Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Generowanie transowych dźwięków w domowym zaciszu :: Music making, independent artists
Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Psysutra » 14 kwie 2011, 22:22

Chodzi mi o to że Gumi jako TLG wypuścił kilka naprawdę przyzwoitych numerów a będzie otwarcie temu zaprzeczał :wink: bez napinki mate.

Prawdą jest, że im dalej się w to brnie, tym co prawda numery lepiej brzmią, jednakże bardziej się zatraca "lekkość tworzenia", jaka bywa w prehistorycznych numerach- stwierdzam to ja, i po rozmowach z innymi kręcicielami wychodzi na to że nie jestem w tym osamotniony.

Z presetów korzystam obecnie często- średnio mi się chce siedzieć godzinę nad jednym brzmieniem po czym okazuje się, że wyważam otwarte wcześniej drzwi lub po raz drugi wynajduję koło ;)

Po coś one są- a wystarczy kilka parametrów zmienić lub nałożyć jakiś efekt- nie zawsze to co na końcu wychodzi dokładnie tak jak to upatrywałem, aczkolwiek i tak jestem zadowolony. Kto wie, czy gdyby każde brzmienie mi wychodziło dokładnie tak jak chcę to moje tracki miałyby jakiś polot...
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2011, 22:28 przez Psysutra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: bubblegum » 14 kwie 2011, 22:24

Chodzi mi o to że Gumi jako TLG wypuścił kilka naprawdę przyzwoitych numerów a będzie otwarcie temu zaprzeczał bez napinki
one i tak mi się już nie podobają chyba :D

Kurde no.

U mnie to różnie bywa, choć dotychczas stosowałem metodę budowania intro, następnie reszta. Zwykle bywało tak, kiedy miałem już kick + bass razem z perkusją zaczynał mnie wkurzać początek, który później całkowicie modyfikowałem.

Chyba pójdę prostszą drogą i będę zaczynać od kicka i linii bassu, a następnie reszta.

jedno mnie irytuje, kiedy już numer jest praktycznie gotowy zawsze mi czegoś w nim brakuje. A to aranż mnie wkurza, a to brak jakiegoś motywu, którego z braku weny nie potrafię wymyślić. :)

Takim sposobem mam na dysku chyba z 20 numerów niedokończonych :D

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Psysutra » 14 kwie 2011, 22:29

Co z tego, że masz 20 numerów nieukończonych- zawsze można je wypruć i skorzystać z tego co zawierają. Dzięki temu zawsze coś się dobrego zrobi ;)

Nieraz się zdarza, że do JEDNEGO numeru zabieram się po kilka razy, robiąc je od zera (Spirality już chyba 5-y raz będę od nowa kręcić), a do innych wracam po dłuższym czasie... I się da ;)

Awatar użytkownika
*JetMan*
Psytrance.pl
Posty: 4045
Rejestracja: 30 mar 2003, 10:13
Lokalizacja: Dublin, IE
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: *JetMan* » 14 kwie 2011, 23:16

hehe Digitrip wziales sobie do serca pozytywne opinie po recenzji sluchawek i trzaskasz dlugie posty - to dobrze :)

co do pytania Bubble... stary, to jak pytac czy zaczynasz jedzenie obiadu od ziemniakow, czy moze najpierw kawalka kotleta [sojowego ofkoz ;) ] czy tez na poczatku troche salatki... niby sa tam jakies reguly "zacznij od basu i kick drum" etc.. ale nigdy sie do nich nie stosowalem i nie bede. Czasami jest to jakas perkusja, czasem melodia, czasem 10 sek wszystkiego po trochu co z czasem i przyplywem natchnienia rozwija sie w numer. Tak jak Sutra napisal - nie mysl za duzo, kieruj sie intuicja :)

edit: aha, co do uzywania presetow- zgadzam sie z Sutra, tzn one sa po cos, nie tylko by zademonstrowac mozliwosci danego syntha... pozwolcie im grac. Jakos pierwsza plyta Tikala byla praktycznie w wiekszosci zrobiona na gotowcach [nawet nic nie pozmieniali!] i co? "Miedzynarodowy sukces"... wiec tutaj tez wyznaje opinie - dobra muzyka broni sie sama. Muzyki sie slucha a nie rozkminia co i z czym.
--
*J3t_Man*

"With a watch you know what time it is,
with two watches you are never sure"

Awatar użytkownika
☼ DigiTrip ☼
Elite User
Posty: 521
Rejestracja: 20 sie 2009, 00:09
Lokalizacja: bieda post-pruska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: ☼ DigiTrip ☼ » 14 kwie 2011, 23:29

*JetMan* pisze:hehe Digitrip wziales sobie do serca pozytywne opinie po recenzji sluchawek i trzaskasz dlugie posty - to dobrze :)
no wiem troche mi tak glupio sie wkradac z troche dlugimi postami. juz nie bede :oops: bynajmniej nie chodzilo mi o to zeby robic z siebie jakies figo fago, chcialem tylko zeby bylo ciekawie. w kazdym razie jesli napisalem cos zle lub przynudzam to przepraszam, postaram sie byc bardziej oszczedny :oops:
misie niechce

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: bubblegum » 14 kwie 2011, 23:40

*JetMan* pisze: co do pytania Bubble... stary, to jak pytac czy zaczynasz jedzenie obiadu od ziemniakow, czy moze najpierw kawalka kotleta [sojowego ofkoz ;) ] czy tez na poczatku troche salatki... niby sa tam jakies reguly "zacznij od basu i kick drum" etc.. ale nigdy sie do nich nie stosowalem i nie bede. Czasami jest to jakas perkusja, czasem melodia, czasem 10 sek wszystkiego po trochu co z czasem i przyplywem natchnienia rozwija sie w numer. Tak jak Sutra napisal - nie mysl za duzo, kieruj sie intuicja :)

A czy ja myślę za dużo? :roll: LoL no to tak, teraz wyszło, że jestem myślicielem :lol: No nie wierze, że Tobie nie zdarzyło się nigdy utkwić w martwym punkcie ;)

Tak jak pisał Sutra - do jednego numeru człowiek się zabiera wiele razy, a inny po kilku miesiącach oczekiwania można w jeden dzień skończyć :)

Chciałem tylko poznać jak to Wy robicie, z ciekawości ;) a nie jakieś irytacje o kartoflach i sałatce ;)

Presety są dobre :) a - w FLu jest jeszcze riff machine :D

DiGi - bardzo fajny post. Lubię takie dłużyzny :D

Awatar użytkownika
*JetMan*
Psytrance.pl
Posty: 4045
Rejestracja: 30 mar 2003, 10:13
Lokalizacja: Dublin, IE
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: *JetMan* » 14 kwie 2011, 23:46

Dig, przewrazliwiles sie stary. Nie bylo tam ironii :)

Bubble:
A czy ja myślę za dużo? :roll: LoL no to tak, teraz wyszło, że jestem myślicielem :lol: No nie wierze, że Tobie nie zdarzyło się nigdy utkwić w martwym punkcie ;)



No jak utykam, to zbieram zabawki i ide gdzie indziej [np do innego numeru i robie tam zamieszanie ;) ]

Chciałem poznać jak to Wy robicie, z ciekawości

Hm.. wiesz zalezy od kobiety, ale mozna z tylu z boku i z podskoku :mrgreen: :mrgreen:
--
*J3t_Man*

"With a watch you know what time it is,
with two watches you are never sure"

Awatar użytkownika
Artha
Cronomi Records / The Tribe
Posty: 937
Rejestracja: 25 mar 2003, 12:19
Lokalizacja: malbork
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Artha » 15 kwie 2011, 09:37

najczesciej:

1. kick & bassline
2. perka
3. synthy
4. reszta (fx,przeszkadzajki,pady)

fx na samym koncu, zazwyczaj jak juz jest poukladany caly numer.
jesli chodzi o fx to najmniej do tego przywiazuje uwage. znam numery, gdzie prawie one nie wystepuje, a tracki sa miazdzace :-)

ogolnie podstawa dla mnie jest zbudowany podklad, wowczas puszczam wodze fantazji i przy zapetlonym podkladzie brzdekam na synthu. jak cos mi wpadnie w ucho to zapis, modyfikacje.

nie jest to u mnie regula. czasami odpalam jakis vsti do testow i brzdekam bez podkladu i z tego powstaje numer.

zaleznoscia takze jest sam klimat numeru jaki mamy w planie. mozna zaczac numer od dobrego loopa z congami, pady, a nastepnie bassline, perka. albo najpierw pady, a pozniej perka i bas.

z czasem budujemy swoja technike tworzenia. schematem nazwac tego nie mozna, bo i tak bedziemy zaczynac numer w rozny sposob :-)

jako ciekawostka... moje zaczete numery zalegaja od 2000 roku :-)

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Psysutra » 15 kwie 2011, 10:24

Jestem nie do końca odmiennego zdania co do FX-ów. Jeśli są odpowiednio dobrane i z głową rozmieszczone to mogą naprawdę pomóc wiele numerowi ;)

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: bubblegum » 15 kwie 2011, 10:51

Stety niestety dzisiejsza muza opiera się w dużej mierze na FXach i chcąc nie chcąc trzeba ich używać. Szczególnie w transach, bez nich numer może (ale nie musi) brzmieć nudno

edit: no w sumie zależy to wszystko od kawałka, koncepcji i stylu. :)

Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: seismic » 15 kwie 2011, 11:40

Nawet nie dzisiejsza. :wink:
Producenci muzyki true psychedelic, a nie słodkiego transika od zawsze starali się wypełnić numer o kosmiczne efekty. Tylko kwestia bywa rozmyta, bo czasem trudno rozróżnić czy to sekwencja czy FX.

Melodyczne numery z zajawką Goa - zawsze początek od sekwencji! Chyba że eksperymentuje na perkusji czy basie - to gdy się motyw uda, trzeba już numer jakoś dokończyć. :wink:
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Psysutra » 15 kwie 2011, 12:02

Nieraz rolę FX-ów mogą pełnić sekwencje gdzie Q jest na granicy mózgojebstwa (nie powoduje bólu głowy) lub ją przekracza... To TB-303 nie dotyczy, bo niezależnie jakiego ustawienia Q by nie miał, to nie będzie powodował ucieczki ;)

Awatar użytkownika
Artha
Cronomi Records / The Tribe
Posty: 937
Rejestracja: 25 mar 2003, 12:19
Lokalizacja: malbork
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Artha » 15 kwie 2011, 12:40

dokladnie, role fx'ow moze spelniac niemalze wszystko. nie sprecyzowalem dokladnie o jakie fx'y mi chodzi, ale mniejsza o to :-)

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Psysutra » 15 kwie 2011, 12:42

Od siebie do totalnie porytych rzeczy polecę to:

Obrazek

Zwłaszcza preset "Hallucino Spread" czy "Mushroom Therapy" :twisted:

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: bubblegum » 15 kwie 2011, 16:59

trzeba wypróbować ^^
na stronie 0db.pl też widziałem dobrą wtyczkę do porytych dźwięków, muszę poszukać.

PS. w końcu masz fajnego avatara :D <3 ;)

Awatar użytkownika
Just-Mike
Psytrance.pl / Stellar Magnitude / MAE
Posty: 678
Rejestracja: 19 mar 2003, 18:56
Lokalizacja: Warszawa / Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Just-Mike » 18 kwie 2011, 20:32

Ostatnio zająłem się robieniem swoich wtyczek VST przy użyciu SynthEdit. Ktoś ma jakieś życzenia? Postanowiłem zrobić udoskonaloną wersję Synth1, niedługo pochwalę się swoim dziełem :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Artha
Cronomi Records / The Tribe
Posty: 937
Rejestracja: 25 mar 2003, 12:19
Lokalizacja: malbork
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Artha » 18 kwie 2011, 21:19

Just-Mike pisze:Ostatnio zająłem się robieniem swoich wtyczek VST przy użyciu SynthEdit. Ktoś ma jakieś życzenia? Postanowiłem zrobić udoskonaloną wersję Synth1, niedługo pochwalę się swoim dziełem :D
powiem Ci Mike, ze takze myslalem o robieniu swoich wtyczek vst. wiem, ze Infected Mushroom robią swoje wtyczki w Reaktorze. Jak sie pochwialisz wtyczka to z pewnoscia ja przetestuje :-) btw - Synth1 to bardzo dobra darmowa wtyczka.

Awatar użytkownika
☼ DigiTrip ☼
Elite User
Posty: 521
Rejestracja: 20 sie 2009, 00:09
Lokalizacja: bieda post-pruska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: ☼ DigiTrip ☼ » 18 kwie 2011, 22:26

Just-Mike pisze:Ostatnio zająłem się robieniem swoich wtyczek VST przy użyciu SynthEdit. Ktoś ma jakieś życzenia? Postanowiłem zrobić udoskonaloną wersję Synth1, niedługo pochwalę się swoim dziełem :D
instrumenty czy fx?
jak instr. to programujesz moduly filtrow i oscylatorow w asemblerze czy z gotowych korzystasz?
misie niechce

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Psysutra » 19 kwie 2011, 13:02


Awatar użytkownika
Just-Mike
Psytrance.pl / Stellar Magnitude / MAE
Posty: 678
Rejestracja: 19 mar 2003, 18:56
Lokalizacja: Warszawa / Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Tworzenie muzyki- wątek ogólny

Post autor: Just-Mike » 19 kwie 2011, 14:32

☼ DigiTrip ☼ pisze: instrumenty czy fx?
jak instr. to programujesz moduly filtrow i oscylatorow w asemblerze czy z gotowych korzystasz?
W zasadzie mogę zrobić i to i to. Są już gotowe moduły generujące fale o różnych kształtach jak i inne narzędzia modyfikujące wirtualny sygnał elektryczny. Dodatkowo podobno można dodawać zewnętrzne wtyczki VST, co jeszcze muszę sprawdzić.
Obrazek

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości