Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

etnoscope


Etnoscope to szwedzki projekt muzyczny w skład którego wchodzą: Martin Collin (Collin), Rasmus Alanne (Raz) i Ludwig Engelbert (Ludde). Brzmienie Etnoscope to szeroko pojęty psychedelic trance z dużymi wpływami tribal i progressive.

etnoscope1.jpg
Początki grupy sięgają połowy lat 90-tych, kiedy to Rasmus Alanne i Ludwig Engelbert poznali się za sprawą wspólnych znajomych. W mieszkaniu Raza w miejscowości Kristianstad eksperymentowali z różnymi formami muzycznymi. Efektem tych eksperymentów było powołanie do życia projektu o nazwie Spooky Minds. Pod tym pseudonimem wystąpili na imprezach Toxomniac@Vintergatan w Malmoe oraz na Toxomniac/ClubUnderGround@Magazinet. Na tej ostatniej grał także Martin Collin, z którym obaj panowie zawarli znajomość.

Pod koniec XX wieku Ludde postanowił opuścić kraj i wyjechał do Afryki. W tym samym czasie Raz i Collin połączyli swe siły i w piwnicy tego pierwszego powstały zalążki studio. Przy użyciu komputera oraz syntezatora Korg MS-20 zaczęli tworzyć pierwsze nagrania, które nakierowały ich na styl, z którego znani są do dnia dzisiejszego. Na początku 2000 roku Ludde wrócił do Szwecji i od razu został zaproszony przez Raza i Collina do udziału we wspólnym projekcie - tak narodziło się Etnoscope.

logo.jpg
Wszyscy panowie zanim się poznali mieli styczność z tworzeniem muzyki. Ludde po ukończeniu szkoły opuścił Kristianstad i pracował jako niezależny ilustrator oraz komponował muzykę grając na fortepianie. Grał także na perkusji w kilku zespołach rockowych, metalowych, reggae, a także pop. W Etnoscope odpowiedzialny jest za oprogramowanie, ale od czasu do czasu grywa na didgeridoo, gitarze, a także obsługuje syntezatory.

Collin rozpoczął swoją muzyczną podróż kiedy kupił swój pierwszy komputer. Bardzo szybko odkrył scenę trackerów i zaczął tworzyć własne nagrania. Spośród stylów jakie lubi można wymienić drum & bass, detroit techno, muzykę filmową i chillout / ambient. Ponadto grywa na didgeridoo i ulepsza syntezatory.

etnoscope3.jpg

Rasmus Alanne (Raz)

Raz zaczął eksperymentować z syntezatorami już w 1984 roku, a od 1991 brał czynny udział na scenie trackerowej. Koncentrował się głównie na muzyce elektronicznej, ale eksperymentował także z reggae, hip hopem, jazzem, acid jazzem i rockiem. W Etnoscope odpowiedzialny jest za syntezatory, ale może grać również na bębnach, perkusji, flecie i didgeridioo.

Etnoscope dość szybko wypłynęli na szerokie wody. Pierwszy utwór grupy zatytułowany "Flosiploskan" pojawił się na kompilacji o nazwie "Footprints" wydanej przez Digital Structures. Nakładem tej samej wytwórni w listopadzie 2001 roku ukazała się debiutancka EPka Szwedów zatytułowana "Das Füg"

Etnoscope - Das Füg EPdas.jpg

Digital Structures, 2001

1. Das Füg
2. Referize





Rok 2002 był bardzo obfity w dyskografii Etnoscope. Najpierw Creamcrop Records wydało EPkę "Introdhaze".

Etnoscope - Introdhaze EPintrodhaze.jpg

Creamcrop Records, 2002

1. Introphaze
2. Vattensörja





Następnie we wrześniu 2002 nakładem Digital Structures ukazała się "Tribal Interference EP".

Etnoscope - Tribal Interference EPtribal.jpg

Digital Structures, 2002

1. Tribal Interference
2. Pigs Go To Hell





Koniec tego samego roku to singiel "Etnoscope" wydana przez Flow Records.

