Karta kredytowa vs. płatnicza

Dyskusje na tematy niekoniecznie związane z transem :: Off topic discussions
Awatar użytkownika
Styropian
Psytrance.pl / Psylesia / MAE
Posty: 4540
Rejestracja: 25 wrz 2003, 13:26
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Styropian » 26 lis 2008, 14:41

Witam.
Panie i panowie mam mały mętlik w głowie związany z kartą kredytową. Otóż Millenium Bank przygotował dla mojego zakładu ofertę promocyjną na karty kredytowe Visa/Master Card. Otóż przez rok od wydania karty nie ma żadnych opłat! Nie muszę karty używać, a jeśli jej będę używał to nie będę ponosił dodatkowych kosztów - jak to ma miejsce gdy sami ubiegamy się o kartę kredytową. Po roku dostanę nową propozycję i jak powiedziała babka, która lata po firmie pewnie będzie już na normalnych warunkach. Gdzie w tym wszystkim mętlik?

Otóż na chwilę obecną posiadam dwie karty płatnicze (płaskie): Master Card (ING Bang Śląski) i Visa Electron (Inteligo). Przy pomocy Visa Electron robię zakupy w necie (np. Psyshop), mam ją także powiązaną z PayPalem i wszystko działa idealnie. Karty Master Card używam do zakupów na codzień oraz wybierania kasy z bankomatu, bo akurat bankomatów ING Banku Śląskiego u nas pod dostatkiem :). Master Card'a używałem także do wybierania kasy z bankomatu zagranicą - wszystko odbyło się bez problemów.

To,że kartą kredytową zapłacę wszędzie jest wiadome nie od dziś. Wiadome jest też, że do 56 dni od pierwszego dnia miesiąca mam czas na spłątę kasy której użyłem. W razie przedłużenia tego okresu oprocentowanie wynosi coś koło 0,80 % przez pierwsze 3 miesiące. Można sobie zwrot kasy rozłożyć na raty itp. Oczywiście z przekraczania okresu i płatności ratalnych nie mam zamiaru korzystać jeślibym się na kartę zdecydował :). Zresztą póki co nie wiem czy w ogóle warto mi brać tą kartę - babka ładna, fajnie nawija ale nie skusiła mnie - tzn. będziemy w kontakcie :) Osobiście jestem zadowolony z obu kart które posiadam, póki co nigdy mnie nie zawiodły. Więc co mogłoby mnie przekonać do kradytówki? Jedyny plus w porównaniu z obiema kartami jakie posiadam jest to, że w momencie braku połączenia (awarii) z centrum autoryzacji kart mogę kartą kredytową zapłacić, bowiem poza McDonald's wszędzie jako potwierdzenie używa się podpisu. A gdy awaria zostanie usunięta to moja płatność zostanie zrealizowana - muszę przyznać, że jest to ciekawe rozwiązanie, bowiem miałem już raz przykład tego, że kumpel pojechał na stację benzynową, zatankował i chciał zapłacić kartą płatniczą, okazało, że jest awaria połączenia i kapa. Mógł czekać do nie wiadomo kiedy, na szczęście miał 10 minut do domu na nogach, więc poleciał po kasę. Tylko sprawa inaczej by wyglądała w momencie gdyby był 300 km od domu :) Wówczas trzeba byłoby czekać na usunięcie awarii. Dlatego możliwość zapłaty nawet w momencie braku połączenia z centrum autoryzacji uważam za plus karty kredytowej. Dodatkowo mogę wykupić ubezpieczenie karty (3.99zł miesięcznie) i wówczas wszystkie towary które zakupię przy pomocy tej karty są ubezpiczone, w razie gdyby coś w czasie transportu nawaliło to takie ubezpiczenie może się przydać. Także gdyby ktoś opędzlował mi konto - to takie ubezpieczenie (oczywiście po uprzednim dochodzeniu przez bank) gwarantuje zwrot środków. Do minusów karty kredytowej (i to jest we wszystkich bankach) zaliczam to, że w momencie brania kasy z bankomatu jest prowizja - nie mniejsza niż 3zł, a im więcej się bierze to potem już prowizja jest liczona procentowo od sumy która się wzięło. Jest to troszkę kopiate rozwiązanie.

