Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

komendarek


Z założenia nie jest artystą psytransowym, ale potrafi odnaleźć się w tym klimacie i bardzo dobrze mu to wychodzi. Jest to ktoś, kto w części tworzył początki tego, czym upajamy się teraz; człowiek z wielkim dorobkiem, a zarazem wielkie urozmaicenie sceny. Urodzony 10 października 1948 w Sochaczewie Władysław "Gudonis" Komendarek to polski muzyk, instrumentalista, komponujący muzykę elektroniczną. Muzyką żyje już od około 30 lat. Dziadek Władysława pochodził z Litwy i był cenionym organistą na Ziemiach Odzyskanych. To na jego cześć w 1983 roku muzyk przyjął pseudonim artystyczny "Gudonis". Komendarek jest również dalekim potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833), polskiego kompozytora i działacza emigracyjnego, który komponował polonezy fortepianowe, romanse, pieśni oraz opery. Jego najbardziej znanym utworem jest polonez "Pożeganie Ojczyzny".

Kariera muzyczna W. Komendarka rozpoczęła się od udziału w zespołach szkolnych: Pelikany i Kormorany. Potem grał w zespole Borysy. Wówczas też powstały jego pierwsze kompozycje. Przygoda artysty z muzyką elektroniczną zaczęła się od zakupu instrumentu Yamaha, który pozwalał na uzyskiwanie brzmień podobnych do kultowych w owych czasach organów Hammonda. W połowie lat 70-tych Władysław Komendarek był członkiem Grupy Dominika utworzonej przez Dominika Kutę, wcześniej współpracującego z Czerwonymi Gitarami. W latach 1973-1983 związany był z legendarną już polską grupą muzyczną Exodus. Ta założona w 1976 roku w Warszawie grupa rockowa uważana jest za najwybitniejszy polski zespół grający rocka symfonicznego. Członkowie najważniejszego składu Exodus to: Andrzej Puczyński (gitara), Wojciech Puczyński (gitara basowa), Władysław Komendarek (instrumenty klawiszowe), Paweł Birula (wokal, gitara) oraz Zbigniew Fyk (perkusja). Skład grupy uzupełniają również: Marek Wójcicki (gitara), Kazimierz Barlasz (śpiew), Jacek Olejnik (instrumenty klawiszowe), Bogdan Łoś (gitara) i Joanna Rosińska (wokal). W 1979 Władysław zagrał wraz z Pawłem Birulą z Exodusu na płycie "Rezerwat Miłości" Skaldów.

komen.jpg
Po epizodzie z Exodusem rozpoczął karierę solową. Od 1984 roku występuje samodzielnie i komponuje muzykę elektroniczną na bogatym instrumentarium. Można śmiało stwierdzić, że jest największym spośród aktywnych obecnie twórców muzyki elektronicznej w Polsce.

stuff.jpg
Wśród wielu fascynacji muzycznych Komendarka są takie zespoły jak: The Beatles, Rolling Stones, Manfred Manns, Hollies, The Shadows, Pink Floyd, Deep Purple, King Crimson, Emerson Lake Palmer, Jimmy Smith, Refugee, Peter Gabriel, Yes, Kinks, Genesis, Tangerine Dream, Supertramp, Ten Years After, Jan Hamer. Na dzień dzisiejszy się obraca swobodnie w wielu stylach: rock progresywny, metal, post rock, etno, industrial, ambient, techno, drum'n'basss, trans, electro, hardcore, acid jazz, rytmenblus, break beats, euro trance, hard trance, psytrance, garage, hip hop, abstract, reggae, electronic nois, jazz, oldschool.

koncert.jpg
Równie liczne są dokonania Władysława Komendarka. Wśród nich jest co najmniej 17 albumów autorskich (wydane na płytach analogowych, kasetach i płytach kompaktowych), muzyka do wielu spektakli teatralnych (m.in. teatr w Lublinie) i filmów, zagraniczne koncerty (solo w Holandii, Austrii i Niemczech, zaś z grupą Exodus w byłym Związku Radzieckim i Niemczech), a także koncerty w wielu polskich miastach i na festiwalach (np. Jarocin).

Komendarek zajął również wysokie miejsca niektórych utworów na liście przebojów muzyki elektronicznej Top Tlen w III Programie Polskiego Radia. Grał wielokrotnie na imprezach grup Pulsar Tranceformation i Toga Dansverg (m.in. festiwal Moondalla w roku 2005). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy między innymi ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych, pisze piosenki ("Spróbuj wznieść się wyżej", "Ostatni teatrzyk objazdowy", "Jeszcze czekam").

wladek.jpg
"Oceniając występ Władysława Komendarka, można stwierdzić, że jest to artysta niezwykły. Potrafił stworzyć niepowtarzalny spektakl, wręcz misterium o niesłychanym ładunku ekspresji i dynamiki. Duży udział w uzyskaniu takiego klimatu ma łączenie oryginalnej muzyki elektronicznej ze śpiewem artysty w nieznanym języku płynącym jak gdyby z głębi jego duszy. Wrażenie słuchaczy jest na tyle niesamowite, że koncert można porównać do czegoś w rodzaju obrzędu plemiennego z udziałem szamana. Obserwując Władysława podczas koncertu można odnieść wrażenie, że artysta wpada w swoisty trans, którym rządzą jedynie prawa struktury estetycznej wykonywanego dzieła. Wydaje się, że Gudonis posiada rzadkie u muzyków rockowych powołanie do wykonywanego zawodu. Sam Komendarek mówi o sobie, że jest rockmanem. Jego twórczość stoi jednak w jaskrawej opozycji do wielu współczesnych zespołów rockowych, których produkcje są czasami wręcz rzemieślniczo dopasowywane do wymogów rynku. W przypadku "Gudonisa" mamy do czynienia z wielkim artystą, a nie z bezdusznym automatem do produkcji modnych przebojów." (źródło: Stowarzyszenie "e-Sochaczew.pl")

Ten "człowiek-orkiestra" koncertuje w kraju i za granicą, wciąż zaskakując swych słuchaczy nowymi, świeżymi pomysłami.

gudonis.jpg
Kontakt: wladek@komendarek.art.pl

Oficjalna strona: www.komendarek.art.pl

« MAGAZINE