i wyłącznie muzykę polskich twórców. Składanka ukazała się w Internecie 24 lipca 2011 roku dzięki serwisowi Ektoplazm. Skompilował ją Templar, jeden z założycieli i redaktorów strony. Utwory Arthy uświetniły część składanki o nazwie "Carpe Diem". Ich tytuły to "Antistatic Circle" oraz "From Life To Life".

Panta Deuspanta.jpg

Psytrance.pl, 2011

Part 1: Carpe Noctem

1. Swen (Dzoncy) strOOp - Forest In Peace
2. JetMan - Alliance
3. Saikotune - Ravens & Crows
4. Prophets Of Orion - The One
5. Stellar Magnitude - Timeshift
6. Alien Bug - Total Eclipse
7. Reflection Of The Mighty Shadows - Dead End
8. Neuro Vortel - Liquid Face
9. Aquilpra - Fearful Symmetry

Part 2: Carpe Diem

1. TLG - Furion
2. Mesca - Weakness
3. Artha - Antistatic Circle
4. Space Element - Tempus Fugit
5. Space Element - Crows Symphony
6. Psychotrop - Aural Pleasures
7. Psysutra - Deus Ex Machina
8. Seismic Activity - Last Foray
9. Artha - From Life To Life
10. Sundial Aeon - Haunebu

gig.jpg
Dotychczasowe występy Arthy:

02.05.2007 : Aquatica (Gdańsk-Karczemki)
01.09.2007 : 6 Urodziny Toga Dansverg Projekt (klub Sfinks, Sopot)
15.09.2007 : Broken Psy-Silence (klub Faktoria, Sopot)
09.02.2008 : Return (klub Faktoria, Sopot)
18.04.2008 : Let's See Dragon (klub Sanrell, Gdynia)
27.06.2008 : TranceFuzja Open Air - Podwójne Urodziny (Żuławka)
23-27.07.2008 : Xibalba Festival (Połczyno koło Pucka)
29.11.2008 : Time Travel (klub Orbital, Gdańsk)
21.03.2009 : 002 - Sunshine (klub Sfinks, Sopot)
05-07.06.2009 : Małpi Gaj Open Air 5 (Ulkowy koło Pszczółek)
19-21.06.2009 : Groove Center Openair (Ośrodek Wypoczynkowy Płaczewo, Starogard Gdański)
10.07.2009 : TranceFuzja Open Air (Ośrodek Wypoczynkowy Płaczewo, Starogard Gdański)
31.07.2009 : Kalaczakra Open Air (Łukocin koło Tczewa)
29.08.2009 : First Psy-Birthday Of Protokultura (klub Protokultura, Tczew)
18.09.2009 : Mystic Tales (klub INQbator, Katowice)
12.12.2009 : Psychedelic labyrintH - Urodziny LS (klub Apartament, Warszawa)
13.03.2010 : Psystok Activation (klub Klinika, Warszawa)
17.04.2010 : Let's See Dragon ( klub Sfinks, Sopot)
01.05.2010 : Twisted Festival (Festsaal Kreuzberg, Berlin)
09.07.2010 : Sunsara Open Air (Vendryně u Třince, Czechy)
16.07.2010 : Małpi Gaj Open Air 6 (Ulkowy koło Pszczółek)
31.07.2010 : Kalaczambra (klub Protokultura, Tczew)
30.10.2010 : Betelgeuse Airlines II (Belgia)
11.12.2010 : 3rd Eye Visions - Urodziny Egodrop (klub Kakadu, Kraków)
15-17.07.2011 : Kalaczakra Open Air (Łukocin k. Tczewa)
31.10.2011 : Hell-o-ween: Noc Cudów z MWNN (klub TropS, Gdańsk)
11.02.2012 : 5 Urodziny Mystic Arts Event (klub M25, Warszawa)
22-24.06.2012 : Sadhana Open Air (Domachowo koło Pruszcza Gd.)
13-16.07.2012 : Antaris Festival (Rhinow/Stölln, Niemcy)

Profil MySpace: www.myspace.com/arthapolandpsychedelic
Profil Discogs: www.discogs.com/artist/Artha
Kontakt: go_artha@wp.pl

« MAGAZINE