Możecie mi jeszcze jakieś plusy takowej karty pokazać? Jakie macie doświadczenia w przypadku gdy zwykła karta płatnicza nie dawała rady. Wiele podróżujecie po świecie, czy zawsze karta płatnicza (płaska) dawała radę przy zakupach lub przy wypłacie kasy z bankomatu? No i co możecie powiedzieć o Millenium Banku?

Z góry wielkie dzięki za pomoc, babka ma do mnie zadzwonić w piątek. I do tego czasu chciałbym już wiedzieć, czy warto się skusić na kartę kredytową.
pozniejsze doznania wynagrodzily to tym ktorzy wiedzieli po co przyszli i tym ktorzy nie sa jak Styropian ograniczonymi lans-transiarzami ktorzy pewnego dnia mieli wizje jak powinna wygladac TRUE psychedelic imreza

Awatar użytkownika
Norbi
Respected User
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2007, 15:35
Lokalizacja: Okolice Rybnika :)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Norbi » 26 lis 2008, 21:30

Hmmm z kartami Kredytowymi to do czynienia teoretycznie nie mam.

Cóż ja Ci mogę powiedzieć Styropianie a no to ze płaską kartę która ja posiadam jest to karta debetowa Maestro podpięta do mojego konta studenta w ING. Zaletą tej karty co szczerze mogę powiedzieć jest praktycznie to ze te nowe mają okres ważności wynoszący 3 lata posiadają dodatkowe zabezpiecznie w postaci chipu co czyni z karty Hybrydę CHIP + Pasek magnetyczny.

I pamiętaj nie ma czegoś takiego jak 0 opłat musi być coś na czym bank musi chcieć na tobie zarobić. Przykładowo W Koncie w ING Konto Direct jest "ZA DARMO" Ale jak pójdziesz do okienka by wypłacić kasę to już 9 zł o_O

No Wiesz w przypadku podpisów to trudna sprawa ja mam kartę zwykła z paskiem magnetycznym Maestro i np. w Tesco jak byłem wklepywałem PIN zaś Kumpel ma Vise z Chipem i paskiem i on się podpisywał na Rachunku zapłaconym kartą na kwotę 2,00 zł xD [ brzmi śmiesznie ]

Z tego co się orientuję to : Maestro i mastercard waluta rozliczeniową jest EURO zaś w przypadku Visy Dolar amerykański. Zaś przy płatnościach w sklepach zagranicą to różnie zależy od tego jakie są prowizje banku Zapewne słyszałeś ostatnio w TVN o wysokich prowizjach w Citi Handlowym...

Myślę że coś się przydałem :)

Awatar użytkownika
Styropian
Psytrance.pl / Psylesia / MAE
Posty: 4540
Rejestracja: 25 wrz 2003, 13:26
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Styropian » 26 lis 2008, 21:48

Norbi pisząc za darmo miałem na myśli to, że po 1) kartę otrzymam za darmo (na rok), i niezależnie od tego czy użyje tej karty w zakupach na 1zł czy 10tyś, przez rok nie poniosę dodatkowych opłat. Bowiem to jest specjalna oferta dla mojej firmy. Jakbym brał kartę kredytową bez tej promocji to co miesiąc w zależności od tego jaki będzie na niej obrót to dodatkowo musiałbym jeszcze zapłacić jakaś tam kwotę - im więcej wydasz tym ta kwota jest mniejsza (jak dobrze pamiętam).

O tym mówię:

12.000 zł i więcej -> Opłata za obsługę karty 0zł
od 8.000 do 12.000 zł -> Opłata za obsługę karty35zł
poniżej 8.000 zł -> Opłata za obsługę karty 65 zł

Tylko z tego wynika, że to jest w rozliczeniu rocznym.
pozniejsze doznania wynagrodzily to tym ktorzy wiedzieli po co przyszli i tym ktorzy nie sa jak Styropian ograniczonymi lans-transiarzami ktorzy pewnego dnia mieli wizje jak powinna wygladac TRUE psychedelic imreza

Awatar użytkownika
Norbi
Respected User
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2007, 15:35
Lokalizacja: Okolice Rybnika :)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Norbi » 26 lis 2008, 21:56

Ogólnie wiesz ja tam konserwatysta nie jestem hehehe :D
Jeżeli oferta prezentuje się ciekawie to czemu by nie ale weź dokładniej się z tym zapoznaj :) poczytaj wszystkie * czy ** i inne tego typu niespodzianki :D

No to w debetowych masz mniej więcej coś za zasadzie wydaj np. 200 zł i masz karte za free

Swoją droga wspominałeś o płatnościach przez neta to mi się przypomniała karta przedpłacona w śląskim taka wycinana z żarówką. Koszt Karty to 24 zł z tego co gdzieś czytałem o ile pamięć mnie nie myli otwierając konto Direct przez neta masz ją za free karta ważna 12 lub 24 miesiące.

Hmmm ale chyba kredytowa lepsza :) Przy okazji dowiedz sie jakie są koszta karty po tym pierwszym roku. :) Ja bym się tam nad tym zastanowił bo zwykle dla firm to robią ze coś jest taniej, tak aby zachęcić pracowników przedsiębiorstwa do siebie.

Awatar użytkownika
damon
Chillumafia
Posty: 3044
Rejestracja: 01 wrz 2006, 06:55
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: damon » 27 lis 2008, 09:18

Karta kredytowa jest dobra jak sie ma zerowy balans :lol: :lol:

Bardzo latwo jest nie splacic zadluzenia w terminie i zaczac placic odsetki (wiem z doswiadczenia).

Kusi rowniez faktem ze mozna sobie cos nabyc jak sie nie ma kasy w danym momencie :lol: :lol: :lol:

Dla mnie najwiekszym plusem jest fakt ze mozna jej uzyc w sytuacjach krytycznych, kiedy w portfelu/na koncie nie ma wystarczajacej ilosci pieniedzy a jestesmy zmuszeni za cos zaplacic (holowanie samochodu, dodatkowy nocleg czy doplata do biletu bo sie czlowiek spoznil na samolot :lol: ).

Nie znam obecnych realiow polskiego rynku kart kredytowych. W US jezeli czlowiek ma dosc pokazne dochody to najlepsza karta jest American Express choc zazwyczaj najwieksze sa koszty utrzymania takiego rachunku.

0% jest ok jezeli jestes skrupulatny i splacasz bilans w 100% w ustalonym terminie.

Jezeli sie spoznisz z platnoscia, bardzo szybko bank moze anulowac ci preferencyjne warunki i wskakujesz na 19%, 21% czy nawet 32% w skali roku.

Dodatkowymi plusami moga byc rowniez mile czy tez punkty oferowane przez partnerskie linie lotnicze.

Albo zwrot gotowki do 5% np.

Ale czesto te extra dodatki maja wiele kruczkow uprzykrzajacych Ci zycie (np. mozesz te 5% wykorzystac dopiero po roku czasu od pierwszej transakcji) itp.

Generalnie 1 karte kredytowa powinno sie miec moim zdaniem. Ale jej nie uzywac (zwlaszcza jezeli nie ma zadnych rocznych oplat zwiazanych z jej prowadzeniem).

Ostatnim plusem (aczkolwiek nie wiem czy w Polsce ten system jusz istnieje i jak wyglada) jest budowanie w ten sposob wlasnej historii kredytowej - instytucje finansowe widza ze na czas splacasz zadluzenie w przyszlosci beda przychylniejszm okiem patrzyly na ciebie w momencie ubiegania sie o wieksze kredyty ....

8)

Awatar użytkownika
Styropian
Psytrance.pl / Psylesia / MAE
Posty: 4540
Rejestracja: 25 wrz 2003, 13:26
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Styropian » 27 lis 2008, 14:19

damon pisze: Ostatnim plusem (aczkolwiek nie wiem czy w Polsce ten system jusz istnieje i jak wyglada) jest budowanie w ten sposob wlasnej historii kredytowej - instytucje finansowe widza ze na czas splacasz zadluzenie w przyszlosci beda przychylniejszm okiem patrzyly na ciebie w momencie ubiegania sie o wieksze kredyty ....

8)
Istnieje. Kumpel ubiegał się o kredyt, zarobki ma OK, wszystko by otrzymał, ale kredytu nie otrzymał bowiem jego historia kredytowa się jeszcze nie rozpoczęła. I kolo w banku doradził mu, by sobie kupił jakiś sprzęt rtv, agd na raty :) hehe
pozniejsze doznania wynagrodzily to tym ktorzy wiedzieli po co przyszli i tym ktorzy nie sa jak Styropian ograniczonymi lans-transiarzami ktorzy pewnego dnia mieli wizje jak powinna wygladac TRUE psychedelic imreza

Awatar użytkownika
damon
Chillumafia
Posty: 3044
Rejestracja: 01 wrz 2006, 06:55
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: damon » 27 lis 2008, 19:02

Styropian pisze:
Istnieje. Kumpel ubiegał się o kredyt, zarobki ma OK, wszystko by otrzymał, ale kredytu nie otrzymał bowiem jego historia kredytowa się jeszcze nie rozpoczęła. I kolo w banku doradził mu, by sobie kupił jakiś sprzęt rtv, agd na raty :) hehe
Ooo a jak to wyglada? System punktowy? Doszlo to jusz do takiego absurdu ze aby "dobrze wygladac" musisz miec najlepiej ze 3-4 linie kredytowe aktywne przez conajmniej kilka lat? :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
spinny
Injection
Posty: 596
Rejestracja: 21 kwie 2005, 23:32
Lokalizacja: 3miasto
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: spinny » 28 lis 2008, 15:20

To ja Ci powiem tak: obecnie pracuję w banku ( w marketingu ale w banku) i uwierz mi na słowo - karta kredytowa to najgorsze zło jakie może cię spotkać.

Wiem, że to brzmi banalnie ale oprócz tego, ze masz kartę za free, rachunek za free i wiele wiele innych rzeczy za free - to oprocentowanie każdej spłaty po terminie (nie jak w przypadku kredytu po 7 dniach - tylko pierwszego dnia) masz około 27 procent, co daje RSP jakies 35 %.
Poza tym karta kredytowa - jak każdy kredyt zgłaszana jest do BIK-u (biura informacji kredytowej) - jeżeli nie spłacisz choć jednej raty w terminie BIK od razu ma taka informację, która będzie w nim siedzieć przez 5 lat ( co w podsumowaniu skutkuje tym, że będziesz chciał wziąć kredyt i go nie dostaniesz, bo odpadniesz w scorringu)
Poza tym karta kredytowa ( która zawsze jest zgłoszona do BIK-u ) obniża Ci zdolność kredytową.
Good luck.

Chcesz wiedzieć więcej pisz na prv.
There's the place, where U can find your way and the music in your mind just take control.

Awatar użytkownika
damon
Chillumafia
Posty: 3044
Rejestracja: 01 wrz 2006, 06:55
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: damon » 28 lis 2008, 19:42

spinny pisze:
Poza tym karta kredytowa - jak każdy kredyt zgłaszana jest do BIK-u (biura informacji kredytowej) - jeżeli nie spłacisz choć jednej raty w terminie BIK od razu ma taka informację, która będzie w nim siedzieć przez 5 lat ( co w podsumowaniu skutkuje tym, że będziesz chciał wziąć kredyt i go nie dostaniesz, bo odpadniesz w scorringu)

Poza tym karta kredytowa ( która zawsze jest zgłoszona do BIK-u ) obniża Ci zdolność kredytową.


O zesz kurwa jasna :shock: :lol: :lol:

No to tutaj jest jeszcze wiekszy gnoj niz tam :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Norbi
Respected User
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2007, 15:35
Lokalizacja: Okolice Rybnika :)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Norbi » 28 lis 2008, 21:12

Dlatego wole pozostać przy karcie Studenta :lol: Maestro ;] No jako ze jestem jako uczeń to nawet debetu na nią wziąć nie mogę :mrgreen:

Awatar użytkownika
damon
Chillumafia
Posty: 3044
Rejestracja: 01 wrz 2006, 06:55
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: damon » 28 lis 2008, 21:57

Norbi pisze:Dlatego wole pozostać przy karcie Studenta :lol: Maestro ;] No jako ze jestem jako uczeń to nawet debetu na nią wziąć nie mogę :mrgreen:
Poczekaj az dorosniesz :wink: :lol:

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Psysutra » 29 lis 2008, 13:19

Ja używam karty płatniczej, bo mam taką do konta studenckiego ;)

Ale ostatnio trąbią o dość ciekawej promocji w LucasBanku z kartą kredytową- zwrot 5% za zakupy zapłaconych ową kartą we wszystkich sklepach i większe rabaty w coniektórych sklepach (Żabka)

Awatar użytkownika
spinny
Injection
Posty: 596
Rejestracja: 21 kwie 2005, 23:32
Lokalizacja: 3miasto
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: spinny » 29 lis 2008, 18:31

Dlatego mówię - karta kredytowa to najgorsze zlo na swiecie i jakby ktokolwiek chciał Wam coś takiego wcisnąc dajcie sobie z tym spokój - lepiej mieć debet w koncie choć jest tak samo oprocentowany jak kredytowka ( ale przy kazdym uzupelnieniu konta sciagaja wam nalezne odsteki). Tyle, że znowu problem ze zdolnoscia kredytowa itd.
There's the place, where U can find your way and the music in your mind just take control.

Awatar użytkownika
Norbi
Respected User
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2007, 15:35
Lokalizacja: Okolice Rybnika :)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Norbi » 29 lis 2008, 18:58

HEHE Miałbym kasę i dobrą prace i przede wszystkim płace to czemu miałbym nie brać takiej Visa Platinum :lol: Tylko minimalny miesięczny dochód 30.000 ale za to limit do 2.000.000 :lol:

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Psysutra » 29 lis 2008, 19:25

I potem wpadniesz w długi jak kupę gówna ;) dwa miliony... Za to by się rozkręciło całkiem niezłe studio lub porządniejszy open-air
Panowie, robimy "ściepę" dochodów na Visę Platinum? :lol:

Awatar użytkownika
Norbi
Respected User
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2007, 15:35
Lokalizacja: Okolice Rybnika :)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Norbi » 06 gru 2008, 22:55

Dochody dochodami

Wspominane było wysokie oprocentowanie Kart a teraz muszę coś ciekawego przytoczyć w TV ostatnio reklamowali gwiazdki i kruczki ;] w oferowanych pożyczkach i oto przykładowo biorąc 8000 zł rzeczywiste stopa oprocentowania wynosi UWAGA 46% 8) Tak więc wolałbym płacić kasę za kartę kredytową oprocentowaną na 30% niż 46% na pożyczke ;] 8)

To ze jak pożyczamy mamy oddać więcej to naturalne i logiczne aczkolwiek nie uważam za logiczne aby pożyczając 1000 oddawać 2000 ;]

Najtańsze kredyty są w Japonii tam stopy procentowe wynosiły nie więcej niż 0,5% zaś zwykle 0,1% co dziwne były przypadki ze na minusie były :lol: np. -0,02 % mówili o tym w TVN24

Awatar użytkownika
spinny
Injection
Posty: 596
Rejestracja: 21 kwie 2005, 23:32
Lokalizacja: 3miasto
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: spinny » 07 gru 2008, 09:25

RSP dla karty kredytowej jak takie samo jak dla kredytu gotowkowego i np w lukasie czy w millenium bank wynosi 57 procent
There's the place, where U can find your way and the music in your mind just take control.

Awatar użytkownika
damon
Chillumafia
Posty: 3044
Rejestracja: 01 wrz 2006, 06:55
Kontaktowanie:

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: damon » 07 gru 2008, 14:51

spinny pisze:RSP dla karty kredytowej jak takie samo jak dla kredytu gotowkowego i np w lukasie czy w millenium bank wynosi 57 procent
ILE KURWA????????????????? :shock: :shock: :shock:

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Psysutra » 07 gru 2008, 15:07

Ja pierdolę co za lichwa...

Awatar użytkownika
Norbi
Respected User
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2007, 15:35
Lokalizacja: Okolice Rybnika :)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Karta kredytowa vs. płatnicza

Post autor: Norbi » 08 gru 2008, 16:22

Cicho w providencie macie 100% :lol:

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości