Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

lumen


Jednoosobowy projekt Lumen tworzy Chris Conklin. Niestety nic nie wiadomo o życiu Brytyjczyka, więc nie pozostaje nic innego, jak skupić się wyłącznie na jego psychedelicznej twórczości.

6 października 1997 roku świat ujrzał pierwsze wydanie Chrisa - singiel "Toffee In My Teeth EP", zawierający Goa, a wydanym w bardzo znanym - Transient Records.

Lumen - Toffee In My Teeth EPtoffee.jpg

Transient, 1997

1. Toffee In My Teeth
2. Vegetable Frequency Modulator






Kolejna EP'ka to rok 1998 i tym razem label Psychc Deli.

Lumen - Back To The Front EPback.jpg

Psychic Deli, 1998

1. Back To The Front
2. Nervosa






W tym samym roku wychodzi trzeci Extended Play w wykonaniu Lumena. Tak jak wcześniej Chris ukazuje Goa sferę transu.

Lumen - Way Up In The Air EPway.jpg

Phantasm Records, 1998

1. Way Up In The Air
2. 3 To 1






5 lipca 1999 roku wychodzi wspólny singiel Slide'a (Pete Martin) i Lumena.

Slide & Lumen - Vanishing Point EPvanishing.jpg

Transient Records, 1999

1. Vanishing Point
2. Carquake






No i przyszedł w końcu czas na debiutancki album. "Infomania" to dziesiąty krążek w płytotece wytwórni Psychic Deli. Wydany w 2000 roku, zawiera trzy znane już utwory i osiem całkowicie nowych.

Lumen - Infomaniainfomania.jpg

Psychic Deli, 2000

1. Infomania
2. Fried
3. Locus
4. Fuse
5. Future Frequency
6. What It Is
7. 3 To 1
8. Canny Feelers
9. Way Up In The Air
10. Back To The Front
11. Overboard

Album ten nie zyskał szerokiego rozgłosu na psytransowej scenie, co trzeba uznać za fakt conajmniej dziwny. Największym czynnikiem, który to prawdopodobnie uwarunkował było inne, nieschematyczne podejście do tematu jakim jest szeroko rozumiany psytrance: album ten nie nadaje się zbytnio na parkietowe szaleństwa, mimo iż jego dynamika oscyluje wokół typowych dla transu prędkości. Mówiąc jednak już o samych utworach to mamy do czynienia głównie z Goa z wieloma pobocznymi ciekawymi dźwiękami i loopami - tak więc nie tylko melodiami jak to ma miejsce w izraelskim Goa - które tworzą specyficzną atmosferę transu Lumena w największym na pewno stopniu. Tak więc album "Infomania" powinien w pełni usatysfakcjonować wielbicieli zróżnicowanego podejścia do transu.

clouds.jpg
W 2003 roku wychodzi drugi krążek Chrisa, wyprodukowany w Lumen Studio w Wielkiej Brytanii album "Esperanto" wydał izraelski Avatar, to szesnasta płyta w dyskografii tego labela. Jako ciekawostkę można podać, że masteringiem zajął się Avi Algranati (znany m.in. z projektów: Space Cat, DNA, Indoor).

Lumen - Esperantoesperanto.jpg

Avatar Records, 2003

1. Automata
2. In The Air
3. Ayin
4. Never Forget
5. Hold On
6. Purple Bubbles In The Stratophere
7. Under/Over
8. Yantra
9. XXXY*2 = H2O

Drugi album jest zupełnie inny, wystarczy powiedzieć, że z "Infomanią" łączy go zaledwie kilka (!) dźwięków. To co najlepsze - "Esperanto" jest wspaniałym albumem. Główny mechanizm twórczości Chrisa pozostał bez zmian, nadal obracamy się w zróżnicowanych brzmieniach, tyle że Goa z pierwszej płyty ustąpiło miejsca muzyce odprężającej, opowiadającej historie z zakresu "wody i powietrza". Każdy utwór ma w sobie coś urzekającego, nie sposób wyznaczyć ten najsłabszy. Inaczej wygląda sprawa z najlepszą kompozycją. Tu hołd należy oddać niesamowitej, tajemniczej i magicznej "In The Air": idealnej symbiozie spokojnych nut psychedelii oraz idei Goa. Dla wielbicieli stonowanych rytmów to pozycja obowiązkowa.

Warto w tym momencie wspomnieć o licznych muzykach z którymi w czasie swojej podróży po psytrance'owym świecie Chris Conklin współpracował przy swoich albumach, a są to: P. Leddingham (album "Infomania" - utwór "Fried"), L. Bergman ("Infomania" - "Overboard", "Locus"; "Esperanto" - "In The Air"), F. Dew ("Infomania" - "Future Frequency"), J. Chancellor ("Infomania" - "What It Is"), P. Kenton ("Infomania" - "3 To 1", "Way Up In The Air"), T. Bickers ("Esperanto" - "Yantra"), P. Martin ("Esperanto" - "Purple Bubbles In The Stratophere") oraz G. Till ("Esperanto" - "Under/Over").

Na koniec obowiązkowa dawka wszystkich kompozycji Lumena jakie kiedykolwiek ukazały się na psytransowych kompilacjach: "Ayin" - "V/A Sampler 2002", "Flooob" - "V/A Transient 6 - Theory Of Evolution", "Nervosa" - "V/A Trance4mations - Psychedelic Sojourns And Tantric Travels", "Out Of Memory Too" - "V/A Psychic Deli Volume 2 - Psychedelic Electronica", "Overboard" - "V/A Surrender To The Vibe 3", "Purple Bubbles" - "V/A Sampler 2002", "The Vwroodha" - "V/A Subsonic Meltdown", "Toffee In My Teeth" - "A Voyage Into Trance 6 - Transient" + "V/A Goa Trance 7" + "V/A Another Taste Of Transient", "Vanishing Point" - "V/A Trancelucent - Uplifting Trance", "Vegetable Frequency Modulator" - "V/A Trance X-Press 4", "Way Up In The Air" - "V/A Pulse 7 - The 7th Stage" + "V/A Fill Your Head With Phantasm 5", "What It Is" - "V/A Psychedelic Electronica 2". Chris Conklin zremiksował także utwór "Calma", który znalazł się na albumie Azymuth - "Misturada 2". Za sprawą wydawnictwa Peyote (side-label Koyote) ukazał się w 2000 roku singiel "Heaven And Hell EP" z utworami trzech różnych projektów, w tym wypadku Lumen pracował razem z Leo tworząc "In The Air". Ta sama kompozycja została wydana na dwuskładnikowej Ep'ce projektów Hypothermia i Lumena oraz Leo o nazwie "Split EP". "In Thea Air" nie omieszkał też zagościć na chilloutowej kompilacji "Myosotis - Ambient Collection" w wydaniu Peyote z maja 2000 roku.

Chris Conklin udowodnił swoją dotychczasową twórczością, iż należy do osób poszukujących, nie zastygających na laurach jednego brzmienia. Jego barwne, zróżnicowane i nietuzinkowe utwory utwierdzają w przekonaniu, że takich artystów scena psytransowa potrzebuje i miejmy
tylko nadzieję, że jeszcze skomponuje album, na którym ukaże swoją kolejną wizję, chociaż na chwilę obecną nie planowany jest żaden nowy album Lumena.

Pedro

« MAGAZINE