Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

laughing buddha


Laughing Buddha to Jeremy Van Kampen a.k.a. Jez, brytyjski muzyk, producent oraz DJ. Muzyka wkroczyła w jego życie już we wczesnych latach. Rodzice Jeremiego byli zawodowymi muzykami klasycznymi, on sam grał z kolei na wielu instrumentach, wliczając w to pianino, cello i gitarę. Z czasem zabrał się za kursy w inżynierii dźwięku i zaczął eksperymentować z elektronicznymi dźwiękami. W ramach tej działalności współpracował ze swoim dobrym przyjacielem Frankiem Mawsonem w Sonic Alchemy, który z czasem miał odmienić jego życie. Jeremy doświadczył zjawiska znanego jako psychedelic trance po raz pierwszy w roku 1991 dzięki Frankowi, który wrócił z Goa obładowany taśmami z takowymi nagraniami. Nowy rodzaj muzyki przypadł mu od razu do gustu z uwagi na posmak przekraczania wszelkich znanych granic, egzotycznych podróży i duchowego oświecenia. Jeremy udał się z nim na jedne z pierwszych imprez z muzyką goa trance w Londynie i od tej pory wiele aspektów jego życia zmieniło się na zawsze, wliczając w to osobiste postrzeganie muzyki i tego jak ludzie wchodzą w interakcje z dźwiękami. Później udali się również wspólnie do Indii.

jeremy.jpg
Zanim jednak Jeremy przybrał pseudonim Laughing Buddha znany był z projektu Cosmosis, gdzie tworzył muzyczny duet razem z Williamem Halseyem. Bill i Jez poznali się przez wspólnego przyjaciela Johna, z którym Bill grał wcześniej progressive house i muzykę dance. Wtedy to Halsey i Van Kampen postanowili stworzyć razem jakiś utwór i sprawdzić czy ta współpraca będzie im odpowiadać - co oczywiście się udało. Jez przez długi czas nie miał wcześniej dostępu do studia, ponieważ związane było to z dość wysokimi kosztami wynajmu. Zdobycie dobrego sprzętu nie było dla niego większym problemem, gdyż ukończył wcześniej kilka kursów inżynierii dźwiękowej. W tym okresie Halsey był w posiadaniu małego studia i pod koniec roku 1994 obaj muzycy postanowili działać razem jako Cosmosis. Po podpisaniu kontraktu z Transient Records wydali swoje pierwsze utwory. Pierwszym singlem duetu był "Cannabanoid", który ukazał się w 1995 roku.

Cosmosis - Cannabanoid EPcannabanoid.jpg

Transient Records, 1995

1. Cannabanoid
2. Dans Ta Figure
3. Dance Of Man

Tuż po nim wyszedł singiel zawierający dwie wersje utworu "Deus".

Cosmosis - Deus Remixes EPdeus.jpg

Transient Records, 1995

1. Deus (Benedictine Remix)
2. Deus (Agnostic Remix)


W roku 1996 pojawił się singiel "Gift Of The Gods", który zapowiedział nadejście pełnego albumu Cosmosisa.

Cosmosis - Gift Of The Gods EPgift.jpg

Transient Records, 1996

1. Gift Of The Gods
2. Emanation3 czerwca 1996 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album sygnowany nazwą Cosmosis. Jego tytuł to "Cosmology". Płyta jest jedną kultowych pozycji w świecie psychedelic trance, a znajdujące się na niej melodyjne produkcje z typowym dla tego projektu charakterystycznym kwaśnym brzmieniem definiują ówczesną muzykę z gatunku goa trance.

Cosmosis - Cosmologycosmology.jpg

Transient Records, 1996

1. Cannabanoid
2. Oceanic
3. Sanyacid
4. Alien Disco
5. Morphic Resonance
6. Interspacial Meltdown
7. Gift Of The Gods
8. Key To The Innerverse
9. Afterglow

W ślad za płytą podążył kolejny singiel Jeremiego i Williama (29 stycznia 1996 roku).

Cosmosis - San Yacid EPsan.jpg

Transient Records, 1996

1. San Yacid
2. Morphic Resonance


Po tym jak ukazał się album i kolejny singiel Cosmosisa, obaj panowie pracowali razem nad drugim projektem, którym był właśnie Laughing Buddha. Ze studia muzyków wychodziły kolejne numery, które chętnie przygarnęła i wydała wytwórnia TIP Records.

Laughing Buddha - Infinite Depths EPinfinite.jpg

TIP Records, 1996

1. Infinite Depths
2. Andromeda


Laughing Buddha - Karma EPkarma.jpg

TIP Records, 1997

1. Karma
2. Megamorphosis
3. Earth Medicine

W tym samym czasie, poczynając od wydania debiutanckiej płyty Cosmosisa, duet grał na licznych imprezach w wielu zakątkach globu. Ich pierwszy występ miał miejsce w Marquee Club, który znajduje się na Tottenham Court Road. Muzycy brali również czynny udział w największych imprezach w UK, wliczając w to Return To The Source we Fridge (Brixton Academy), Trancemission w Battersea, cykl imprez w Bagleys (Kings Cross), Tribal Gathering i wiele innych. Van Kampen i Halsey zaliczyli również występy w Australii i Nowej Zelandii, grali też w Europie: Grecja, Francja, Dania i Holandia.

cosmosis.jpg
W 1998 roku Jerry opuścił projekt by zająć się własną solową działalnością jako Laughing Buddha, podczas gdy Bill pozostał przy nazwie Cosmosis. Od czasu do czasu ich ścieżki się krzyżowały, rezultatem czego były kolejne utwory Cosmosisa z gościnnym udziałem Van Kampena. Samym Laughing Buddhą zainteresował się label Transient Records, który miał dalsze plany wydawnicze związane z muzyką Jeza. Tak oto wychodziły kolejne single.

Laughing Buddha - Astral Traveller EPastral.jpg

Transient Records, 1998

1. Astral Traveller
2. Acid Rain


Prawdopodobnie najbardziej znanym dziełem Laughing Buddhy z tamtego okresu jest jego singiel "If You Think You're Psykik" wydany w Transient Records w 1998 roku.

Laughing Buddha - If You Think You're Psykik EPif.jpg

Transient Records, 1998

1. If You Think You're Psykik
2. Swinging London


26 lipca 1999 roku wytwórnia wypuściła singiel Jeza stworzony w kooperacji z Medicine Drum (Andy Guthrie i Chris Deckker). Na singlu znajdują się dwa utwory: tytułowy "Written In Stone" oraz jego remix popełniony przez Floorplay (jeden z licznych aliasów założycieli wytwórni, czyli Russela Coultarta i Lawrence'a Cooke).

Medicine Drum vs Laughing Buddha - Written In Stonewritten.jpg

Transient Records, 1999

1. Written In Stone
2. Written In Stone (Floorplay Remix)


Utwory Laughing Buddhy trafiły także na liczne kompilacje różnych wytwórni. On sam poza stricte psytransowymi klimatami skupił się podczas swoich kontaktów z graniem na imprezach na bardziej zróżnicowanych setach pełnych chilloutowej muzyki. Po etapie owocnej współpracy z Transient Records, utwory Laughing Buddhy pojawiały się przez pewien czas na wydawnictwach innej znanej wytwórni, mianowicie Dragonfly Records. Oficyna ta, a konkretniej jej chilloutowy sublabel Liquid Sound Design, wydała również jego chilloutowe produkcje tworzone pod nazwą Drum Druids. Początki tego nowego projektu miały miejsce w 2003 roku, kiedy Jeremy poznał Humphreya Bacchusa na imprezie w Cornwall. Humphrey kompilował płyty dla chilloutowej odnogi Dragonfly Records. Poprosił Jeza o jakieś utwory, więc zainicjował on nowy projekt, który pasowałby do muzycznego profilu wytwórni. W jego ramach miał możliwość eksplorować różne muzyczne style takie jak elektroniczny dub, breakbeat, jak również bardziej organiczne brzmienia, zazębiające się momentami z jego transowymi produkcjami.

play.jpg
W planach Dragonfly Records był również debiutancki album Laughing Buddhy, do którego wydania Jeremy przymierzał się już od dłuższego czasu. Niestety po zastopowaniu działalności przez wytwórnię Youtha stało się oczywiste, że Jeremy musiał poszukać nowej oficyny. Na szczęście jego twórczością zainteresowała się z czasem inna renomowana wytwórnia w postaci Nano Records, która począwszy od 2005 roku zaczęła wydawać jego produkcje na swoich kompilacjach. Dzięki tej wytwórni Laughing Buddha powrócił ze zdwojoną siłą na karty psytransu i ponownie zaznaczył swoją obecność na światowych imprezach oraz festiwalach. Na dokładkę z czasem doszły również informacje o debiutanckiej płycie Laughing Buddhy w barwach Nano Records, która jest jednym z priorytetów wytwórni i ma się ukazać tak szybko jak to możliwe.

live.jpg
Współpraca z innymi artystami zawsze była dla Van Kampena ważną częścią procesu tworzenia muzyki, ponieważ osiąga się wówczas większe możliwości, jak i odmienne spojrzenia na wydawałoby się ten sam temat. Wychodząc więc z założenia że nowe kooperacje to nowe perspektywy, Cosmosis nie jest jedynym projektem, w którym Jeremy współpracował z innym artystą. Poza swoim solowymi projektami Laughing Buddha i Drum Druids oraz duetem z Halseyem działał również chwilowo pod pseudonimem Purple Buddah z Richardem Keggem a.k.a. Purple, DJem z Brighton pracującym dla Dragonfly Records i współpracującym z takimi jak Tim Healey (Quirk), Steve Ronan (Cydonia) czy Dino Psaras (Cydonia). Ich wspólna produkcja zagościła na łamach wydawnictw Flying Rhino Records i magazynu "Freeze". Kooperował również przy okazji produkcji utworów firmowanych nazwą Laughing Buddha z Lucasem O'Brienem, Julesem Hamerem (Aphid Moon, AMD), DJem Pogo (Jamie Patterson), Hopi (Hopi Burg) i Space Tribe. Ponadto wraz z Lucasem i Julesem tworzy trio Queens Park Derangers, którego nazwa to oczywiste nawiązanie do angielskiego klubu piłkarskiego Queens Park Rangers. Jego najbardziej znanym projektem z innym artystą jest jednak powołany do życia w 2008 roku Fearsome Engine, w którym działa razem ze swoim nie mniej znanym kolegą z Londynu: Tristanem Cooke. Początków tego duetu można się mimo wszystko doszukiwać trzy lata wstecz, kiedy w 2005 roku ukazała się kompilacja "Elegrafitti" (Solstice Music), gdzie znalazł się utwór "Tristan vs Laughing Buddha - Levels Of Truth". Współpraca tych dwóch legendarnych weteranów sceny natychmiast przyciągnęła uwagę miłośników psytransowych dźwięków, zaś oni sami ruszyli z serią utworów i występów.

smile.jpg
Profil MySpace: www.myspace.com/laughing_buddha
Profil Discogs: www.discogs.com/artist/Laughing+Buddha

Templar

« MAGAZINE