Etnoscope - Etnoscope EPetep.jpg

Flow Records, 2002

1. No Answer
2. Spaceless





Na debiutancki album Etnoscope trzeba było czekać do września 2003 roku. Album "Drums From The Dawn Of Time" na którym znalazło się dziesięć utworów ukazał się nakładem Digital Stuctures.

Etnoscope - Drums From The Dawn Of Timedrums.jpg

Digital Structures, 2003

1. Sunrise
2. Metalixir
3. King Size Rizzla
4. Harmony
5. Qula
6. Megastamp
7. Silent Agreement
8. Sneaky Drums
9. Ki Lan
10. Harmony

Na przestrzeni dwóch lat Etnoscope wydali cztery single oraz jeden album. Dorobek niezły tym bardziej, że wraz z ilością szła jakość. Nikt więc nie spodziewał się, że na kolejny album Szwedów czekać trzeba będzie aż siedem lat. Czym było to spowodowane? Wszyscy panowie zaczęli pracować na etatach w firmach i czasu na produkcję muzyki było coraz mniej. Nie to było jednak główną przyczyną tak długiego oczekiwania na drugi album. Najpierw komputer, na którym zapisane były nagrania na nowy album, uległ uszkodzeniu i pomimo kopii zapasowej, nie udało się odzyskać wszystkich nagrań w pełnym brzmieniu. Dlatego pojedyncze utwory były wydawane w tym okresie na różnych kompilacjach. Kolejnym problemem było studio. Ze względu na podwyższenie czynszu, zaistniała konieczność zmiany lokalizacji. Niestety nie było to łatwe i jeszcze bardziej oddaliło nowy album. Ostatecznie panowie postanowili podzielić między sobą posiadany sprzęt i pozakładali małe domowe studia. Miało to zaowocować subprojektami, jednak poza Pusherstreet, za który odpowiedzialny był Raz, nic z tego nie wyszło. Zresztą Raz jako jedyny z trójki nie dał za wygraną i od 2006 roku walczył o odzyskanie starych i produkcję nowych nagrań jako Etnoscope. W październiku 2010 roku wytwórnia Panzar Produktionz wraz z serwisem Ektoplazm wydała album "Way Over Deadline". Za wszystkie nagrania na płycie odpowiedzialny jest Rasmus Alanne, a w nagraniach "Kaijko", "Sunset" i "Might & Magic" wsparli go starzy przyjaciele Colin i Ludde.

Etnoscope - Way Over Deadlineway.jpg

Ektoplazm & Panzar Produktionz, 2010

1. Odin's Kraft
2. Guitar Session
3. Twilight
4. Kaijko
5. Sunset
6. Might & Magic
7. Jävla Sladdar
8. Medieval
9. Freedom
10. Floating Feeling

Etnoscope zdobyli sporą popularność nie tylko dzięki świetnej muzyce, ale także dzięki występom na żywo, które były pełne energii i każdy następny różnił się od poprzedniego. Nagrania podczas live actów brzmiały inaczej niż na wydawnictwach i można było odkryć w nich coś nowego. Obecnie podczas występów na żywo występuje głównie Raz, a od czasu do czasu wspiera go perkusista. Na płytach oraz podczas live actów Etnoscope nigdy nie brakowało gości. Oficjalnie z grupą współpracują lub współpracowali Linus Zätterwall, Lisbeth Alanne (wokal), Uvfredde a.k.a. Nos (analogi), Lotta Hedberg (wokal), Carola Suczs (wokal), Linda Tiger (wokal), Ellinor Carlquist (wokal), Palle (gitara) i Maggie Lindeberg.

etnoscope2.jpg
Etnoscope wystąpił ze swoim live actem w Polsce na Kalaczakra Open Air (15-17.07.2011, Łukocin k. Tczewa).

Oficjalna strona: www.etnoscope.com
Profil Discogs: www.discogs.com/artist/Etnoscope
Profil MySpace: www.myspace.com/etnoscope
Profil SoundCloud: www.soundcloud.com/etnoscope

Styropian

« MAGAZINE