Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

atmaStyropian & Offca: Witam. Może na początek powiesz nam coś o sobie?

Nazywam się Andrei Oliver Brasovean, pseudonim Atma. Urodziłem się w mieście Sibiu, które jest częścią regionu Transylvania w Rumunii. Jestem producentem muzyki elektronicznej od 1991. Na przełomie lat 1995/96 rozpocząłem produkować goa & psychedelic trance pod pseudonimem Atma, ale także pod innymi nazwami oraz wspólnie z innymi artystami. W 1998 otworzyłem własne studio muzyczne (Atma Studio). Od tego roku rozpocząłem także pracę jako kompozytor muzyki dla grup muzycznych, telewizji, filmów i aranżacje dla orkiestr.

Każdy z nas ma jakieś wspomnienia związane z początkiem przygody z psytrance. Jaki był Twój początek i co zafascynowało Cię w tej muzyce?

Od roku 1990 głęboko tkwiłem w klimatach acid techno, dopiero w roku 1992 pierwszy raz zobaczyłem grupę Eat Static grającą na żywo utwór "The Brain" w MTV. To był mój pierwszy kontakt z muzyką trance. Kilka miesięcy później usłyszałem na kompilacji pierwsze nagranie X-Dream, były na niej także nagrania takich wielkich artystów jak: Sven Vath, Cosmic Baby, Jens, Emmanuel Top. Potem nastąpiła kilkuletnia przerwa, aż do roku 1995 kiedy w francuskiej telewizji MCM zobaczyłem występ Astral Projection na Goa. Muzyka grana przez Astral Projection sprawiła, że poczułem się jakbym należał do wyższych sfer, poczułem jakbym miał ważną misję do spełnienia w życiu. W kilku słowach: muzyka ta sprawiła, że poczułem się jak Bóg! Ta noc odmieniła moje życie na zawsze.

Jak wyglądały początki sceny Psytrance w Rumunii i jak ona wygląda obecnie?

Tak jak w innych krajach Europy Wschodniej, w Rumunii scena psytrance rozwija się dość powoli. Ciągle jest dużo chaosu w umysłach rumunów i małe doświadczenie z przystosowaniem i zrozumieniem innych kultur. To jest powodem, że nasza scena jest ciągle mała w porównaniu z innymi krajami. Także przemysł w Rumunii rozwija się bardzo wolno i na chwilę obecną mamy tylko 3-4 ważne miasta z małą sceną, ale myślę, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku. W chwili obecnej mamy kilka małych imprez w klubach i poza nimi, ale także mamy festiwal Transylvania Calling. Mam nadzieję, że wszystko się zmieni w niedalekiej przyszłości.

Poza Tobą i projektem E-Mantra nie znamy innych projektów z Rumunii. Czy poza Wami są inni producenci, jeśli tak to czy mógłbyś coś na ich temat powiedzieć?

W Rumunii obecnie nie ma zbyt wielu producentów, ale myślę, że jest kilku obiecujących artystów takich jak: R-Tur, Vi4Vi, Audiosex, Cooper, G-604, Hypno. Nawet jeśli obecnie nie są dobrze znani na scenie międzynarodowej, to myślę, że w niedalekiej przyszłości będą miłą niespodzianką. W Rumunii mamy potencjał, ale wszystko czego potrzebujemy to cierpliwość i ciężka praca.

Twoje nagrania są bardzo melodyjne. W Twoich nagraniach można znaleźć wiele z Goa. Czy jest to styl który najbardziej lubisz?

Od 6-7 roku życia zająłem uczyć się komponowania muzyki tak więc mam bogate podstawy i duże doświadczenie. Przez wiele lat poznawałem różne gatunki muzyczne. Tak więc od arabskiej, greckiej i bałkańskiej muzyki ludowej nauczyłem się jak tworzyć proste, ale głębokie i pełne emocji linie muzyczne. Z muzyki klasycznej nauczyłem się jak robić kompletne i bogate melodie. Z muzyki jazzowej nauczyłem się robić dobre i poprawne linie basowe, a z muzyki rockowej tłuste werble, perkusje i nieźle niszczące dźwięki gitarowe. Z muzyki techno i wczesnego trance nauczyłem się jak robić mocną "stopę", a także efekty dźwiękowe i kwaśne linie itd. Staram się wybrać to co najlepsze ze wszystkich gatunków muzycznych i włożyć w moje psychedeliczne nagrania. Tak więc sekretem robienia dobrej muzyki jest: talent, profesjonalizm, doświadczenie i ciężka praca!

Miałeś do czynienia z wieloma gatunkami muzycznymi. Jak sądzisz w jakim kierunku dalej pójdzie psytrance? Mocniej, szybciej, mrocznie, melodyjnie, czy może na psytrance będą miały większy wpływ inne gatunki muzyki elektronicznej?

W każdym innym stylu muzycznym są momenty kiedy muzyka idzie w odrobinę mocniejszym i szybszym kierunku, ale to nigdy nie trwa zbyt długo. To samo zdarzyło się np. z black/death metal, w muzyce rockowej, hardcore i gabber w muzyce techno i obecnie dark & twisted w muzyce psytrance. Moim zdaniem dark trance jest tylko falą w przyszłości muzyki trance. Ale to nie będzie trwało zbyt długo i trance wróci do swoich korzeni, do wolniejszych i bardziej melodyjnych dźwięków. Już jest kilku producentów muzyki dark trance takich jak: Para Halu i Ocelot, którzy już zaczęli zmieniać swój styl i robić wolniejszą muzykę. Jedno jest pewne... melodia nigdy nie zginie, bo melodia jest istotą wszystkich stylów muzycznych. Fala przychodzi i odchodzi, ale melodia będzie trwać wiecznie!

Wróćmy do Twojej codziennej pracy. Czym się właściwie zajmujesz? Jesteś producentem tylko w Rumunii czy także poza jej granicami? Do jakich filmów nagrałeś muzykę?

Od roku 1998 mam studio produkcyjno-nagraniowe w Rumunii, tak więc muzyka jest moją pracą codzienną. Oprócz moich projektów transowych, pracuję jako kompozytor dla rumuńskich artystów i zespołów, czasami także dla zespołów zagranicznych. Komponuję różne gatunki muzyczne (od: house, techno, pop, dance i hip hop.... do folk, rock, jazz i muzyki klasycznej). Tworzę również jingle reklamowe, ścieżki dźwiękowe do filmów i czasami aranżacje muzyczne dla orkiestr symfonicznych. Jak na razie stworzyłem muzykę do kilku seriali telewizyjnych, trzech filmów dokumentalnych (o tematyce: II Wojna Światowa, Rewolucja w Rumunii i o wędrownym życiu Cyganów). W roku 2002 stworzyłem aranżację muzyczną, nagrania i końcową obróbkę do filmu "Furia". Obecnie pracuję nad ścieżką dźwiękową do filmu, który niebawem wejdzie do kin, ale również nad moim nowym albumem.

Odnośnie Twojego nowego albumu. Czy będzie podobny do debiutanckiego "Beyond, Good & Evil" czy chcesz może poeksperymentować z muzyką?

Mój nowy album "The Secrets Of Meditations" jest prawie gotowy i mam nadzieję, że zostanie wydany tej wiosny lub na początku lata. Wszystko zależy od wytwórni. Ja nie lubię zbytnio eksperymentować z moją muzyką, ale staram się cały czas ulepszać moje produkcje i jakość dźwięku. Myślę, że eksperymentowanie jest bardziej dla nowych twórców i amatorów, którzy starają się znaleźć swoją własną drogę w muzyce, albo starają się stworzyć swój własny styl. Obecnie mam już własny styl i jest on w pełni skierowany na melodyjność. Na nowym albumie będzie więcej psychedelicznych nagrań, ale również moje znane melodyjne dźwięki. Tym razem będą to dużo bardziej złożone pomysły i melodie, znajdzie się na nim również jedno nagranie w klimacie chill out. Jedno jest pewne: Ten album będzie brzmiał jak żaden inny na obecnej scenie psytrance i myślę, że będzie miłą niespodzianką dla publiczności!

Z jakiego sprzętu korzystasz podczas tworzenia nagrań?

Używam sprzętu do masteringu i najczęściej oprogramowania do produkcji, ponieważ łatwiej i szybciej się na nim pracuje. Czasami używam sprzętu (syntezatory), zależy od rodzaju dźwięku jakiego potrzebuje w utworze. Podczas występów używam: samplera, rekorderów twardo dyskowych, kompresorów, efektów, syntezatorów, mixera, ale to zależy od imprezy, pieniędzy i warunków. Czasami używam mnóstwo sprzętu, a czasami tylko trochę, ale staram się by moje live act'y były jak najbardziej prawdziwe. W czasie moich występów nigdy nie używam: laptopa, PC lub setów nagranych wcześniej na cd.

Czy są jacyś artyści z którymi chciałbyś współpracować?

Najchętniej chciałbym zagrać lub współpracować z artystami starej szkoły, takimi jak: Orion, Blue Planet Corporation, Dickster, Koxbox, Simon Posford, Astral Projection, Transwave i wieloma innymi. Jest tylko kilku artystów nowego pokolenia których naprawdę lubię: Abomination, Chromatone, Deeper in Zen, U-Recken i Psypilot, ale z tego co wiem Psypilot zrezygnował z produkcji muzyki :(

Czy mógłbyś powiedzieć coś na temat Kamino Production?

Kamino Productions jest to agencja zajmująca się bookingiem i promocją. Została stworzona przeze mnie, moją dziewczynę i kilku przyjaciół z Sibiu. Celem Kamino Productions jest promocja nowych i utalentowanych artystów na całym świecie. Jak na razie pracujemy tylko z artystami ze wschodniej i zachodniej Europy. Agencja pracuje za darmo, mam na myśli, że nie bierzemy pieniędzy od artystów za promocję. Tak więc jest to agencja non profit. Jesteśmy na początku długiej drogi, rozpoczęliśmy działalność przed rokiem, ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie baza artystów z nami współpracujących się powiększy.

Jakbyś zareklamował Rumunię Polakom? Mam na myśli rzeczy niezwiązane z muzyką.

W Rumunii nie ma zbyt wielu rzeczy, które mógłbym polecić, może poza pięknem natury i rumuńskimi kobietami :). Góry z gęstymi lasami i dziką naturą, morze Czarne, Delta Dunaju i region Transylvania są najbardziej atrakcyjnymi zakątkami turystycznymi w Rumunii.

Dziękujemy za wywiad.

Styropian & Offca