Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

z-Pio


Z-Pio aka Z-Piorunochron vel Zydorochron to Rafał Zydorek, kolejny pionier psytransu w Polsce. Przygoda Zydora z muzyką zaczęła się dawno dawno temu. Kolejne lata jego życia upływały z dźwiękami z terytoriów DM, 4AD, industrialną elektroniką oraz owocami twórców electronic body music, np. Front 242. Około roku 1985 Rafał poznał M. Jeziorskiego. Szybko połączyły ich podobne gusty muzyczne. Zafascynowani elektroniczną awangardą lat 70-tych (kłaniają się tacy twórcy jak Tangerine Dream i Kraftwerk) uznali, że naszedł czas stworzyć wspólny projekt, który ochrzczono nazwą Ptah. Wraz z rozwojem formacji powstawały kolejne utwory, wreszcie albumy: "Mutual Ufo Network" (1993), "Landfill" (1994), "Ph" (1995), "Kosmiczne Szambo" (1997). Wszystkie te pozycje to limitowane albumy w konwencji ambient, wydane nakładem wytwórni Żywe Kultury Bakterii (która z czasem przeistoczyła się w Martwe Kultury Baterii).

ptah.jpg
Od mniej więcej 1993 roku słuchali radia Arnet, konkretniej audycji Drewutni Drwala Drągala (DJ Drwal), gdzie zaskakiwała ich różnorodnością zawsze świeżych i pieczołowicie dobranych kompozycji ze świata muzyki technicznej. Wtedy to po raz pierwszy usłyszeli muzykę takich formacji jak Autechre, Black Dog, The Orb, Orbital, Mouse On Mars i wiele innych. Za sprawą Drwala duet został dostrzeżony i tak oto wkrótce (rok 1995) odbyły się pierwsze live acty Ptah, między innymi na Fortach (obecnie nowy GGOG, Gdańsk), Mega Questcie (Sopot) oraz w klubie niedaleko Zielonej Góry. Imprezy te były również okazją do poznania mnóstwa istotnych dla sceny osób. Rodziły się pomysły, które później przekładały się na kompozycje utworów.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Rok 1998 oznaczał koniec duetu Ptah. Legenda przetrwała jednak do dziś... Rafał postanowił założyć swój własny projekt, który nazwał Zydor Piorunochron. W wytwórni Materia Records powstały wtedy pierwsze remixy oraz utwory autorskie Zydora Piorunochrona. Nieodzowną pomocą okazał się Adam Kiełsznia, współtwórca duetu Solaris, który użyczył studia jeszcze za kadencji duetu Ptah i pomógł przy realizacji pierwszego albumu Zydora o nazwie "Szum Trajektorie".

Kolejne doświadczenia Zydora ze sceną sięgają czasów pobytu w Londynie (lata 1997-2000). Tam oto Rafał przyglądał się różnym wytwórniom i artystom, wśród nich legendarny label Flying Rhino Records oraz osoby takie jak Alex Paterson (The Orb) i James Monro. Wpływ na jego rozwój muzyczny miała również praca w sklepie muzycznym Sister Ray Music Store. Wszystko to przełożyło się na zdobytą wiedzę, która znalazła odpowiednie wykorzystanie po powrocie do Polski. Tak oto światło dzienne ujrzały kolejno: album "Szum Trajektorie", singiel "Rozbłysk Jasności" oraz kolejny album "Sterowanie Energiami", wszystkie nagrane w Materia Studio.

Zydor Piorunochron - Szum Trajektorienocover.jpg

Martwe Kultury Baterii, 1998

1. Parkołaz
2. Uderzenia W Piecu
3. Widok Spożywczy
4. Sonda
5. Nie Ma Systemu
6. Etap Idzenie Etap Iście
7. Wschodzi Świat
8. Foko
9. Tra:ekt
10. Pobite Gary
11. Kocioł Nie
12. Kwiaty Szczęścia
13. Życiodaj
14. Błyskawica

Zydorochron - Rozbłysk Jasności EProz.jpg

Martwe Kultury Baterii, 2001

1. Rozbłysk Jasności
2. Śniegórka Iskrzy
3. Ostrzegałka
4. Rąbaczek





Z-Piorunochron - Sterowanie Energiamistero.jpg

Martwe Kultury Baterii, 2002

1. Kołomyja Zdechlaka
2. Rdzenny Zezwłok
3. Motorynka
4. Melepeta Taldzong
5. Ale Pacia
6. Utytłany Fafloon
7. Krecik Się Pęta
8. Begoodka Śmocy
9. Mamałyga Lasera
10. Spika (Rmx)

Poza dokonaniami w postaci własnych produkcji muzycznych Rafał zagrał również kilka live actów na imprezach organizowanych przez grupę Stropharia Cubensis Community między innymi w Sfinksie (Sopot), Kaponierze (Gdańsk), Pomarańczarnii (Sopot), Maroko (Sopot). Świat imprez przybliżył go do osób, które od dawna znał, szanował i podziwiał. Wśród nich są DJe: Pirania, Elf, Atan, Drwal, $, Fresk, oraz muzyk z duetu Solaris, czyli Adam Kiełsznia.

W 2002 roku Zydor wraz z Halcionem (Michał "Yogi" Januszko) postanowili założyć wytwórnię Mox Records. I tak też się stało... Wytwórnia Mox Rec. w swoich faktycznych działaniach była prężnie działającą oficyną. Współpraca owocowała wspólnymi kompozycjami i live actami oraz produkcją płyt. Był to bardzo dynamiczny okres gdyż powstało przez blisko 2 lata około 40 utworów. Powstałe kompozycje muzyczne rozkładają się na dwa projekty jakie były przewidziane: Mox Planet (bardziej transowy) i Bit Blatik, czyli jeden z chwytów Pioruna i Halciona w innej parze kaloszy (hałsowo-transowo-czilałtowy).

mox.jpg
Jako Mox Planet duet Zydor i Yogi zagrał 2 live acty: na festiwalu Moondalla oraz na imprezie organizowanej przez Stropharia Cubensis Community w klubie Mandragora (Gdynia). Ukoronowaniem ich współpracy były jednak produkcje zawarte na płytach grup Mox Planet (single "Gnetigma" i "Moondalla" oraz albumy "Nasty Monx" i "Planetarium") i Bit Blatik (singiel "Matchbox" i album "Lemonique") w latach 2002-2004.

live.jpg
Wytwórnia Mox Records wraz z projektami Mox Planet i Bit Blatik zakończyły swoją działalność w przeddzień Wigilii 2004. Od tej pory Z-Pio postanowił skoncentrować się na swojej macierzystej wytwórni. Nazwa Martwe Kultury Baterii ustąpiła miejsca nazwie Bateria Records, zaś Materia Studio stało się z miejsca Bateria Studio. Wytwórnia skupia się wokół takich artystów jak: Z-Pio aka Z-Piorunochron vel Zydorochron, Bondzor i Fresh Izydore. Na koncie oficyny jest kilka albumów.

Z-Pio - Clapsicksclap.jpg

Bateria Records, 2005

1. Smuga
2. Breja
3. Renia
4. Bart Onse
5. Tako Dako
6. Owe Babelki
7. Trafik
8. Grippo
9. Spreadox
10. Memolinarium

Bondzor - Bagienne Twory, Meszki i Inne Wróżkibag.jpg

Bateria Records, 2005

1. Klifohoolaki
2. Letni Zew
3. Bakczysaraj
4. Pani Szik
5. A So...
6. Mysie Pisie
7. Wielkie Nieba
8. Natu Batu
9. Abi Czubajka
10. Majestat
11. Fina

Z-Piorunochron - Fine Zofine.jpg

Bateria Records, 2006

1. Bondzo
2. Sonal Latarnia
3. Profuzja
4. Tapetka
5. Meander
6. Dan Cipa
7. Laiceps
8. Turbina
9. Finezo
10. Cherubinek

Osoby zainteresowane live actami formacji z Bateria Records, jak i zainteresowane wszelkimi rodzajami współpracy mogą wysłać swoją ofertę:

bondzor@bateriarecords.com
zydorpiorunochron@poczta.onet.pl

piorun.jpg
Oficjalna strona: www.bateriarecords.com

« MAGAZINE