Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Generowanie transowych dźwięków w domowym zaciszu :: Music making, independent artists
Awatar użytkownika
asphodel
MoonUnity
Posty: 460
Rejestracja: 28 sty 2004, 22:27
Lokalizacja: elblag
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: asphodel » 16 sie 2008, 11:37

jak dla mnie, brzmi zajebiscie. ale ja sie nie znam :)
czym jest, co nie jest?

dzwieki aszpena:

www.soundcloud.com/aszpen
http://www.chomikuj.pl/asphodel

Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: seismic » 29 sie 2008, 09:52

Ok Aspho...
A może ktoś napiszę z jedną/dwie poznane zasady
- jaka powinna być relacja stopy do linii basu.
Ja to lece na słuch, ale ciut matmy musi w tym być, hę ?
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
Pixel
Alien Bug
Posty: 1161
Rejestracja: 02 lip 2007, 13:55
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Post autor: Pixel » 29 sie 2008, 10:24

Nooo... u mnie czesto wychodzi tak ze kick gra o 2dB glosniej od basu.
Ale nie jest to zasada bo czasem wychodzi ze graja na tym samym poziomie albo jest wieksza roznica. Tez jade na sluch + anazlizuje wykres we wtyczce s(m)exoscope zeby zobaczyc wizualnie czy bas nie ma wiekszych peakow od kicka.
Analizujac profesjonalne kawalki widze ze kick jest albo glosniejszy o 2-3dB albo na tym samym poziomie. Ale znowu profesjonalne kawalki sa potraktowane kompresorami i mocnym limiterem co nie pozwala dobrze ocenic jak to wygladalo przez masteringowa katorgą :)

Awatar użytkownika
seismic
Seismic Activity / The Tribe
Posty: 935
Rejestracja: 19 lis 2003, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: seismic » 14 wrz 2008, 21:56

Ja też używam s(m)exoscope od kiedy Artha mi polecił.
Świetna jest ta wtyczka do takich analiz.
Narazie najczęściej przy pracy z kompresorem ją stosuje. :roll:
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." [Mt 13,50]

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post autor: Psysutra » 15 wrz 2008, 00:59

Zauważyłem w Phoscyonie dziwną rzecz... W miarę postępowania taktu długość akcentu się wydłuża (i to nie za moją ingerencją), przez co bass brzmi... Dziwnie?
Dowód:
http://www.sendspace.pl/file/ffrdLH0h/

Awatar użytkownika
Pixel
Alien Bug
Posty: 1161
Rejestracja: 02 lip 2007, 13:55
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Pixel » 05 paź 2008, 17:46

Mi Phoscyon chodzi bez zarzutu. Nie wiem, nigdy nie maiłem takich anomalii.

Kolejny przepis na fuloniasty baslajn:
Synth: Phoscyon
FX: RBass, bo mu brakuje mięsistego dołu (chyba że ktoś nie lubi to może być bez).
Jakiś lekki przester czy też "lampowy nasycacz" czy coś w ten deseń.
Oraz filtr LP12 albo LP24dB na 5kHz i ready :D
Czasami najprostrze rozwiązania okazują się być najbardziej odpowiednie hehe

Ostatnio dowiedziałem się że sporo wykonawców zapodaje tylko filtr LP i HP i to wszystko. Bez dodawania kilograma fxów, eq, kompresorow itd

Btw jesli bass konczy sie "naturalnie" na np 42Hz (tzn ze np zaraz ponizej opada a nie ciągnie się do 0Hz) to chyba wrzucanie filtra HP na np 32Hz jest bzdurą?? Czy się myle? :roll:

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Psysutra » 05 paź 2008, 18:03

Do basu też można użyć devastora od d16 (całkiem dobrze się sprawdza- masz do wyboru 3 filtry różnego rodzaju)

Wydaje mi się, że użycie takiego filtra nie jest złym pomysłem, gdyż masz lepszą kontrolę nad basem. Ja zaczynam już bas przytłumiać przy 50-70Hz

Teraz się gryzę z jednym presetem (nr 111) w pro-53. Jak nie męczę go korekcją na górne pasma, to wymyka się spod kontroli i drażni, a jak przytłumiam wyższe pasma, to jest już nie-męczący, ale traci swoje brzmienie

Awatar użytkownika
Pixel
Alien Bug
Posty: 1161
Rejestracja: 02 lip 2007, 13:55
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Pixel » 05 paź 2008, 19:51

mh_aka_psysutra pisze:Do basu też można użyć devastora od d16 (całkiem dobrze się sprawdza- masz do wyboru 3 filtry różnego rodzaju)

ja uzywam Quadrafuzza ale ostatnio nie chce mi sie bawić pasmami i zapodaje zwykły nasycacz, zeby tylko lekko "podrapal" i uwydatnił wyższe czestotliwosci basu :)
mh_aka_psysutra pisze: Wydaje mi się, że użycie takiego filtra nie jest złym pomysłem, gdyż masz lepszą kontrolę nad basem. Ja zaczynam już bas przytłumiać przy 50-70Hz
Ale kontrole czego? Ja nie lubie kastrować basu. Dla mnie musi zjeżdżać do tych 42-45Hz. Dla mnie wycinanie 70Hz (czy nawet 80Hz, jak to sie teraz tez praktykuje) to coś okropnego. NIe moge pojąć czemu teraz jest taki trend w psy-trance :/ niedlugo bedzie wycinany na 500Hz a góra od 1kHz. Moda na dzwiek "z telefonu" jest przerazająca a wszystko zmierza w tą strone.
Ale ja pier$^&* trendy. Dla mnie bas to bas i ucinanie mu jaj jest czymś karygodnym.
mh_aka_psysutra pisze: Teraz się gryzę z jednym presetem (nr 111) w pro-53. Jak nie męczę go korekcją na górne pasma, to wymyka się spod kontroli i drażni, a jak przytłumiam wyższe pasma, to jest już nie-męczący, ale traci swoje brzmienie
Nie wiem jakie to brzmienie ale prawdopodobnie pozostaje Ci bawić się EQ tak długo aż się uda. A może skręć lekko filtr w Pro-53?
Jeśli najwyższa góra męczy to zjedź powyżej 18kHz jakims LP a reszte powyzej np 12kHz scisz o 1-2dB. Zgaduje bo nie mam pojęcia co to za brzmienie. Wrzuć na speedyshare próbke audio (wav) to moze cos sie wykombinuje

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Psysutra » 05 paź 2008, 21:07

Głos przewodni
http://www.sendspace.pl/file/fk2YAtcR/

Pix, co do obcinania częstotliwości- te do 40-50hz wg mnie mogą narobić bałaganu w miksie i nie niosą raczej konkretnych wartości muzycznych, prócz wielkiego wuuuuuuuuuuuuuuuuu. Poza tym niewiele sprzętu Ci zagra częstotliwości poniżej 40Hz (mam na myśli monitory)

Awatar użytkownika
Pixel
Alien Bug
Posty: 1161
Rejestracja: 02 lip 2007, 13:55
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Pixel » 06 paź 2008, 09:38

Bałaganu mogą narobić wszelkie częstotliwości jeśli się nad nimi nie panuje, ale bas, ktory jest przeważnie zwykłą falą SAW, to nie taki znowu wielki problem.
No i nie wiem z jakim miałeś sprzętem doczynienia ale do 42Hz nie powinno żadnego "wuuuuu", jesli utwór jest dobrze zrobiony.
Cały czas profesjonaliści polecają filtr HP na 25 albo 32Hz. Mylą się?
Przeciez ucinajac np na 60Hz przy nachyleniu 24dB to spokojnie ucina sie bas juz od ok. 80Hz. No chyba ze uzywasz nachylenia 96dB (jest taki vst) ale wątpie bo to by było makabryczne dla dźwięku.
Przy obcinaniu na 32Hz dzwiek jest juz ucinany od ok 45Hz. Przecież tyle spokojnie wystarczy.
Z natury sama gitara basowa na najniższej nucie E gra do 42Hz i do tych częstotliwości nagrywa się muzyke od wielu wielu lat.
Tak było od dawien dawna i było wszystko w porządku. Dopiero teraz nagle nikt nie potrafi kontrolować niskich rejestrów. Jakaś paranoja.
I to się dzieje na całym świecie. Na szczęście dotyczy to głównie początkujących oraz tych co nie mają odpowiednich warunków odsłuchowych bo jak na razie nikt kto siedzi w tym od lat nie podziela takiego procederu.

Dziś wieczorem (jesli dopuszcza mnie do neta w domu :P ) zbadam próbke.

Awatar użytkownika
Artha
Cronomi Records / The Tribe
Posty: 937
Rejestracja: 25 mar 2003, 12:19
Lokalizacja: malbork
Kontaktowanie:

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Artha » 06 paź 2008, 10:56

hmm.... ucinac ponizej 40 hz.... z kolei na isratrance mozna wyczytac trendy o subbasie ;)

tak nieskie freq spokojnie mozna zostawic dla studia, oni sobie z tym poradza. w koncu bas zostawiamy dla basu, wiec nie ma problemu, aby sprawe podciecia ( jesli w ogole jest potrzebna) yostawic.

Awatar użytkownika
Pixel
Alien Bug
Posty: 1161
Rejestracja: 02 lip 2007, 13:55
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Pixel » 07 paź 2008, 11:40

mh_aka_psysutra pisze:Głos przewodni
http://www.sendspace.pl/file/fk2YAtcR/
Podany plik nie istnieje :?:

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Psysutra » 07 paź 2008, 12:48

Ałłłłł... Skasowałem dziada :P
Wrzucę jeszcze raz
http://www.sendspace.pl/file/nrfNuIqd/

Od 2:40

Awatar użytkownika
salvi
Fantazja / MAE
Posty: 1406
Rejestracja: 06 cze 2004, 01:02
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: salvi » 25 mar 2009, 23:04

mh_aka_psysutra pisze:Zauważyłem w Phoscyonie dziwną rzecz... W miarę postępowania taktu długość akcentu się wydłuża (i to nie za moją ingerencją), przez co bass brzmi... Dziwnie?
Dowód:
http://www.sendspace.pl/file/ffrdLH0h/
to jest emulator tb303 dla scisłosci jakby ktos nie skumał. taki algorytm, który ma emulować anomalie brzmienia 303.
audiorealism znacznie lepiej sobie z tym radzi.

Awatar użytkownika
Yamakusa
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2009, 16:37
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Yamakusa » 26 lis 2009, 08:21

Osobiście polecam wtykę Bass-Station virtual bass synth. Można kręcić bass jaki się chce. Są oscylatory , modulatory, filtry przez co przydatna jest do każdego gatunku.

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: Psysutra » 26 lis 2009, 09:19

Jakoś niespecjalnie do mnie ta wtyka przemówiła- może po prostu wolę TAL-Bassline, Phoscyon i NWBass.
BTW- każda wtyczka ma zazwyczaj DCO/VCO, ENV, LFO :wink:

Awatar użytkownika
mescarajah
Mesca
Posty: 777
Rejestracja: 27 mar 2005, 23:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Re: Lekcje tworzenia psytransu (2) - Bass

Post autor: mescarajah » 17 gru 2010, 22:51

Dla tych co uzywaja Sylenth1 wrzucam dwa presety ktore moga sie Wam przydac. Maja od razu wlaczone arpegiatory abyscie mogli trzymajac nutki na klawiszach midi od razu grac bassem ala KBBB i krecic do woli bez wstawiania nutek w pianorollu.

http://pwsh11.pwsh.edu.pl/~mescarox/pre ... nth1-bass/

Wazne info dla tych co by chcieli uzywac tego bez Arpegiatora - usuncie w MISC2 parametr STEPVOLOCITY albo ustawcie go na 0% dla VolumeAB inaczej nuty beda mialy rozne glosnosci (mimo wylaczenia arpegiatora ktory tym steruje). Jak zreszta slychac moje presety maja jakby pompowanie tam gdzie powinien byc kick - jak zmniejszycie parametr VOLUME AB na -100% to zobaczycie - Taki ala sidechain ;)

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości