Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Dyskusje na tematy niekoniecznie związane z transem :: Off topic discussions
Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: seismic » 17 sie 2012, 08:05

Problem występuje na Laptopie. Suter, zobaczę jak się Foobar zachowa - marka nie gra mi roli, ale wydaje mi się że będzie podobnie. Na DAW jest ustawione ASIO, ale Winamp to już mi chyba ASIO nie widzi o ile pamiętam. Dziś przetestuję i zweryfikuję sytuację. :wink:
Dzięki.
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: Psysutra » 17 sie 2012, 11:33

Winamp raczej na Asio nie pociągnie...

Kwestia taka- jakie ASIO? 4All? Czy z interfejsu?

Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: seismic » 17 sie 2012, 12:17

ASIO 4 All, Łukasz.
No to chyba to coś innego niż sprawa z ASIO. Z początku myślałem żeby właśnie na innym sterowniku odpalić winampa, ale i tak się nie udało. Na pewno jest to konflikt, ale jaki? Ostatnio zrobiłem nawet system na świeżo i jest to samo.
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
☼ DigiTrip ☼
Elite User
Posty: 521
Rejestracja: 20 sie 2009, 00:09
Lokalizacja: bieda post-pruska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: ☼ DigiTrip ☼ » 17 sie 2012, 12:35

Winamp raczej na Asio nie pociągnie...

Kwestia taka- jakie ASIO? 4All? Czy z interfejsu?
po pierwsze i winamp i foobar pociagna ASIO bez najmniejszych problemow - kwestia plug-in'ow.

http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_asio
http://www.winamp.com/plugin/asio-output-plugin/156466

po drugie nie gra roli czy to asio4all czy asio od sterownikow interfejsu. Jesli karta jest wyposazona w wewnetrzny mikser wielokanalowy (a wiekszosc interfejsow audio taki ma) to sterowniki w 99,9% przypadkow sa napisane tak zeby konwertowac inne rozdzielczosci probkowania do domyslnie ustawionej. Ponadto sam mixer windowsowy do sterownikow WDM ma wbudowany konwerter probkowania.

Seismic - Moze sie jednak zdarzyc, ze masz interfejs, ktory ma kiepskie sterowniki bo i tak czasem bywa :D dobrze by bylo jak bys podal nazwe interfejsu/ow (i kart dzwiekowych), ktore sa wlaczone.

jesli masz takie problemy to kliknij prawym na ikonke glosnika obok zegarka w windowsie i wybierz:

(obecnie siedze na angielskim win, wiec znaczenie moze sie troche mijac)

1. urzadzenia odtwarzania
2. w zakladce "odtwarzanie" kliknij dwa razy na "glosniki"
3. w nowym okienku ktore sie otworzy wybierz zakladke "zaawansowane"
4. zaznacz ptaszkiem pierwsza i druga opcje na przejmowanie kontroli przez inne aplikacje
5. ustaw probkowanie na 16bit 44.1kHz
6. to samo zrob dla zakladki "nagrywanie" w poprzednim okienku" na takie same ustawienia
7. jesli nie zadziala na 16bit 44.1kHz to sprobuj ustawic taka sama czestotliwosc w panelu swojego interfejsu audio
8. jesli dalej nie bedzie dzialac (w przypadku posiadania dwoch kart aduio, bo juz sie pogubilem i nie wiem ile ich tam masz :P), to ustaw swoj interfejs jako domyslny (w zakladce "odtwarzanie" jak i "nagrywanie"), tak jak wczesiej, pod menu ikony glosniczka.
9. jak dalej nie trybi to w tamtych ustawieniach sproboj jesczez na 16bit 48kHz (wiekszosc materialu video w tej chwili korzysta z takiego probkowania, np. dvd-aac, flv (youtube), divx itd.
10. jesli dalej nie dziala to pisz, bede kombinowac cos.

u mnie na ESI Maya44 PCI jak i na E-MU 1212 nie ma takich problemow. W moim przypadku nie trzeba bylo nawet zaznaczac, zeby aplikacje przejmowaly nadzwyczajna kontrole (czyli te ptaszki w zakladce "zaawansowane").

Jesli tez zdarzylo sie tak ze masz jednoczesnie wlaczona zintegrowana karte jak i interfejs to ta zintegrowana wylacz w menedzerze urzadzen. Moze tak byc ze jedno sie z drugim gryzie.
misie niechce

Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: seismic » 17 sie 2012, 21:41

Zainstalowałem na razie wtykę ASIO ale była cisza. Wtedy wziąłem digi pod uwagę twoje sugestie. Ustawione miałem odtwarzanie na 24/44.100 przełączyłem tak jak napisałeś i ruszyło pod ASIO4ALL. Jednak jak otworzę abletona to jedno z drugim dalej nie przędzi. Po wyłączeniu Abletona potrzebny restart winampa - wtedy muza rusza. W drugą stronę podobnie.
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
☼ DigiTrip ☼
Elite User
Posty: 521
Rejestracja: 20 sie 2009, 00:09
Lokalizacja: bieda post-pruska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: ☼ DigiTrip ☼ » 18 sie 2012, 19:06

ok teraz wiem, ze chodzi o karte w lapku. wczesniej pomyslalem, nie wiem jakim cudem, ze masz podpiety interfejs przez usb do lapa jednoczesnie pracujac ze zintegrowana :D ale wracajac do tematu;

Zeby przelaczac sie swobodnie miedzy zrodlami dzwieku, ableton live musialby miec wbudowana opcje wylaczania sterownika ASIO jesli jest on nieuzywany - wtedy nie powinno byc problemu. ale z tego co widze po screenach w necie LIVE chyba tkiej opcji nie ma. U mnie w Reaperze nazywa sie ona tak:

"close audio device when stopped and application is inactive"

Kiedys jak sam mialem zintegrowana karte ze sterownikami ASIO4ALL to wlasnie uzywalem tej opcji zebym mogl sobie zastopowac sekwencer i np. przelaczyc sie do okienka winampa i tam sobie odsluchiwac jakis utwor, analogicznie tez w druga strone. Wtedy ASIO po zastopowaniu uwalnialo sterownik karty dzwiekowej i mozna bylo nawet odsluchiwac ze zrodel opartych na zwyklych sterownikach WDM bez restartowania programow.

Ale tak jak mowilem, nie mam pojecia czy ableton tak potrafi :(
misie niechce

Cougar
Posty: 14
Rejestracja: 21 mar 2012, 21:58
Lokalizacja: Wrocław
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: Cougar » 18 sie 2012, 19:55

☼ DigiTrip ☼ pisze:Zeby przelaczac sie swobodnie miedzy zrodlami dzwieku, ableton live musialby miec wbudowana opcje wylaczania sterownika ASIO jesli jest on nieuzywany - wtedy nie powinno byc problemu. ale z tego co widze po screenach w necie LIVE chyba tkiej opcji nie ma. U mnie w Reaperze nazywa sie ona tak:

"close audio device when stopped and application is inactive"
u mnie sytuacja z abletonem wygląda następująco.
Kiedy mam włączonego winampa, youtube, czy cokolwiek innego i odpalam abla, to pojawia się komunikat, że nie można było uruchomić asio (czy jakoś tak) i muszę wyłączyć aplikację używającą dźwięku, następnie ręcznie wybrać odpowiedni sterownik interfejsu z poziomu preferencji.
Jednak jak już włączę abletona i wtedy odpalę winampa czy cokolwiek innego to wszystko może grać jednocześnie i nie ma żadnych problemów ani konfliktów

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: Psysutra » 18 sie 2012, 19:57

Ableton pod tym kątem jest ułomny, niestety :wink:

Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: seismic » 18 sie 2012, 21:06

Couguar ja mam identycznie jak piszesz w tej pierwszej części. Potem jeśli chcę odpalić mp3 to winamp się uruchomi, ale odmawia odpalenia pliku. Co prawda nie wisi jako proces ale ino odegrać go nie chce.

Digi tak jak pisze Couguar... z wyborem czy zatrzymaniem asio4all nie ma problemu. Właśnie to tak sobie radzę jeśli istnieje potrzeba - tak jak ty piszesz: Zatrzymuję sterownik i odpalam winampa [...] kończę z winampem i włączam sterownik w abletonie. Akurat to to bardzo łatwo się robi. Cała komplikacja, całe sedno w tym - Czemu nie może to grać razem skoro winamp nie używa asio4all a innego sterownika?

Z tych wtyk ASIO4ALL pod winampa to bym odszedł bo na tym sterze winamp mi się już odrobinę wolniej startuje no ale to tak na marginesie.
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
☼ DigiTrip ☼
Elite User
Posty: 521
Rejestracja: 20 sie 2009, 00:09
Lokalizacja: bieda post-pruska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pomocy [Pytania, Prośby itp ]

Post autor: ☼ DigiTrip ☼ » 18 sie 2012, 22:44

i tu sie zaczyna magia systemu windows :D czyli troche belkotu nie po polsku:

sterownik dziala w ten sposob, ze uruchamiajac sie, rezerwuje sobie zakres adresów pamieci i kanalu przesylu informacji (czyli tzw. IRQ). Kiedy wlaczasz Abletona to wtedy wlasnie ASIO4ALL rozkazuje sterownikowi Twojej karty dzwiekowej, zeby zarezerwowal powyzsze adresy i IRQ. Jesli do tego dojdzie, to kazda inny program, ktory bedzie probowac podlaczyc sie pod zajete adresy i IRQ, dostanie odmowe takiego ządania bo sterownik jest zajety przez wlaczona wczesniej aplikacje (DAW).

Zeby bylo jasne:
Samo ASIO4ALL sterownikiem w czystej postaci NIE JEST, mozna to nazwac jedynie "rozszerzeniem instrukcji" dla sterownika wlasciwego, ktory musi byc i tak wczesniej zainstalowany; W przypadku kart zintegrowanych sa to najczesciej sterowniki producentow Realtek, albo VIA VTxxxx :P Inaczej mowiac, jesli nie zainstalujesz karty dzwiekowej jej oryginalnymi sterownikami w menedzerze urzadzen to asio4all NIE BEDZIE JEJ W OGOLE WIDZIEC.

Technicznie wyglada to tak: sterowniki wlasciwe, czyli producenta - pracujace w systemie, to pliki *.drv i *.sys. Natomiast ASIO4ALL to jest tylko "nakładka" w postaci pliku *.dll, ktory odpowiada za posrednictwo w komunikacji miedzy STEROWNIKIEM a APLIKACJA.

odpowiedz na postawione pytanie: winamp i ableton korzystaja z tego samego STEROWNIKA (*.sys), ale za pomoca innych aplikacji/bibliotek posredniczacych (*.dll) takich jak ASIO4ALL, DirectSound, WDM, KernelStream itd, itd. Zatem problem lezy w tym, ze to sterownik producenta karty (*.sys) musi byc zaprogramowany tak, zeby juz w swoim kodzie miec obsluge wielu zrodel audio grajacych jednoczesnie, bez wzgledu na czestotliwosc probkowania i rozdzielczosc bitowa! Z tego co mi wiadomo sterowniki kart zintegrowanych takich funkcji nie maja (i nigdy nie mialy)! Funkcje te natomiast spotkamy praktycznie we wszystkich INTERFEJSACH audio. Dlatego w kartach np. ESI mozemy bezposrednio zgrywac audio z YouTube w DAW na sciezce z wlaczonym RECORD (naprawde bardzo przydatna opcja). Mozliwe jest to tylko dlatego, ze sam producent zaprogramowal tak STEROWNIK i przygotowal do takiej pracy.

ASIO4ALL wymyslony zostal po to, zeby pomijac sztuczne bufory systemowe windowsa (konwersja rozdzielczosci, bitow, mikser systemowy) i przesylac informacje bezposrednio do strumenia danych sterownika karty dzwiekowej.


A dlaczego jak uzywamy normalnych aplikacji w windowsie to mozemy sluchac jednoczesnie z youtube, winampa, i wielu innych zrodel?

Ano dlatego, ze wszystkie aplikacje domyslne pracuja za posrednictwem bibliotek systemowych DirectSound windowsa :) Jesli odpalimy swoj DAW tez przez biblioteke DirectSound to bedzie on kolejna aplikacja ktora bedzie mogla grac rownoczesnie - oczywiscie z duzym opoznieniem przez wielkosci buforu.

Czemu wiec moge jednoczesnie ogladac sobie film z dvd ze sciezka audio w rozdz. 24b 96kHz i sluchac winampa w 16b 44kHz?
bo domyslnie media playery jak i winamp ustawione sa na tryb DirectSound, ktory zanim przesle dane do sterownika karty SAM zajmuje sie pierw konwersja bitowa/rozdzielczosci!

A skoro winamp i daw korzysta z asio4all to czemu jeden blokuje drugiego i nie moge odtwarzac ich jednoczesnie jak w DirectSound?
Ano dlatego, ze wiazaloby sie to z dodatkowymi operacjami miksowania sygnalow, ktore wplynelyby na latencje czyli bufor danych zanim trafia one do sterownika. Takie cos mozna zaimplementowac na pewno w kodzie ASIO4ALL ale mijalo by sie to z celem skoro pracowaloby sie na tak duzych opoznieniach - dlatego zapewne nie wzieto w ogole takiego rozwiazania pod uwage.
Inaczej mowiac zle rozumialem Twoj problem od samego poczatku bo myslalem, ze masz interfejs audio a nie integre :D teraz gdy mi to rozjasniles smiem twierdzic, ze rownoczesna praca ASIO4ALL i DiectSound, jak i ASIO4ALL z obu zrodel - jest niemozliwa.
misie niechce

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości