Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

third ear audio


Chilloutowy duet Third Ear Audio to dwóch przyjaciół: Nick Barber & Celli Firmi. Obaj znani są bardziej pod pseudonimami artystycznymi Doof i Earthling. Drogi obu muzyków zeszły się kiedy obaj spotkali się na Ibizie w połowie lat 90-tych na jednej z tamtejszych imprez transowych. Nick miał już za sobą doświadczenie w kwestii tworzenia i wydawania muzyki jako Doof, jak również w byciu DJem. Kariera Celliego odnośnie tworzenia muzyki i DJowania dopiero raczkowała, jednak w krótkim czasie udało mu się stać jednym z wiodących talentów tamtejszej psy-sceny. Stało się tak głównie za sprawą jego starych przyjaciół GMS i wytwórni Spun Records, dzięki którym wydawał swoją muzykę jako Earthling, jak również w kooperacji z innymi muzykami, przykładowo z wspomnianymi GMS w grupie Soundaholix. Nick i Celli grali razem jako DJ na darmowych imprezach plenerowych na Ibizie, często grając w duecie sety ping-pongowe. Z czasem postanowili zdziałać coś razem w kwestii tworzenia muzyki. To właśnie z tych wczesnych sesji nagraniowych początek wzięły pierwsze utwory, które w końcu doprowadziły do utworzenia projektu Vatos Locos z ich dobrym przyjacielem, meksykańskim DJem Xavierem Fuxem.

land.jpg
Kiedy Nick przeprowadził się z Londynu na Ibizę, razem z Cellim założył wspólne studio w domu, który dzielili. W przerwach pomiędzy bardziej tanecznymi utworami na potrzeby Vatos Locos zaczęli tworzyć chilloutowe utwory, które ostatecznie stały się fundamentami projektu Third Ear Audio. Początkowo ich pierwszy album miała wydać wytwórnia Liquid Sound Design we wrześniu 2004 roku. Jego roboczy tytuł brzmiał "Final Front Ear". Album został wydany ostatecznie w 2009 roku dzięki wytwórni Dubmission Records. Wraz z wydaniem płyty porzucono wcześniejszy koncept odnośnie tytułu i wydano ją pod tą samą nazwą co nazwa projektu. Album ten jest odzwierciedleniem zróżnicowanych muzycznych gustów Celliego i Nicka. Prezentuje on szeroki zasięg różnych wpływów muzycznych, wśród których znaleźć można chillout, dub, trance, a także żywe instrumenty, które można odnaleźć w utworze "Ethereality" - są nimi flet (odpowiada za niego flecistka Nidra Sofia), tabla i perkusja (będące zasługą meksykańskiego perkusisty imieniem Rupesh). Warto dodać, że przy tym utworze współpracował Xavier Fux. Utwór "Jamaican Robot" to z kolei solowa produkcja Celliego. Okładkę albumu stworzył sam Nick.

Third Ear Audio - Third Ear Audiothird.jpg

Dubmission Records, 2009

1. Intro
2. Ethereality
3. Just A Moment
4. Freak Of Nature
5. Up In Smoke
6. Jamaican Robot
7. The Sleeping Giant
8. Final Front Ear
9. Deep Blue
10. The End?

Obaj muzycy do swoich wpływów zaliczają: Lee Scratch Perry, Bill Hicks, Pink Floyd, Jimi Hendrix, Tom Waits, Brian Eno, The Orb, Amorphous Androgenous, FSOL, Hallucinogen, Shpongle, Pitch Black, Bluetech, Morphonix, The Infinity Project, Total Eclipse, Juno Reactor, X-Dream, Doctor Dre, Outkast, King Tubby, Bob Marley, Steve Hillage, Joao Gilberto, Bebel Gilberto, Royksopp, Spinal Tap, Terence McKenna i Apple Computers.

Profil MySpace: www.myspace.com/thirdearaudio
Profil Discogs: www.discogs.com/artist/Third+Ear+Audio

Templar

« MAGAZINE