Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Dyskusje na tematy niekoniecznie związane z transem :: Off topic discussions
Awatar użytkownika
Jatab
Elite User
Posty: 1356
Rejestracja: 09 wrz 2003, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Jatab » 27 lut 2011, 18:24

*JetMan* pisze: nie pamietam czy o tym pisalem, jakos calkiem niedawno bedac w markecie [ponad rok nie jem miesa obecnie - wiec nie tak znowu dlugo]
otworzylem testowo gablote z miesnymi produktami-mrozonkami. Uderzyl mnie po prostu zapach tego [powiedzialbym odór/smród] - wczesniej nie czulem tego w ogole. Bardzo ciekawe.
mam podobnie - też drażni mnie ten zapach, gdy w markecie przechodzę obok działu mięsnego.
sądzę, że to kwestia skojarzeń i po jakimś okresie niejedzenia mięsa (w moim przypadku to kilkanaście lat), umysł na widok mięsa wysyła podświadomy komunikat - "mięso = martwe ciało" i identyfikuje jego zapach, jako przykry.

Awatar użytkownika
darxe
Elite User
Posty: 260
Rejestracja: 16 lis 2006, 15:35
Lokalizacja: Tempehlandia
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: darxe » 27 lut 2011, 18:47

Psysutra pisze:Nie zmniejsza to faktu, że o wiele bardziej cenię sobie białe mięso od czerwonego- jeśli wege-szamka będzie miała smak kurczaka to nie ma przeciwskazań bym zmienił sobie całkowicie styl żywienia ;)
Hmmm, to mógłbyś poeksperymentować z czymś takim co się zwie seitan, są ludzie co potrafią go tak przyrządzić że może się nabrać nawet smakosz pikantnych skrzydełek a'la kfc ;) A danie przy okazji bardzo tanie, bo bazą jest mąka a w zasadzie nawet połowa mąki.
don't worry be trippy

Awatar użytkownika
Templar
Psytrance.pl
Posty: 1834
Rejestracja: 16 mar 2003, 22:35
Lokalizacja: Gdańsk / Konsorcjum
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Templar » 27 lut 2011, 18:52

darxe pisze:seitan
Czy nazwa jest przypadkowa? :D
Whatever happened to Gary Cooper, the strong, silent type?

Awatar użytkownika
*JetMan*
Psytrance.pl
Posty: 4045
Rejestracja: 30 mar 2003, 10:13
Lokalizacja: Dublin, IE
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: *JetMan* » 27 lut 2011, 19:55

hahaha!

Wlasnie nie wiem, nie dopisywalbym az tak metafizycznego znaczenia Jatabie. Po prostu to mieso tak pachnie...

na tej samej zasadzie- palac papierosy nie czuje, jak bardzo smierdze fajkami. Odstawiam na tydzien i węch wraca. z tym jest IMHO podobnie.

dodam, ze miesozercy nadal nie chca zrozumiec, iz smak miesa to glownie smak przypraw i panierek. Kot zje wegeszamanie jak mu doprawisz 'miesnymi' przyprawami. Mozesz tak przyprawic smazone grzyby, zeby smakowaly jak kurczak. Itd... no ale co ja bede pisal ;)

PsySutra po degustacji wege-tortilli jest na dobrej drodze zakumania tego, ze caly miesny biznes robi was w konia. ;]
--
*J3t_Man*

"With a watch you know what time it is,
with two watches you are never sure"

Awatar użytkownika
darxe
Elite User
Posty: 260
Rejestracja: 16 lis 2006, 15:35
Lokalizacja: Tempehlandia
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: darxe » 28 lut 2011, 09:38

Templar pisze:
darxe pisze:seitan
Czy nazwa jest przypadkowa? :D
Seitan to prawdopodobnie japońska nazwa, która weszła w użycie dzięki makrobiotyce.. mówi się też na to ,,mięso glutenowe''.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wheat_gluten_%28food%29

Trzeba umieć dobrze to przyrządzić, bo gluten sam w sobie jest taki gąbczasty i w zasadzie bezsmakowy, ale jego atutem jest że bardzo dobrze chłonie aromaty marynat jak też można go na wiele sposobów przyrządzać (pieczenie, smażenie, grilowanie, duszenie..).
Kiedyś go testowałem i mi niezbyt podszedł, ostatnio ponowiłem próbę, przed smażeniem marynowałem w ziołach i sosie sojowym i wyszła rewelka :)

A tu znaleziony przepis na ,,pikantne skrzydełka'' ;)
http://vegetarian.about.com/od/maindish ... nwings.htm
don't worry be trippy

Awatar użytkownika
Jatab
Elite User
Posty: 1356
Rejestracja: 09 wrz 2003, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Jatab » 28 lut 2011, 10:57

*JetMan* pisze:hahaha!

Wlasnie nie wiem, nie dopisywalbym az tak metafizycznego znaczenia Jatabie. Po prostu to mieso tak pachnie...

na tej samej zasadzie- palac papierosy nie czuje, jak bardzo smierdze fajkami. Odstawiam na tydzien i węch wraca. z tym jest IMHO podobnie.
Nie o metafizykę tu chodzi, a o kwestię nastawienia psychicznego.
Podany przez Ciebie przykład wydaje się racjonalny lecz nie obala tezy o skojarzeniach, a wręcz przeciwnie, potwierdza ją.
Zauważ, że palacza nie drażni dym papierosów, gdyż "puszczenie dymka" to dla niego przyjemność. Zaczyna mu "śmierdzieć" dopiero po podjęciu decyzji o ich odrzuceniu (zmiana nastawienia).

Inny przykład - lody - dla dziecka to wymarzony deser (ich widok, smak i zapach właśnie z tym mu się kojarzą), a dla osoby z problemem anoreksji to coś, co mdli i odrzuca (jako bomba kaloryczna).
Fizycznie, w obu przypadkach, zapach się nie zmienił, a jedynie jego interpretacja. :wink:

Awatar użytkownika
*JetMan*
Psytrance.pl
Posty: 4045
Rejestracja: 30 mar 2003, 10:13
Lokalizacja: Dublin, IE
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: *JetMan* » 01 mar 2011, 00:22

No wlasnie, ale wszyscy wiedza, ze palenie nie ma zadnych [ale to zadnych] pozytywnych efektow...

Z jedzeniem miesa jest podobnie. Przykla z lodami jest ok - ale anoreksja to choroba. Jedzenie miesa zatruwa organizm. Masa energii idzie na wydalenie tego syfu. A stajesz sie tym, co jesz. Zjadasz mieso- metabolizujesz- trafia to do krwioobiegu, miesni, sciegien, kosci.. etc.
Wszedzie.

No ale my to wiemy ;]

Tak czy siak - mieso z lodowek w marketach pachnie obrzydliwie. Jak zwloki w kostnicy [pewnie troche lepiej, bo te przyprawy]

Natomiast paranoja jest to, ze chcac kupic 4 kotlety z kurczaka place 1 funta. Chcac kupic dobre wege-jedzonko - musze zaplacic piec....
--
*J3t_Man*

"With a watch you know what time it is,
with two watches you are never sure"

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Psysutra » 01 mar 2011, 08:09

Dziwne, gdyż u nas kotleciki sojowe z Sante czy Orico to koszt kilku złotych :wink:

Awatar użytkownika
Jatab
Elite User
Posty: 1356
Rejestracja: 09 wrz 2003, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Jatab » 01 mar 2011, 10:41

^^ owszem - półprodukt (granulat sojowy) jest jeszcze tani lecz gotowe kotlety wege (przyprawione w panierce), jeśli takie znajdziesz (a w małych miejscowościach to bardzo trudne), już nie :wink:

powala mnie natomiast cena słoiczka masła orzechowego - w UK to około 1,20 funta, a w PL to prawie 2 funty (8-9 PLN) - ździercy p#$% :evil:

różnica polega na tym,że w UK ponad 40% populacji jest wege, więc i lepszy jest zbyt, a co za tym idzie, ceny dyskontowe, tutaj niestety wciąż nie (zbyt duży konserwatyzm panuje - żywieniowy również).

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Psysutra » 01 mar 2011, 10:54

Zależy jakiego masła orzechowego, jak kupisz w Lidlu czy Biedronce... :D

Awatar użytkownika
Jatab
Elite User
Posty: 1356
Rejestracja: 09 wrz 2003, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Jatab » 01 mar 2011, 11:00

^^ do Biedronki nie chodzę, więc nawet nie kojarzę, jakie tam mają produkty, czy ceny (podałem średnią cenę w pozostałych sieciach) :wink:

*JetMan* pisze: Przykla z lodami jest ok - ale anoreksja to choroba.
tak, wiem, że to choroba (konkretniej zaburzenie psychiczne), dlatego właśnie ująłem ją w tym przykładzie, by wskazać, że właśnie od psychiki w dużym stopniu zależy postrzeganie sytuacji (np. interpretacja zapachów).

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: bubblegum » 01 mar 2011, 20:52

Psysutra pisze:Zależy jakiego masła orzechowego, jak kupisz w Lidlu czy Biedronce... :D
w tych sklepach nie ma masła orzechowego. Nie myl tego z kremem czekoladowym (czyli Nutella i nutello-podróby)

Masło orzechowe dostępne w Polsce produkuje (a raczej importuje) np. felix lub sante i to fakt, jak pisze jatab - mały słoiczek kosztuje około 8-10zł :( i jest raczej dostępne tylko w dużych marketach (znowu --> :( )

Awatar użytkownika
*JetMan*
Psytrance.pl
Posty: 4045
Rejestracja: 30 mar 2003, 10:13
Lokalizacja: Dublin, IE
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: *JetMan* » 01 mar 2011, 22:44

haha dyskusja ciekawie sie rozwija. Miesozercy pewnie patrza myslac- maslo orzechowe??? Mieczaki pozbawione testosteronu! ;-) :D

Jatab:
tak, wiem, że to choroba (konkretniej zaburzenie psychiczne),

cos jak alkoholizm :D ;)

co do masla- wiesz co normalny sloik [duzy sloik] kosztuje 1.89 jakos tak. Wiec chyba porownywalnie. :)
--
*J3t_Man*

"With a watch you know what time it is,
with two watches you are never sure"

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Psysutra » 02 mar 2011, 08:29

Zawsze można się pokusić by takowe masło zrobić samemu ;)

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: bubblegum » 02 mar 2011, 09:09

*JetMan* pisze:haha dyskusja ciekawie sie rozwija. Miesozercy pewnie patrza myslac- maslo orzechowe??? Mieczaki pozbawione testosteronu! ;-) :D

Ale Jet, ja jem mięso ;) a masło orzechowe bardzo lubię :)

Nasze menu to przecież nie kiełbasa rano, schabowy na obiad i szynka na kolację ;) jak chyba większość tutaj myśli ;)

Awatar użytkownika
Jatab
Elite User
Posty: 1356
Rejestracja: 09 wrz 2003, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Jatab » 02 mar 2011, 10:44

*JetMan* pisze: co do masla- wiesz co normalny sloik [duzy sloik] kosztuje 1.89 jakos tak. Wiec chyba porownywalnie. :)
tylko, że stosunek (w odniesieniu do przychodów) jest jak 4 czy 5 : 1 - wynikający z kursu walut),tak więc Ciebie nie boli zapłacić 2 GBP, a mnie 9 PLN, owszem tak (różnica jest odczuwana znacznie) :wink:

Awatar użytkownika
Psysutra
Cronomi Records
Posty: 4875
Rejestracja: 24 mar 2008, 12:32
Lokalizacja: Katowice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Psysutra » 02 mar 2011, 10:49

Biorąc pod uwagę że nie wszyscy zarabiają 9 zł na godzinę :wink:

Awatar użytkownika
bubblegum
Psylesia / TLG
Posty: 3042
Rejestracja: 20 cze 2005, 18:16
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: bubblegum » 02 mar 2011, 10:52

^^ właśnie :)

I JET jak piszesz tyle kosztuje u Was duży słoik, a u nas mały 350g ;)

Awatar użytkownika
Jatab
Elite User
Posty: 1356
Rejestracja: 09 wrz 2003, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Jatab » 02 mar 2011, 11:00

^^ dokładnie :lol:

(w UK minimalna stawka za godzinę to ponad 5 funtów = ponad 20 zł)

Awatar użytkownika
Templar
Psytrance.pl
Posty: 1834
Rejestracja: 16 mar 2003, 22:35
Lokalizacja: Gdańsk / Konsorcjum
Kontaktowanie:

Re: Dieta etyczna - artykuł o weganizmie

Post autor: Templar » 02 mar 2011, 12:21

*JetMan* pisze:dodam, ze miesozercy nadal nie chca zrozumiec, iz smak miesa to glownie smak przypraw i panierek.
:roll: Chyba zacznę omijać ten temat bo mam alergię na takie bzdury.

ps. jestem miłośnikiem piersi z kurczaka i ryb, zwłaszcza łososia, na parze - bez przypraw, bez panierek.

ps 2. o ile dobrze pamiętam to o smaku mięsa pisano już kilka/naście stron temu.

Darxe: nawiązałem do wymowy nazwy. :D Swoją drogą dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje. Wcześniej nie miałem o tym zielonego pojęcia.
Whatever happened to Gary Cooper, the strong, silent type?

Odpowiedz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości