Sluchawki

Dyskusje na tematy niekoniecznie związane z transem :: Off topic discussions
Awatar użytkownika
Gamma
Orthodox Caveman
Posty: 1082
Rejestracja: 25 lut 2005, 12:05
Lokalizacja: Silesia
Kontaktowanie:

Sluchawki

Post autor: Gamma » 27 sty 2006, 09:44

No wlasnie jak w temacie... Dwa male pytanka odnosnie nich bo nie znam sie.

1. Szukam jakis tanich i w miare dobrych sluchawek (na juz)... cos w oklicach +/- 50-100 zl. Mysle, na razie nad philipsami modelem hp250 i hp430... Wie ktos cos o nich? Ktore lepsze i czy wogole nie ma czegos innego ciekawszego w podobnym zakresie cenowym?

2. Sluchawki lepsze (na potem)... za ktore warto dac troche grosza... Slyszalem ze w okolicach 300 zl mozna juz kupic porzadne sluchawki do posluchania muzyki. Co byscie polecili?

Pozdrawiam
Plytki na sprzedaz -> psytrance / goa / dark / full on / chillout / ambient / inne :
https://www.discogs.com/seller/.Gamma./profile

Awatar użytkownika
Styropian
Psytrance.pl / Psylesia / MAE
Posty: 4540
Rejestracja: 25 wrz 2003, 13:26
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Post autor: Styropian » 27 sty 2006, 11:39

Hmmm poczytaj sobie ten temat:
:arrow: http://www.psytrance.pl/forum2/viewtopi ... t=technics

A zapewne wiele się dowiesz :)

A ja oczywiście polecam Technics RP-DH1200 - no tylko, że one kosztują ciut więcej niż 300zł.

Pozdrawiam
pozniejsze doznania wynagrodzily to tym ktorzy wiedzieli po co przyszli i tym ktorzy nie sa jak Styropian ograniczonymi lans-transiarzami ktorzy pewnego dnia mieli wizje jak powinna wygladac TRUE psychedelic imreza

Pedro
Elite User
Posty: 346
Rejestracja: 30 cze 2005, 18:47
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Pedro » 27 sty 2006, 11:59

Gamma... 300 zł za słuchawki? Bez jaj proszę Cię... Ja używam słuchawek Watsona (niebiesko-czarne, numeru nie znam (?)), kupione za jakieś chyba 40zł ponad rok temu, i jestem z nich bardzo zadowolony. Niczego więcej nie trzeba, a kosztują tak nieiwele... Używam ich w nocnych wojażach i niekiedy podczas tworzenia muzyki - sprawdzają się powiem. Moim zdaniem nie ma sensu wydawać aż tyle (czyli ponad 100zł) pieniędzy na słuchawki, no chyba że masz kasę i nie wiesz co z nią zrobić (polecam wówczas album Mystery Of The Yeti - jeśli jeszcze nie masz). Oczywiście ktoś może rzec, że te droższe słuchawki są w porównaniu z tymi moimi o wiele lepsze, że słychać wszystko i bla bla bla... ale jak mówię - moim zdaniem słuchawki te są doskonałe i takie bym Ci polecał. Mam na myśli kategorię - niby tanie, a jednak dobre. I pamiętaj o długości kabla - z doświadczenia wiem, że długość ma znaczenie (bez seksualnych skojarzeń proszę).

Awatar użytkownika
Deranger
Elite User
Posty: 220
Rejestracja: 02 cze 2005, 16:39
Lokalizacja: Śląsk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Deranger » 27 sty 2006, 12:29

Pedro pisze:Gamma... 300 zł za słuchawki? Bez jaj proszę Cię... .
jak bez jaj??? czy słyszałeś ww słuchawki które wymienił sytropian lub np Sony MDR-V500 napewno słychać w nich więcej niż bla bla bal.
Jest sens wydawac wiecej niz 40 złoty za słuchawki za kwotę 100-150, mozna juz kupic całkiem dobry sprzęt, polecam firme AKG
GG 2565372

Awatar użytkownika
Gamma
Orthodox Caveman
Posty: 1082
Rejestracja: 25 lut 2005, 12:05
Lokalizacja: Silesia
Kontaktowanie:

Post autor: Gamma » 27 sty 2006, 12:53

Dzieki Styropian. Sprawdze linka. Po ile te Technicsy? No i czy sa trwale?

