Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

mFG


MFG to jedna z najbardziej znanych izraelskich grup tworzących klasyczny i mocny w brzmieniu trance. Nazwa grupy to skrót od słów Message From God - Przesłanie Od Boga. MFG to dwaj muzycy: Aharon Segal (urodzony w roku 1970) i Guy Zukrel (również rocznik '70). Aharon nauczył się grać na organach i keyboardzie kiedy był jeszcze dzieckiem. Guy ma podobną przeszłość, mając zaledwie 6 lat pobierał lekcje muzyki przez dwa lata, do czasu kiedy odkrył świat syntezatorów i midi. Szybko dostał swój pierwszy syntezator - Yamaha CS01. Obaj przyszli muzycy poznali się w liceum poprzez wspólnego znajomego, który wiedział o ich muzycznych zainteresowaniach. Od tego czasu stanowili nierozłączny duet. Aharon to wielki kolekcjoner muzyki elektronicznej (w swej kolekcji posiada 3500 płyt CD, a liczba ta wciąż rośnie). Obaj dzielili się zawsze wszystkimi muzycznymi odkryciami i doznawali tego samego entuzjazmu i zmian w ich zainteresowaniu muzyką. Wychowali się na muzyce takich twórców jak Depeche Mode, Yazoo, Kraftwerk czy The Human Leauge, później także w strefę ich zainteresowań weszli: Skinny Puppy, Front Line Assembly, Front 242, Klinik i wielu innych.

duo.jpg
W roku 1995 Segal i Zukrel zdecydowali się stworzyć razem prawdziwy album electro-industral pod nazwą MFG - Message From God. W końcu ich przyjaciel zapoznał ich z kilkoma utworami grupy The Infinity Project. Obaj byli zdumieni kombinacją wyszukanej elektronicznej muzyki i nieziemskich melodii, dlatego też zdecydowali się stworzyć kilka własnych kawałków i zobaczyć, co się stanie dalej. Nie trwało zbyt długo, kiedy dotarli do Orena Kristala z wytwórni Phonokol. Oren powiedział, że ich kawałki są zbyt mroczne by mogli zaistnieć na scenie transowej, po czym zapoznał ich z utworem "Let There Be Light" wykonanym przez Astral Projection. Aharon i Zurkel w jednej chwili pokochali ten kawałek i dźwięki Astrala. Wynikiem tego był utwór pt. "Shape The Future". Oren podpisał z nimi umowę na trzy albumy zaraz po jego usłyszeniu. Pojawiły się też dwa single MFG, jeden wydany w Transient Records, drugi w Symbiosis Records.

MFG - Overload EPoverload.jpg

Transient Records, 1996

1. Overload (Remix)
2. Magnetic Activity (Remix)






MFG - Shape The Future EPshape.jpg

Symbiosis Records, 1996

1. Shape The Future
2. Desert Dawn






Od czasu podpisania kontraktu z Phonokol Records dwaj muzycy z MFG wydali 4 albumy. Pierwszy z nich to album "The Prophecy" (Proroctwo), który ujrzał światło dzienne kilka miesięcy po umowie z Orenem.

MFG - The Prophecyprophecy.jpg

Phonokol, 1996

1. The Prophecy
2. Magnetic Activity
3. Alternate Dimension
4. Overload
5. Illumination
6. New Horizon
7. Hypnotized
8. Shape The Future (Future Mix)
9. Mystic Dawn

Płyta ta została wydana w firmie Phonokol w roku 1996. Utwory zawarte na niej ukazują słuchaczom stare dobre czasy transu z lat 94-96. Wiele kawałków z tej płyty zostało nagrane dużo wcześniej. "The Prophecy" został uznany za jeden z najlepszych albumów Goa. A przez następny rok od wydania płyty dźwięk ewoluował, świat ewoluował... w nowy rodzaj świata - New Kind Of World.

MFG - New Kind Of Worldworld.jpg

Phonokol, 1997

1. Electric Bubbles
2. When We Dream
3. Experience
4. Alien's Land
5. The Waking Mind
6. We Are The Machines
7. Born Into A New Life
8. Peaceful Relaxation
9. New Kind Of World

Wraz z albumem "New Kind Of World" (wydanym w Phonokol w 1997) MFG wyraźnie podnosi poprzeczkę. Obfitujący w ciekawy materiał CD zebrał mnóstwo pochlebnych opinii - uważany jest zresztą za najlepszy album MFG.

Kolejna płyta "prosto spod igły" MFG (wydana w Phonokol, 1998) to album zatytułowany "Project Genesis".

MFG - Project Genesisgenesis.jpg

Phonokol, 1998

1. Intro
2. Intelligent Machine
3. Project Genesis
4. Open Mind
5. Why?
6. Voices
7. Sunshine
8. On Mars
9. The Creation
10. Metamorphosis

Po zapoznaniu się z albumem "Project Genesis" można łatwo stwierdzić, że MFG wkracza na nowe terytoria - płyta obfituje w bardzo mroczny materiał muzyczny, o czym mógł przekonać się każdy, kto go słuchał. Choć w porównaniu z pozostałymi albumami MFG "Project Genesis" lekko odstaje pod względem wykonania to jednak jest to prawdziwa ostra jazda w dobrym izraelskim wykonaniu.

passenger.jpg
Warto wspomnieć, że Guy działa też solo jako Passenger oraz razem z DJ'em Eyalem Yankovichem pod pseudo Emuna. Passenger wydał w czerwcu roku 1999 swój album pod tytułem "For All Mankind".

Passenger - For All Mankindmankind.jpg

Phonokol, 1999

1. Reborn (MFG Remix)
2. Hit and Run
3. Sundance
4. Tempo
5. Mankind
6. XStar
7. Reflection
8. Uplifting
9. Optimist

Emuna to projekt który tworzą DJ Eyal i Guy Zukrel. W języku hebrajskim "emuna" znaczy "wiara", co ma odnosić się do uduchowionej, emocjonalnej natury muzyki spod szyldu Emuny, która oferuje melodyjny psytrance.

Emuna - Emuna emuna.jpg

BNE, 2000

1. Adon Haslichot
2. Crystal Clear
3. The 3rd World
4. Heart Of Trance
5. Missing Bush
6. Angel Kaya
7. One In A Million
8. I Believe
9. God's Image

Wreszcie po długich oczekiwaniach czwarty album MFG został wydany w grudniu 2000 roku (również w Phonokol).

MFG - The Messagemessage.jpg

Phonokol, 2000

1. Have a Nice Day
2. Wonderland
3. Brainwaves
4. Walking on Ice
5. Feel Like God (New Version)
6. Rise & Fall
7. Welcome To The Edge
8. Dark Waters
9. The Message

Nowy album przyniósł świeży powiew po nieco skostniałym "Project Genesis". "The Message" to prawie 80 minut dźwięków i melodii MFG, które łączą style z ich wszystkich poprzednich albumów. Płyta ta jest o wiele bardziej profesjonalnie nagrana niż ostatni album MFG - Project Genesis. "The Message" to pozycja godna uwagi miłośników dobrego Goa Trance prosto z Izraela.

W roku 2001 wytwórnia Balloonia wydała singiel "The Message EP", na którym znalazły się trzy utwory z tytułowego albumu MFG.

MFG - The Message EPthe.jpg

Balloonia Records, 2001

1. Brainwaves
2. Feel Like God (New Version)
3. Dark Waters





Human Evolution - Human Evolutionhuman.jpg

ID&T, 01 Nov 2002

1. Human Evolution (Club Mix)
2. Human Evolution (Vocal Mix)






Human Evolution - Project Magnetamagneta.jpg

ID&T, Mar 2003

1. Project Magneta (One Giant Leap For Mankind Mix)
2. Project Magneta (One Small Step For Man Mix)





Human Evolution - Glide Slope EPglide.jpg

Free For All, 09 Dec 2004

1. Glide Slope
2. Return To Gaia






Przez pewien czas krążyły pogłoski o powrocie MFG wraz z nowym albumem. Wiadomości te można by włożyć między bajki, gdyby nie fakt, iż w roku 2004 w Belgii odbyła się impreza z udziałem MFG, na której muzycy zaprezentowali nowe utwory. Strona wytwórni HOM-Mega Productions udostępniła również na pewien czas jeden z tych utworów ("Shining Faces") do ściągnięcia w postaci pliku mp3. Wzmiankowany utwór był zwiastunem płyty zatytułowanej "Message From God", która ukazała się na początku 2006 roku.

MFG - Message From Godgod.jpg

HOM-Mega Productions, 2006

1. Save Yourselves
2. For The Future Of Man-kind
3. Shining Faces
4. Positive Energy
5. In Search Of Truth
6. The World Is A Narrow Bridge
7. Enlightment
8. Life Is A Strange Journey
9. Shma Israel

Prócz bogatego dorobku w postaci 4 albumów i kilku singli panowie z MFG wydali także liczne utwory na wielu kompilacjach i wielokrotnie współpracowali z takimi artystami jak Astral Projection, DJ Jorg, Asia 2001, California Sunshine czy DJ Miko.

mfgs.jpg
Muzyka, jaką tworzy MFG charakteryzuje się dość mrocznym klimatem i łatwo rozpoznawalnym stylem - głębokie, melodyjne i progresywne dźwięki, mocny beat - to właśnie MFG! W twórczości duetu muzyków można zauważyć też duży wpływ innej znanej grupy - Astral Projection. Zresztą nie ma się czemu dziwić, wszak MFG dzielili kiedyś (dawno, dawno temu...) z AP wspólnie studio nagraniowe, gdzie razem tworzyli swoją muzę a i na co dzień panowie z obu grup są oddanymi przyjaciółmi. Warto przyjrzeć się bliżej produkcjom muzycznym tej grupy. Rzeczywiście w nazwie zespołu jest (spore) ziarno prawdy - Message From God... Przesłanie Od Boga.

Na zakończenie lista sprzętu, na którym tworzą muzycy z MFG:

Virus
Novation bass station
Freebass
Morpheus
Akai s2000
Nord Lead rack
Juno 106
Juno 60
Ensoniq ASR10
Soundcraft mixer
DBX compressor
Digitech processor

Templar

« MAGAZINE