Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

e-Mantraemantra.jpg
Witaj Emanuel, wielkie dzięki za znalezienie czasu aby z nami porozmawiać.

1. Twoje trzy albumy zostały wydane pod Suntrip Records ("Arcana", "Pathfinder" i w momencie gdy piszę te słowa - "Nemesis"), kolejne trzy pod szyldem Altar Records ("Visions From The Past","Silence" i "The Hermit's Sanctuary"), był również jeden o tytule "Astrograms" wypuszczony przez Elektronica Records/Vimana Records. Ukończyłeś 7 pełnych albumów w ciągu niecałych 6 lat. To całkiem niezłe osiągnięcie. Skąd czerpiesz swoją inspirację?

Emanuel: Inspiracja jest wszędzie dookoła nas, zazwyczaj moja muzyka opowiada o ciekawych zdarzeniach, które się mi przytrafiają, lub też specjalnych uczuciach, przykładowo pewnej nocy wszedłem w stan omamów hipnagogicznych, podczas których słyszałem jakieś dziwne odgłosy docierające z mojego ogrodu. tak więc wstałem z łóżka i zacząłem próbować je odtworzyć sprzętowo... i w taki sposób powstały niektóre z moich dark ambientowych numerów. :P

2. Czy możesz nam opowiedzieć jak to wszystko się zaczęło, w jaki sposób połknąłeś bakcyla goa transu? Z tego co wiem zajmujesz się tworzeniem muzyki od 1999 roku pod pseudonimem Mystic Mantra. Ale to była również muzyka tworzona w gatunkach techno i acid. Dlaczego zostawiłeś te rodzaje dla goa trance? :)

Tak, zacząłem tworzyć w okolicach 1999, ale wówczas była to tylko zabawa. Podczas szkoły średniej razem z kumplem zdecydowaliśmy zacząć robić własne kawałki, ponieważ byliśmy mocno pod wpływem całej sceny rave (Westbam, Hands On Yello, Marusha, Gary D, Technohead etc - była cała masa świetnych projektów). Pamiętam jak każdego dnia po szkole odwiedzałem lokalne sklepy szukając kaset z muzyką rave/techno, a potem słuchałem ich godzinami.

Cały problem polegał na tym, że podczas tamtego okresu na rynku było zaledwie kilka rodzajów oprogramowania do tworzenia muzyki (Rebirth/NBTM/Magix/Acid), więc dlatego na samym początku to wszystko była głównie zabawa. Po jakimś czasie mój przyjaciel zdecydował zająć się innymi sprawami, a ja pomyślałem, że może jest to dobry moment aby posunąć cały temat do przodu w stronę bardziej profesjonalnego projektu. Główny wpływ na to wszystko miała chwila, kiedy przypadkowo odkryłem dwa wideoklipy podczas programu wyświetlanego przez Viva TV ("Total Eclipse - The Crucible" oraz "Astral Projection - People Can Fly").

Tak właśnie wirus został wszczepiony. Zacząłem szukać muzyki przez Napster i odnalazłem tą wspaniałą muzykę nazywaną goa trance.

Resztę możesz sobie wyobrazić. :)

nemesis.jpg
3. Poruszając temat albumów - wszyscy możemy cieszyć się Twoją nową produkcją zatytułowaną "Nemesis", co, mówiąc wprost, według greckiej mitologii oznacza boginię zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. Czy możesz nam o niej opowiedzieć nieco więcej?

Pomysł był taki, aby ten album był trochę bardziej agresywny, bardziej w stylu "Arcana", gdyż w zasadzie to jest mój rodzaj wkrętu w tę muzykę. :D "Nemesis" jest pełen furii i mocy również z powodu pewnych spraw dziejących się obecnie w moim życiu, nie mówiąc już o tym, że kiedy gram mocarne kawałki przed publicznością czuję naprawdę intensywną energię.

4. Skoro już jesteśmy przy nazwach, chcę zapytać o tytuły twoich dzieł. Czy cały proces nazywania nowego kawałka muzyki jest dla ciebie istotny? Co na Ciebie wpływa podczas nadawania tytułów do poszczególnych utworów? Przykładowo, "Dansul Ielelor", "Ninive Under The Stars" czy "Gebeleizis" brzmią intrygująco.

Zazwyczaj tytuł kołacze mi się po głowie. Później próbuję nadać dźwiękom kształt. Krótko mowiąc tak wygląda ten proces. Niektóre tytuły kawałków pochodzą z rumuńskiego folkloru, a inne to po prostu rzeczy o których czytam i tak dalej.

5. Okładka do "Nemesis" jest diametralnie inna niż pozostałe. Jest zdecydowanie mniej niewinna hehe. ;) I o co chodzi z tym drzewem? Czy od tej pory powinniśmy oczekiwać od ciebie diametralnie odmiennego stylu?

Zgadza się, tym razem wybrałem inną ekipę zajmującą się tym, to projekt z Malty i są nadzwyczaj profesjonalni. Podesłali mi niektóre pomysły i zdecydowałem się zostać przy drzewach. :D Tak, nagram trochę numerów w tym rodzaju i jak być może wiesz ogłosiłem już, że nagram album pod moim drugim pseudonimem - Neurosect, prawdopodobnie w przyszłym roku.

play.jpg
6. Wiem, że jesteś członkiem Rumuńskiej Korporacji Ośmiornica (Octopus Corporation Romania). Proszę wyjaśnij, że nie chodzi tutaj o przejęcie kontroli nad światem. ;)

Haha tak oczywiście, że to zrobimy... wspólnie z moimi braćmi z innej planety. Octopus to był pomysł 7 ludzi. Zaczęliśmy około 2000 roku i chcieliśmy organizować nowy rodzaj imprez z wieloma różnymi gatunkami muzyki elektronicznej, przykładowo na jednej imprezie były 2 pomieszczenia, w pierwszym DJe/artyści grający techno/drum'n'bass, a nawet hardcore, a na drugiej scenie goa trance/psytrance. Czasami podczas edycji Octopus mieszaliśmy wszystko tylko na jednej scenie. To była niezła zabawa, zorganizowaliśmy sporo imprez pod tą nazwą, mam wspaniałe wspomnienia.

7. Jak opisałbyś rumuńską scenę psychedelic trance? Wiem, że są tam przepiękne lokalizacje i zdecydowanie temat się kręci - przykładowo w 2010 roku odbywał się tam przyjemny festiwal o nazwie Return To Goa, gdzie grałes wspólnie z innymi znakomitymi artystami takimi jak Artifact303, Goasia i tak dalej... Nie odwiedzałem twojego kraju od momentu tego wydarzenia, ale czy można powiedzieć, że cała scena cały czas się rozwija?

Cóż, Rumunia ma unikatowe krajobrazy, a wydarzenia tutaj to coś specjalnego, musisz to sprawdzić samemu. :) Scena jest raczej mała, wiem jedynie o kilku większych imprezach typu Transylvania Calling, Waha, Return To Goa. Jedyna rzecz, którą zauważyłem to to, że większe i mniejsze festiwale są pełne uzależnionych od dark psytrance, tak więc goa trance nie jest tak bardzo popularny, zobaczymy - być może w przyszłości się to zmieni.

8. Czy masz jakieś porady dla młodych twórców muzyki? Co sprawi, że wyróżnisz się z się z reszty tłumu?

Myślę, że najważniejszym aspektem jest tworzenie muzyki z pasją i nie zapominanie, że musisz poświęcić temu wiele czasu. Każdy projekt jest inny, tak więc nie mogę powiedzieć, że posiadam to coś specjalnego, ale moim zdaniem czas jest ważnym czynnikiem w tej muzyce, musisz posiadać dużo praktyki.

9. Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Czy jest coś powiązanego ze sceną psytrance co chciałbyś osiągnąć?

Prawdopodobnie robiąc to samo co robią w tej chwili, tworzyć muzykę i podróżować, aby móc ją grać. Chciałbym zremiksować Pleiadians, to byłoby dla mnie coś specjalnego, gdyż nadal są moim ulubionym projektem.

live.jpg
10. Który album E-Mantry lubisz najbardziej i dlaczego?

Kocham je wszystkie, ale ze względu na stan, w którym byłem kilka lat temu, "Silence" jest bliskie memu sercu oraz oczywiście mój pierwszy "Arcana".

11. Czy uważasz, że nasza scena zmierza we właściwym kierunku? Jestem pewien, że wiesz o tym całym obecnym komercyjnym syfie, który nie prezentuje żadnej ciekawej zawartości. Co o tym myślisz?

Cóż, nie bardzo mogę się wypowiadać, będe tu bardzo szczery, ale nie słucham tak naprawdę nowych albumów (goa lub psytrance). Nie słucham również niczego komercyjnego. Obecnie jedyną muzyką, której poświęcam czas, są drone/space music i nieco staro-szkolnego goa trance.

12. I ostatnie pytanie - wymień trzy ulubione albumy, których ostatnio słuchasz? Może to być coś innego niż psytrance. :)

Nic nie mogę powiedzieć o nowych, ponieważ ich nie słucham. Ale moje ulubione albumy z dawnych lat to "Family Of Light" od Pleiadians i "Cosmology" Cosmosisa oraz oczywiście "Nemesis" - E-Mantra. :)

Dzięki za Twój czas i mam nadzieję do zobaczenia na transfloorze! Wszystkiego dobrego!

Dzięki również. Cieszcie się życiem. Pokój.

Możecie znaleźć więcej informacji na temat projektu E-Mantra poprzez: YouTube, Soundcloud i Facebook

JetMan

English Version

Hello Emanuel, many thanks for taking time to speak with us.

1. Three albums were released under Suntrip Records ("Arcana", "Pathfinder" and just now - "Nemesis") and another three under Altar Records ("Visions From The Past","Silence" and "The Hermit's Sanctuary"), there's also one album called "Astrograms" released under Elektronica Records/Vimana Records. You have finished 7 full albums in less than 6 years. This is a pretty significant achievement. Where does your inspiration comes from?

Emanuel: Inspiration is everywhere around us, usually my music is about peculiar things that happens to me or just special feelings, for example one night I've went into a hypnagogic state and I was hearing some weird noises in my garden... so I woke up and start trying to reproduce them and that's how some of my dark ambient tracks were born. :P

2. Can you tell us how it all started, how you become hooked on goa trance sound? As far as I know you have been doing music from 1999 during "Mystic Mantra" nickname. But this was also in the techno and acid genre, why did you leave it all just for the goa trance? :)

Yes I started doing music around 1999 but back then it was only for fun. During high school, together with a friend we decided to make our own tracks as we were being very much influenced by the rave scene (Westbam, Hands on yello, Marusha, Gary D, Technohead etc.-there were so many good projects). I remember that everyday after school I was visiting local shops looking for rave/techno cassettes and listening to them for hours.

The problem was this: in that period there were only few music softwares on the market (Rebirth/NBTM/Magix/Acid) so that's why at start it all was more for fun. After a while my friend decided to do other things and I thought that maybe its time to take this into a more serious mater. The major impact was the moment when one night I have accidentally discovered 2 videos on a show broadcasted by Viva Tv (Total Eclipse - "The crucible" and Astral Projection - "People can fly")

So this is how the virus was been implanted. I started to browse for music with Napster and I found out that this wonderful music is called goa trance.

And you can imagine the rest. :)

3. Speaking about albums - we can all enjoy your new album titled "Nemesis" which basically means the goddes of vengeance, justice and destiny in the Greek mythology. Can you tell us a little bit more about it?

The idea was to make this album a little more aggressive, more like Arcana style because this is in fact my kind of trip. :D "Nemesis" is full of fury and power due also to some things happening in my life, not to mention that when I play power tracks in front of the people I feel an intense energy.

4. While we talk about names I'd like to ask you about the titles of your creations. Is the whole process of naming a new piece of music important to you? What are your influences when giving the titles to particular tracks? For example, "Dansul Ielelor", "Ninive Under The Stars" or "Gebeleizis" sounds pretty intriguing.

I usually have in mind a title. After that I try to shape the sounds. Basically that's the process. Some track names are from Romanian folklore, others are just things I read about and so on.

5. Cover art from "Nemesis" is significantly different from the others. It is definitely less innocent hehe ;) And what's the story with the tree on it? Should we expect completely different style from you from now on?

Indeed this time I chosed another artwork team, a project from Malta, they are very professional. They have sent me some ideas and I decided to stick with the trees. :D And yes, I will make some tracks in this direction, as you maybe know I have already announced that I will make an album with my other alias - Neurosect probably next year.

6. I know that you are a member of Octopus Corporation Romania. Please tell me that this organisation is not about taking over the world. ;)

Haha yes we will.. together with my brothers aliens. Octopus was an idea of 7 people. Started from around year 2000, we wanted to make a new kind of parties with many electronic genres, for example on one event there were 2 rooms, in the first one some djs/artists playing techno/dnb and even hardcore and the second stage with goa trance psytrance. Sometimes under Octopus editions we mixed all only in one stage and so on. It was really fun, we made a lot of events under Octopus, great memories.

7. How can you describe the Romanian psychedelic trance scene? I know that there are beautiful places and definetely something is going on - for example there was a nice festival called "Return to Goa" in 2010, where you were playing both with such great artists like Artifact-303, Goasia and so on.. I have not visited your country since that event but can you say that the local scene has been moving forward?

Well, Romania has unique landscapes and events here are something special, you need to check it out for yourself. :) The scene is small I guess, I know only few big festivals like Transylvania Calling, Waha, Return to Goa. The only thing I have noticed is that the major festivals and also the small ones are full of dark psy addicts, so goa trance is not so popular here, we will see, maybe in the future the things will change.

8. Do you have any advice for young music makers? What makes you stand out from the rest of the crowd?

I think the most important aspect is to make this music with passion and don't forget you need to spend a lot of time on it. Every project its different so I can't say I have something special but time its an important factor in this music in my opinion, you need to practice a lot .

9. Where do you see yourself in next 5 years time? Is there anything connected with psytrance scene that you still want to achieve?

Probably the same things I'm doing right now, making music and traveling with my music. I would like to remix Pleiadians, that will be something special for me, they still are my fav project.

10. Which album of E-Mantra you like the most and why?

I love them all, but because of a state I was in some years ago "Silence" is in my heart and ofcourse my first one, "Arcana".

11. Do you think our scene is evolving in the right direction? I'm sure you know about all that current commercial crap that does not present any interesting content in it. What's your opinion on that?

Well I can't say, I will be very sincere, I don't really listen to new albums (goa or psytrance) . Also I don't listen to commercial stuff. Right now the only music I listen to is drone/space stuff and some oldschool goa.

12. And for the last one - can you share your three favourite albums that you are listening to recently? Might be something other than psychedelic trance. :)

Again I cant say about recent ones because I didn't listen. But my favourite old chool albums are "Family of Light" from Pleiadians and "Cosmology" from Cosmosis and of course "Nemesis" - E-Mantra. :)

Thank you so much for your time and hope to see you on a trancefloor soon! All the best!

Thank you also. Enjoy life. Peace.

You can find more of E-Mantra at: YouTube, Soundcloud and Facebook

JetMan