Pedro - w sumie to zabawne masz podejscie, z jednej strony kochasz muze, a z drugiej szkoda Ci na nia wydac troche grosza... Porzadne sluchawki moga sluzyc Ci lata.

Co sadzicie o Kossach?

I jak juz cos polecacie to polecajcie konkretne modele. ;-)

Na poczatek mysle o tych philipsach hp 250, dadza rade? Moglby mi ktos o nich cos powiedziec?
Plytki na sprzedaz -> psytrance / goa / dark / full on / chillout / ambient / inne :
https://www.discogs.com/seller/.Gamma./profile

Awatar użytkownika
Gamma
Orthodox Caveman
Posty: 1082
Rejestracja: 25 lut 2005, 12:05
Lokalizacja: Silesia
Kontaktowanie:

Post autor: Gamma » 27 sty 2006, 13:34

Poczytalem poprzedni temat, poczytalem troche innych rzeczy i narazie jestem zdecydowany na:

Philips SBC HP800... parametry maja niezle, wyglad tez jest bardzo przyjemny, a cena 100-120 zl jest dosyc umiarkowana... co o nich sadzicie?

Djowac narazie nie "djuje" wiec technicsy sobie narazie odpuszcze. :)
Plytki na sprzedaz -> psytrance / goa / dark / full on / chillout / ambient / inne :
https://www.discogs.com/seller/.Gamma./profile

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Post autor: bubblegum » 27 sty 2006, 14:00

gamma a chcesz douszne sluchawki? :?: to polecam soniaki, czarne malutkie, dalem za nie 120 zl, dziwek i bassy rewelacja

teraz nie pamietam modelu, ale sluchawka wyglada jak maska gazowa :D poszukam na necie jaki to model

kossy sa super, odradzam natomiast sennheisery douszne, nie wiem jak modele z wyzszej polki, ale te tansze to lipa i $ wywalone w bloto

Pedro
Elite User
Posty: 346
Rejestracja: 30 cze 2005, 18:47
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Pedro » 27 sty 2006, 14:19

Gamma pisze:
Pedro - w sumie to zabawne masz podejscie, z jednej strony kochasz muze, a z drugiej szkoda Ci na nia wydac troche grosza... Porzadne sluchawki moga sluzyc Ci lata.
Tak, mam zabawne podejście: by nie wydawać pieniędzy niepotrzbnie na coś, co mi potrzebne w ogóle nie jest, bo jestem bardzo zadowolony z tego co już mam. :wink: Z jednej strony kocham muzę, a z drugiej szkoda mi na nią wydać 300zł. Porządne słuchawki jakie mam obecnie będą mi służyć lata - pieniądze wolę zainwestować w MFG - "New KInd Of World", Shpongle - "Are You Shpongled?", The Infinity Project - "Mystical Experiences", The Mystery Of The Yeti Part 1 & 2. Wcześniejsze moje słuchawki z Philipsa (za ok. 30zł) służyły mi przez około 7 lat, ale to przecież nie są lata...

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Post autor: bubblegum » 27 sty 2006, 14:22

zalezy jak sie uzytkuje pedro :> moje philipsy za 30 zl wytrzymaly rok temu 2 miesiace, uzywane codziennie w drodze do pracy, soniaki jakie teraz mam douszne za 120 zl mam od roku uzywane rowniez codziennie i to czasem w ciezkich warunkach, dzwiek jest taki sam jakby były nowe, heh.. raz mi wpadla jedna sluchawka do piwa :wink: i dziala idealnie.


to te soniaki:

http://tiny.pl/mqjb


inwestycja w sluchawki to inwestycja dobra, dzwieku sluchawek za 30zl nie mozna porownywac do dzwieku sl. za 200 zl

taka prawda
Ostatnio zmieniony 27 sty 2006, 14:35 przez bubblegum, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
4m
Elite User
Posty: 444
Rejestracja: 14 cze 2005, 08:52
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sluchawki

Post autor: 4m » 27 sty 2006, 14:25

Gamma pisze: 1. Szukam jakis tanich i w miare dobrych sluchawek (na juz)... cos w oklicach +/- 50-100 zl. Mysle, na razie nad philipsami modelem hp250 i hp430... Wie ktos cos o nich? Ktore lepsze i czy wogole nie ma czegos innego ciekawszego w podobnym zakresie cenowym?
Philipsy 250 sobie śmiało odpuść. Mam je jeszcze, więc wiem co mówię ;) Senn'ki HD 201 to podobno najlepsze słuchawki za około 100 zł.
2. Sluchawki lepsze (na potem)... za ktore warto dac troche grosza... Slyszalem ze w okolicach 300 zl mozna juz kupic porzadne sluchawki do posluchania muzyki. Co byscie polecili?
Dystrybutor urządził małą wyprzedaż i możesz kupić Zenki 515 po 360 zł (dawniej 410 zł). Na Twoim miejscu jednak dorzuciłbym jeszcze trochę i kupiłbym HD 555, jeżeli nie masz zamiaru przez następne 2-3 lata wymieniać słuchawek na inne. A jeżeli chcesz być naprawdę zadowolony to nie ma innego wyjścia jak zabrać ulubioną płytę i samemu posłuchać kilku modeli. Zaufaj swoim uszom ;)
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form

Pedro
Elite User
Posty: 346
Rejestracja: 30 cze 2005, 18:47
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Pedro » 27 sty 2006, 14:31

bubblegum pisze:zalezy jak sie uzytkuje pedro :> moje philipsy za 30 zl wytrzymaly rok temu 2 miesiace, uzywane codziennie w drodze do pracy, soniaki jakie teraz mam douszne za 120 zl mam od roku uzywane rowniez codziennie i to czasem w ciezkich warunkach, dzwiek jest taki sam jakby były nowe, heh.. raz mi wpadla jedna sluchawka do piwa :wink: i dziala idealnie.

inwestycja w sluchawki to inwestycja dobra, dzwieku sluchawek za 30zl nie mozna porownywac do dzwieku sl. za 200 zl

taka prawda
Nie chcę się spierać o to, czy te droższe słuchawki są lepsze, bo są - jak prawie wszystko co droższe. Mam wciąż na myśli to, że ja ich nie potrzebuje i taki wydatek wydaje mi się zbędny. Dlatego polecam mimo wszystko nawet te tańsze słuchwaki, ponieważ jak już rzekłem jestem z nich zadwolony i nie mam absolutnie zamiaru kupować kolejnych. A pieniądze można by w ten spsoób wydać na jakieś oryginały jak ktoś przypadkiem nie ma.

Co do psucia się słuchawek... Philips mi po prostu się popękał. Od zawsze z przyjemnością słucham muzyki w nocy, no i pewnie nie tylko ja miałem taką sytuację, że się zasnęło ze słuchawkami na uszach... Co potem? Ano jeśli słuchawki są anorektyczne pod względem budowy, to kiedyś pękną - i tak się stało. Musiałem je potem sklejać taśmą nawet by się trzymały. Jeśli natomiast chodzi o dźwięk to on też z czasem się pogorszył. Szczególnie bass. To już jednak przeszłość. Watson ma wytrzymałą budowę i fajnie wygląda, a najlepsze jest to że na źwięk nie mogę narzekać. Chociaż pewnie z czsem dojdą szumy, ale mnie to nie zraża - w sumie za 5 lat mogę znów wydać na słuchawki z 30-50zł, a wówczas to za taką cenę będę miał oczywiście lepsze słuchawki niż teraz już na starcie.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2006, 14:33 przez Pedro, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kodda
Syndromm
Posty: 2118
Rejestracja: 22 sty 2004, 09:24
Lokalizacja: Leeds
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Kodda » 27 sty 2006, 14:31

dokladnie w tej chwili na glowie dzierze moje Philipsy hp890 [200zl] z ktorych zadowolony jestem na maxa jednakze nie izoluja w klubie tak jakbym chcial i powolutku przymierzam sie do kupna nowych.
swietne sa sluchawki styropiana. no chyba moje ulubione. warte swojej ceny bezapelacyjnie.

do dosluchu na ulicy moga byc w sumie byle jakie z lepszym basem. polecam takie przechadzace po karku philipsy nie wkladane do uszu [nienawidze sluchawek wkladanych do uszu]. nie znam niestety modelu, wiem tyle ze sa dobre i niedrogie.

do odsluchu domowego to wielkie kaskowe sluchawy za m/w 150zl musza byc. dla audiofili wazna jest jakosc dzwieku. tak jest i ze mna :wink:

a do klubu to sluchawy za 400-500zl lub wiecej.
osobiscie polecam sennheisery... to sa sluchawy nie do zdarcia.

pozdrawiam
*madry podpis ktory kazdy i tak przeczyta*

Awatar użytkownika
Masakrator
Derek Oldman
Posty: 882
Rejestracja: 01 kwie 2005, 18:03
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:

Post autor: Masakrator » 27 sty 2006, 14:45

Ja mam Philipsy HP200 i do domowego uzytku mi w zupelnosci starczaja a dalem za nie chyba cos kolo 40 zl
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gamma
Orthodox Caveman
Posty: 1082
Rejestracja: 25 lut 2005, 12:05
Lokalizacja: Silesia
Kontaktowanie:

Post autor: Gamma » 27 sty 2006, 15:15

Douszynych nie chce, nie lubie takich wogole... Zdecydowany jestem w tej chwili na philipsy hp800 bo czytalem o nich kilka pozytywnych opini, a cena nie jest najgorsza. Mam tylko nadzieje, ze sa na tyle trwale zeby dobrze pograc przez 2-3 lata...

Za Twoja rada Pedro nie pojde. Nie samymi plytkami czlowiek zyje. Kupujac nowe buty tez kupisz mniej wygodne, ale tancze zeby miec na nowe plyty? :-) Nie popadajmy w przesadyzm...

A tak swoja droga Pedro, listonosz byl rano, ale przyniosl co innego - plyt dalej nie ma. :cry:

Pozdrawiam.
Plytki na sprzedaz -> psytrance / goa / dark / full on / chillout / ambient / inne :
https://www.discogs.com/seller/.Gamma./profile

Awatar użytkownika
Janusz
Respected User
Posty: 188
Rejestracja: 03 cze 2005, 11:38
Lokalizacja: Aberdeenshire / Goa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Janusz » 27 sty 2006, 17:45

Pedro pisze: Tak, mam zabawne podejście: by nie wydawać pieniędzy niepotrzbnie na coś, co mi potrzebne w ogóle nie jest, bo jestem bardzo zadowolony z tego co już mam. :wink: Z jednej strony kocham muzę, a z drugiej szkoda mi na nią wydać 300zł. Porządne słuchawki jakie mam obecnie będą mi służyć lata - pieniądze wolę zainwestować w MFG - "New KInd Of World", Shpongle - "Are You Shpongled?", The Infinity Project - "Mystical Experiences", The Mystery Of The Yeti Part 1 & 2. Wcześniejsze moje słuchawki z Philipsa (za ok. 30zł) służyły mi przez około 7 lat, ale to przecież nie są lata...
Pedro, ja mam zupelnie inne zdanie w tej kwestii.
Inwestycje w sluchanie transu rozpoczalbym wpierw od kupienia dobrych sluchawek (chocbym nawet mial sluchac na nich dzwieku z mp3), a dopiero w drugiej kolejnosci na poszerzanie kolekcji oryginalnych plyt.
Mozesz oszczedzac pieniadze na MFG, Shpongle, lub Infinity Project, ale prawda jest taka, ze na sluchawkach za 40PLN... po prostu tych albumow nie uslyszysz.
Sluchawki dobrej jakosci przekazuja pasmo w zakresie minimum 6-22000Hz. Nie jest mozliwe, by sluchawki niskiej klasy przekazaly takie pasmo, w zwiazku z czym po prostu nie slychac na nich wszystkich nagranych dzwiekow. Mialem juz okazje posluchac niejednych sluchawek i przekonalem sie ze pomiedzy poszczegolnymi modelami moga byc kolosalne roznice.

Jezeli chodzi o w miare tanie i bardzo dobre sluchawki douszne, to moge polecic Sony MDR-EX71. Cena: 50 Euro, ale mozna kupic na ebay taniej. Sposrod sluchawek dousznych lepszych jak na razie nie slyszalem.
Peace,
Janusz

Awatar użytkownika
Deranger
Elite User
Posty: 220
Rejestracja: 02 cze 2005, 16:39
Lokalizacja: Śląsk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Deranger » 27 sty 2006, 20:49

Janusz pisze:

Jezeli chodzi o w miare tanie i bardzo dobre sluchawki douszne, to moge polecic Sony MDR-EX71. Cena: 50 Euro, ale mozna kupic na ebay taniej. Sposrod sluchawek dousznych lepszych jak na razie nie slyszalem.
Peace,
Janusz
No Janusz chyba żartujesz, 1. 50euro na słuchawki douszne to kpina 2. nosiłem je na głownie dwa tygodnie, oddałem, dzwięk przypominał oryginalne douszne które wchodzą w komplet z playerem. Fakt faktem wygląd mają fajny ale co z tego.
GG 2565372

Awatar użytkownika
Janusz
Respected User
Posty: 188
Rejestracja: 03 cze 2005, 11:38
Lokalizacja: Aberdeenshire / Goa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Janusz » 27 sty 2006, 23:24

Deranger pisze: No Janusz chyba żartujesz, 1. 50euro na słuchawki douszne to kpina 2. nosiłem je na głownie dwa tygodnie, oddałem, dzwięk przypominał oryginalne douszne które wchodzą w komplet z playerem. Fakt faktem wygląd mają fajny ale co z tego.
Co do pktu 2: Jestes pewien ze mowimy o tym samym modelu sluchawek? Moze miales jakies inne?
To nie jest opinia wylacznie moja, bo takze kilku moich przyjaciol, po porownaniu sluchawek o ktorych mowie z klasycznymi fontopidami, zdecydowanie mowilo, ze dzwiek EX71 w zadnym wypadku NIE przypomina plastikowego dzwieku zalaczanych do playera fontopidow. Maja one bardzo dynamiczny, 'miekki' i zarazem gleboki dzwiek, poczawszy od najglebszych basow, az po najwyzsze treble. NIGDY nie harcza, o przesterze nie ma mowy.
Do pktu 1. 50 Euro to w zadnym wypadku to nie jest kpina. Cena nie jest za wyglad ani za rozmiar, ale za JAKOSC. Przy mojej intensywnosci uzytkowania (minidisc to prawie moj implant) zadne sluchawki nie wytrzymywaly dluzej niz rok. Sluchawki o ktorych mowie mam juz 3 i pol, bez zadnych strat na czystosci dzwieku.

Awatar użytkownika
Deranger
Elite User
Posty: 220
Rejestracja: 02 cze 2005, 16:39
Lokalizacja: Śląsk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Deranger » 28 sty 2006, 01:17

..teraz się będziemy przegadywać ;) ale te słuchawki są serio badziewne.
Rok temu szukałem słuchawek do nowego playera, tyle się naczytałem jakie to Ex71 są zajebiste, kosmos,potega i naj..... Wiec zdecydowałem się na zakup
Fakt zapłaciłem 49 euro mysląc że dostanę towar godny ceny, niestety.
Nie będę się rozpisywał, takie niskie tony to osiągają słuchawki o 1/2 tańsze.
Jedyne co mi przypadło do gustu to silikonowe nakładki które bardzo dobrze wygłuszają dzwięk z otoczenia.

słuchaweczki nie warte swej ceny.

...ale nie o dousznych mowa...Gamma philipsy hp800 grają bardzo dobrze, ale nie są to słuchawki pod djKe
GG 2565372

Awatar użytkownika
Gamma
Orthodox Caveman
Posty: 1082
Rejestracja: 25 lut 2005, 12:05
Lokalizacja: Silesia
Kontaktowanie:

Post autor: Gamma » 28 sty 2006, 04:46

Deranger pisze:.Gamma philipsy hp800 grają bardzo dobrze, ale nie są to słuchawki pod djKe
Czyli jak dla mnie w chwili obecnej idealne. 8)
Plytki na sprzedaz -> psytrance / goa / dark / full on / chillout / ambient / inne :
https://www.discogs.com/seller/.Gamma./profile

Awatar użytkownika
4m
Elite User
Posty: 444
Rejestracja: 14 cze 2005, 08:52
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: 4m » 28 sty 2006, 09:12

Gamma pisze:
Deranger pisze:.Gamma philipsy hp800 grają bardzo dobrze, ale nie są to słuchawki pod djKe
Czyli jak dla mnie w chwili obecnej idealne. 8)
Dokładnie, jeżeli jednak masz możliwość porównania przed zakupem z Senn'kami HD201 (tylko nie modele pokrewne, bo 202-ki to już porażka na całej linii) to jest to ostatnia szansa, żebyś zmienił zdanie ;) W każdym razie obojętnie czy wybierzesz hp800 czy hd201 to i tak trafisz w dwa najlepsze modele z tego przedziału cenowego, a sam wybór to już kwestia gustu brzmienia raczej. A na przyszłość doradzę, że przy słuchawkach mniej więcej od poziomu 450 zł zaczyna sprawdzać się 3 prawo Arthura C. Clarke'a, a więc za stosunkowo niewielką dopłatę do 300 zł możesz mieć kontakt z prawdziwą magią ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Clarke'a
ps. zakres przenoszenia częstotliwości w słuchawkach czy głośnikach na szczęście nie ma większego związku z brzmieniem.
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości