Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

man with no name


Jeśli jest ktoś, kto zasłużył na miano legendy, to jest to z pewnością Martin Freeland, znany bardziej jako Man With No Name, brytyjski producent goa/psychedelic trance. Obok takich sław jak Astral Projection, Hallucinogen, Cosmosis, Etnica, Transwave czy Miranda, Martin jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych postaci jeśli chodzi o te gatunki. Setki miłośników psychedelic trance na całym świecie wyrosły na jego twórczości, kiedy on i jemu podobni twórcy dominowali na scenie i tworzyli jej obraz. Z łatwością wyrobił swój indywidualny, łatwo rozpoznawalny i chwytliwy styl, który przysporzył mu niemałej popularności. "Człowiek Bez Imienia" ma na swoim koncie takie znane klasyki jak "Lunar Cycle", "Sugar Rush", "Neuro Tunnel", "Floor Essence", "Possessed", "Own The World", "Seratonin Sunrise" i wiele innych, z legendarnym "Teleport" na czele, który z miejsca stał się jego muzyczną wizytówką i jednym z najbardziej kojarzonych utworów wszechczasów w dziedzinie tych brzmień. Zaliczyć go też można do grona niekwestionowanych władców remixów, bowiem w jego dyskografii przewijają się jego interpretacje utworów takich jak "Art Of Trance - Octopus", "Disco Volante - Moonraker", "Killing Joke - Pandemonium", "Eat Static - Bony Incus", "Three Drives - Greece 2000", "Juno Reactor - Pistolero" i wiele, wiele innych. Freelend związany jest także z wieloma innymi odmianami muzyki elektronicznej (acid, techno, house) i jest aktywny na scenie od ponad 20 lat. Jego utwory wielokrotnie trafiały na brytyjskie listy przebojów. Pierwotnie Martin był twórcą muzyki techno, jednak z czasem zmienił diametralnie swój styl na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, kiedy zainteresowała go scena goa trance i jej koloryt.

bw.jpg
Długa, bogata i kolorowa historia Martina jako muzyka zaczęła się jeszcze w latach 80-tych minionego wieku. Pierwsze utwory jego autorstwa zostały wydane w 1984 roku - były to produkcje z pogranicza synth-popu i elektroniki. Freeland był także sprzedawcą pracującym dla oficyny muzycznej EMI. Później został twórcą utworów w konwencji techno pod koniec lat 80-tych. Współpracował także z innymi producentami we wspólnych projektach muzycznych takich jak Charm, Chosen Few, Freeland & Morrison, Funkacidic, Mista E, North South Connection, The, Perfectly Ordinary People i Pisces.

young.jpg
Wreszcie wydał "Way Out West" pod pseudonimem Man With No Name w 1990 roku. Utwór zawiera sample z westernu pod tytułem "The Good, The Bad & The Ugly". Swój pseudonim wziął z klasyki westernów, konkretniej od postaci granej przez słynnego Clinta Eastwooda w tak zwanej "dolarowej trylogii" (filmy "Za garść dolarów" (który zapoczątkował nurt spaghetti westernów), "Za kilka dolarów więcej" oraz wspominany "Dobry, zły i brzydki") w reżyserii Sergio Leone.

Man With No Name - Way Out Westway.jpg

Spiral Cut, 1990

1. Way Out West
2. From Within The Mind Of My 909





Kolejnym wydawnictwem był singiel "Love And Affection" nagrany wspólnie z Carey Duncan.

Carey Duncan & Man With No Name - Love And Affectionlove.jpg

Hot Records, 1990

1. Love And Affection
2. Dub And Effection






W 1991 roku Martin poczuł się nieco znużony sceną muzyki dance i całą kulturą klubową, jednak wciąż kontynuował tworzenie i wydawanie muzyki jako Man With No Name.

Man With No Name - Geddit!!?geddit.jpg

Fokus Recordings, 1991

1. Geddit!!? (You Can Get It)
2. Geddit!!? (Dub Mix)
3. 120 Something (The Only Mix Version)




Man With No Name - From Within EPfrom.jpg

Fabulous Music, 1992

1. Muzik Jak
2. Sky Hi
3. Zen
4. 120 Something



Man With No Name - Musikjakmusikjak.jpg

Rave Age Records, 1992

1. Musikjak
2. Geddit!!?





Man With No Name - Paint A Picturepa.jpg

Fabulous Music, 1993

1. Paint A Picture
2. The Void





Po pewnym czasie za sprawą Grahama Wooda i Ronalda Rothfielda (Raja Ram) zaznajomił się z londyńskimi imprezami z muzyką goa trance, która otworzyła mu oczy na nowe doznania i napełniły go świeżymi inspiracjami. Świat nowych brzmień pochłonął go na dobre. Martin pogłębił znajomość z obydwoma artystami z The Infinity Project. Efektem tej współpracy były wspólne utwory "Freedom From The Flesh" i "Feeling Very Weird", które znalazły się później na płycie "Feeling Weird".

martin.jpg
W 1994 Freeland wystąpił razem z Grahamem Woodem i Dannym Dawsonem pod nazwą Dynamix. Jako Dynamix cała trójka stworzyła jedyny jak dotąd utwór o nazwie "The Rezistor", który ukazał się na słynnej kompilacji "Order Ordonata 1", wydanej przez Dragonfly Records w listopadzie tego samego roku. Należy podkreślić, że składanka ta to jedno z najważniejszych wydawnictw wszechczasów jeśli chodzi o początki tej muzyki i kształtowanie sceny psychedelic trance. W tym samym roku światło dzienne ujrzało także jedno z najważniejszych wydawnictw związanych z osobą Martina. Jest nim singiel "Teleport". Tytułowy utwór błyskawicznie wywindował Freelanda na szczyt i natychmiast stał się kultową pozycją dla rzeszy miłośników muzyki elektronicznej, zapisując się złotymi zgłoskami w historii muzyki goa/psychedelic trance.

Man With No Name - Teleport EPteleport.jpg

Dragonfly Records, 1994

1. Teleport
2. Sly-Ed





W ślad za singlem "Teleport" podążyły kolejne single wypuszczone pod szyldem Dragonfly Records. "Lunar Cycle" doczekał się dwóch wersji: kompaktowej i winylowej. Obie wersje zawierają słynny tytułowy utwór oraz nie mniej znany "Neuro Tunnel". Kompakt jest bogatszy o trzeci utwór o nazwie "Sly-Ed".

Man With No Name - Lunar Cycle EPcycle.jpg

Dragonfly Records, 1995

1. Lunar Cycle
2. Neuro Tunnel
3. Sly-Ed




Man With No Name - Lunar Cycle EPlunar.jpg

Dragonfly Records, 1995

1. Lunar Cycle
2. Neuro Tunnel





Po przygodzie z Dragonfly Records, Freeland został zakontraktowany przez wytwórnię samego Paula Oakenfolda, Perfecto Records, gdzie jego muzyka stała się częścią wydawnictw spod znaku Perfecto Fluoro. Paul od samego początku pozostawał pod niesamowitym wrażeniem utworu "Teleport" autorstwa Martina - utwór ten znajduje się zresztą w prywatnej top 3 Oakenfolda. Single "Floor Essence", "Paint A Picture" oraz re-edycja "Teleport" (wszystkie dostępne w wersjach na kompakcie i winylu) dostały się na listy przebojów UK Singles Chart. Najwyższe miejsce przypadło "Paint A Picture", który znalazł się aż na 42 miejscu w styczniu 1996 roku. Utwór zawiera wokal Hannah Bradley. Jako ciekawostkę warto dodać, że "Floor Essence" został po latach od momentu jego wydania wykorzystany w kultowym serialu "The Sopranos" w jednym z pierwszych odcinków w scenie z udziałem słynnego klubu ze stripteasem o nazwie Bada Bing, gdzie przesiadywali główni bohaterowie.

Man With No Name - Floor Essence EPfloor.jpg

Perfecto Fluoro, 1995

1. Floor Essence (Day-Glo Mix)
2. Floor Essence (Black Light Mix)





Man With No Name - Paint A Picture EPpaint.jpg

Perfecto Fluoro, 1995

1. Paint A Picture (Vocal Mix)
2. Paint A Picture (Colourama Mix)
3. Floor-Essence (Another Mix)




Man With No Name - Teleport EPt.jpg

Perfecto, 1996

1. Teleport
2. Teleport (Acceleration Mix)
3. Sugar Rush (Refined Mix)
4. Sugar Rush (Raw Cane Mix)



freeland.jpg
Martin postanowił w końcu wydać swój własny album. Pierwszy album Freelanda otrzymał nazwę "Moment Of Truth", a wydano go 1 lutego 1996 roku w Concept In Dance, goa transowej wytwórni powiązanej z XL Recordings. Na płycie znalazły się znane z wcześniej wydanych singlów utwory "Floor Essence" i "Sugar Rush" w nowych mixach. Album pęka w szwach od dynamicznego, melodyjnego goa transu z elementami muzyki acid czy downtempo.

Man With No Name - Moment Of Truthmoment.jpg

Concept In Dance, 1996

1. Moment Of Truth
2. Floor Essence (Dayglo Mix)
3. Subterfuge
4. Evolution
5. Azymuth
6. Low Commotion
7. Skydiving
8. Dawn Chorus
9. Cairo
10. Sugar Rush (Refined Mix)
11. Cosmic Echoes

Drugi album zatytułowany "Earth Moving The Sun" został wydany 24 lipca 1998 roku przez Perfecto. Po raz kolejny Man With No Name pokazał muzyczny pazur wraz z kawałkami pokroju "Possessed", "Own The World", "Seratonin Sunrise", "Vavoom" czy "Tarantula". Podobnie jak na poprzedniej płycie, tu także nie zabrakło wolniejszych brzmień, reprezentowanych przez kawałki "Camouflage", "Treacle" oraz "Spaghettification".

Man With No Name - Earth Moving The Sunearth.jpg

Perfecto, 1998

1. Vavoom
2. Seratonin Sunrise (MVO Mix)
3. Camouflage
4. Own The World
5. The First Day (Horizon)
6. Treacle
7. Possessed
8. Parallel Universe
9. Spaghettification
10. Tarantula
11. The Breech

Dzień wcześniej nakładem amerykańskiej wytwórni Kinetic Records ukazała się również wersja promo powyższego albumu. Płyta różni się nieco składem od właściwej wersji, bowiem utwór "Seratonin Sunrise" występuje tu w oryginalnej wersji, bonusowo zaś dołączono 12 utwór o nazwie "Teleport (Acceleration Mix)", będący nową odsłoną starego klasyka.

Man With No Name - Earth Moving The Sunadvance.jpg

Kinetic Records, 1998

1. Vavoom
2. Seratonin Sunrise (MVO Mix)
3. Camouflage
4. Own The World
5. The First Day (Horizon)
6. Treacle
7. Possessed
8. Parallel Universe
9. Spaghettification
10. Tarantula
11. The Breech
12. Teleport (Acceleration Mix)

Wydaniu płyty towarzyszyły oczywiście kolejne single, które ukazały się zarówno na kompaktach, jak i winylach.

Man With No Name - The First Day (Horizon) EPthe.jpg

Perfecto, 1998

1. The First Day (Horizon)
2. Possessed






Man With No Name - The First Day (Horizon) EPthe.jpg

Perfecto, 1998

1. The First Day (Horizon) (Radio Edit)
2. The First Day (Horizon)
3. Possessed





Man With No Name - Vavoom! EPvavoom.jpg

Perfecto, 1998

1. Vavoom!
2. Vavoom! (De Niro Mean Streets Remix)
3. Vavoom! (De Niro Corleone Remix)




Man With No Name - Vavoom! EPva.jpg

Perfecto, 1998

1. Vavoom!
2. Own The World
3. Teleport (Acceleration Mix)




Man With No Name - Vavoom! EPvoom.jpg

Perfecto, 1998

1. Vavoom!
2. Own The World





Man With No Name - Vavoom! EPvav.jpg

Perfecto, 1998

1. Vavoom! (Original Mix)
2. Own The World
3. Vavoom! (De Niro Mean Streets Remix)
4. Vavoom! (De Niro Corleone)



6 października 2000 roku to kolejne istotne wydawnictwo Man With No Name w barwach Dragonfly Records. Jest nim singiel "Teleport", na którym znalazły się dwie nowe wersje tego legendarnego klasyka.

Man With No Name - Teleport EPstripped.jpg

Dragonfly Records, 2000

1. Teleport (Remix)
2. Teleport (Stripped Remix)





Nieco później, konkretniej 23 października tego samego roku, Martin wydał swój trzeci album pod tytułem "Teleportation". Album nie zawiera nowych utworów. Generalnie są to stare klasyki, które MWNN wydał wcześniej z okazji singlów i na potrzeby różnych kompilacji. Teraz wszystkie zostały zebrane i wydane na jednym albumie.

Man With No Name - Teleportationteleportation.jpg

Dragonfly Records, 2000

1. Man With No Name - Teleport (Original Mix)
2. Eat Static - Boney Incus (Man With No Name Remix)
3. Man With No Name - Lunar Cycle (Original Mix)
4. Three Drives - Greece 2000 (Man With No Name Remix)
5. Man With No Name - Neuro Tunnel (Original Mix)
6. Infernal Machine - The Loin King (Man With No Name Remix)
7. Man With No Name - Sly-Ed (Original Mix)
8. Man With No Name - Jack-In-The-Box (Original Mix)
9. Man With No Name - Teleport Stripped (Man With No Name 2000 Remix)

look.jpg
8 grudnia 2000 roku ukazał się singiel zatytułowany "Reincarnation". Znaleźć można na nim dwa utwory: remix tytułowego "Reincarnation" oraz kawałek o nazwie "Revenge".

Man With No Name - Reincarnation EPrein.jpg

Atomic Records, 2001

1. Reincarnation (Tripster Remix)
2. Revenge





14 lipca 2003 roku ukazał się czwarty album Martina. Jego nazwa to "Interstate Highway".

Man With No Name - Interstate Highwayinter.jpg

Dragonfly Records, 2003

1. Axis Flip
2. Space Juice
3. Lights Out
4. Cocoon
5. Visit The Moon
6. Reincarnation
7. Broken Promise
8. East 98 Street
9. Pipeline

Płycie towarzyszyło też wydanie powiązanego z nią singla "Axis Flip".

Man With No Name - Axis Flip EPaxis.jpg

Dragonfly Records, 2003

1. Axis Flip
2. Lights Out





logo.jpg
Martin ma również na swoim koncie kompilację. W 2003 roku ukazała się składanka zatytułowana "Dragonfly - Past + Present", którą zmiksował Man With No Name. Kompilacja ta to darmowy bonus dołączany do greckiego czasopisma "Freeze Magazine", poświęconego muzyce elektronicznej. Tematycznie składanka oscyluje wokół muzyki wydanej na łamach wydawnictw Dragonfly Records, z naciskiem na kultowe produkcje z początków istnienia wytwórni, przykładem czego są utwory "Transmission" i "Aliens". Wśród utworów znalazły się również cztery nie mniej kultowe kawałki autorstwa Martina. Są nimi "Teleport", "The Rezistor", "Jack In The Box" oraz "Feeling Very Weird".

Dragonfly - Past + Presentdragonfly.jpg

Freeze Magazine, 2003

1. Man With No Name - Teleport
2. Total Eclipse - Aliens
3. Dynamix - The Rezistor
4. Man With No Name - Jack In The Box
5. Genetic - Transmission
6. The Infinity Project - Feeling Very Weird
7. Zen Lemonade - Zodiac Guns
8. Shakta - Next Stop Kawaguchi
9. Green Oms - Unwashed
10. Aphid Moon - Reactor

Od pewnego czasu nowych utworów autorstwa MWNN było jak na lekarstwo. Z kolejnymi produkcjami pojawił się dopiero na kompilacjach "Imagi:Nations Part 2: Day" wydanej w lipcu 2005 roku (utwór "Critical Mass") oraz "Future Sound Masters" wydanej przez TIP New World w styczniu 2006 roku (utwory "Dirty Trick" i "String Theory"). Dało to również początek pogłoskom o jego kolejnym albumie, który miałby ukazać również w TIP World, ponieważ Dragonfly Records zaprzestała swojej działalności. Jak dotąd wydanie nowego albumu nie doszło jednak do skutku. Niewykluczone jednak, że Martin prędzej czy później zreflektuje się w temacie kolejnej płyty sygnowanej nazwą Man With No Name i uraczy swoich fanów czymś równie wspaniałym jak jego wcześniejsze nagrania. Wciąż jest nadzieja, że ten, który czynnie uczestniczył w procesie tworzenia się tak prężnej dziś sceny transowej, powróci w wielkim stylu z kolejnym longplayem.

artist.jpg
Po wielu latach swoistej twórczej ciszy Martin powrócił z kolejną porcją muzyki pod skrzydła Perfecto Fluoro. Mowa o singlu "Remixes E.P. 1", który ukazał się 5 września 2011 roku w wersji digital. Na singlu znalazły się przeróbki trzech słynnych utworów Martina popełnione przez Astrixa, Apogee i Nicka Sentience.

Man With No Name - Remixes E.P. 1remixes.jpg

Perfecto Fluoro, 2011

1. Sugar Rush (Astrix Remix)
2. Floor Essence (Apogee Remix)
3. Teleport (Nick Sentience Remix)




live.jpg
Martin Freeland może się poszczycić nie tylko imponująco długą i bogatą dyskografią, ale również niezliczoną ilością imprez, na których występował ze swoją muzyką. Man With No Name wystąpił po raz pierwszy w Polsce w gdańskim klubie Trops 31 października 2011 roku na imprezie Hell-o-ween: Noc Cudów z Man With No Name, zorganizowanej przez kolektyw Be Psychedelic.

Oficjalna strona: www.manwithnoname.co.uk
Profil MySpace: www.myspace.com/martinfreeland
Profil Discogs: www.discogs.com/artist/Man+With+No+Name

Templar

« MAGAZINE