Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

electric universe1) Children: Jak i kiedy zacząłeś tworzyć Goa?

Boris: W 1991 roku mój dobry przyjaciel namówił mnie by pójść na otwartą imprezę w Sproetze niedaleko Hamburga. Był to pierwszy duży festiwal Voov, na który przybyło ok. 1000 osób z całej Europy. Byłem naprawdę pod wrażeniem, jeżeli chodzi o muzykę i ludzi, których tam spotkałem. Nie wiedziałem o Goa. Lubiłem techno, ale nie lubiłem zwykłych wielkomiejskich klubów techno i panującej tam atmosfery. Ta impreza naprawdę zmieniła moje życie. Miałem wtedy mały komputer Atari oraz dwa syntezatory, więc tak to się zaczęło. Zajęło mi 2 lata dojście do momentu, kiedy miałem kilka numerów, które dałem kilku DJ'om. W jakiś sposób utwory te dotarły do Antaro, który właśnie zakładał wytwórnię Spirit Zone. Spodobały mu się te produkcje i tak oto pierwszy singiel Electric Universe był jednocześnie drugą pozycją wydaną przez Spirit Zone.

2) Children: Może jest jeszcze trochę za wcześnie by o to pytać, ale czy planujesz wydanie następnego albumu Electric Universe po "Divine Design"?

Boris: Z pewnością będzie album Electric Universe w roku 2001.

3) Children: Co z Twoim osobnym projektem Galaxy? Czy masz jakieś plany związane z nim? Co spowodowało podjęcie decyzji o rozpoczęciu tego projektu?

Boris: Projekt Galaxy ujrzał światło dzienne w roku 1995. Po stworzeniu mnóstwa tanecznej muzyki chciałem stworzyć trochę wolniejszych kawałków, przeznaczonych również do słuchania w domu. Podczas gdy Electric Universe jest bardziej zorientowany na dancefloorowe podboje zdecydowałem się na projekt poświęcony bardziej alternatywnych klimatów. Bardzo podobał się Blue Roomowi, więc tak oto narodził się Galaxy.

4) Children: Które z Twoich własnych tracków lubisz najbardziej?

Boris: Trudno powiedzieć. Tak naprawdę to zależy to od dnia i otoczenia. Czasami gram numer na imprezie i naprawdę go nie lubię. W następny weekend gram ten sam kawałek na innej imprezie i na innym systemie dźwiękowym i jest naprawdę robiący.

5) Children: Twoje ulubione psy' grupy i albumy?

Boris: Również trudno tu coś orzec. Jest tyle dobrej muzyki tak wielu grup z całego świata, że trudno znaleźć coś wyjątkowego. Obecnie moim ulubionym albumem jest ambientowy CD szwedzkiego projektu o nazwie Healer.

6) Children: Który z Twoich własnych albumów lubisz najbardziej?

Boris: Lubię je wszystkie.

7) Children: Czy możesz opisać nam twój proces tworzenia utworu?

Boris: Nie ma jednego schematu, którego się trzymam. W pewnym sensie próbuję uchwycić wibracje dnia lub nocy i znaleźć coś, co pasuje do mojego nastroju. Może być to beat, linia basu lub melodia, od której mogę zacząć budowę otoczki. Czasami ukończony track nie ma nic wspólnego z planem, jaki założyłem sobie na początku. Najlepsze pomysły same przychodzą w nieoczekiwanym momencie.

8) Children: Osobiście uważam Twój styl za naprawdę wyjątkowy, który posiada zaledwie kilku artystów na świecie... Skąd czerpiesz swoje inspiracje?

Boris: Całe życie jest inspiracją. Dobre imprezy również inspirują mnie. No i miłość jest najlepszą inspiracją, jaką kiedykolwiek odnalazłem. Wszystkie emocje mogą być wyrażone poprzez muzykę, jeśli wkładasz w pracę serce. Możliwe jest także tworzenie muzyki oddziaływującej na umysł jedynie dzięki głowie, jednak na dłuższą metę jest to nudne.

9) Children: Jakiego rodzaju sprzętu używasz do tworzenia swoich utworów?

Boris: Korzystam z Logic Audio na Mac'u i ubóstwiam syntezatory typu Roland. Mikser to Mackie 8 Bus Analog Desk.

10) Children: Przyszłe projekty?

Boris: Mnóstwo live actów dokoła świata w roku 2001. Taneczny i ambientowy album oraz wiele innych rzeczy...

11) Children: Czy są jacyś inni artyści, z którymi chciałbyś współpracować?

Boris: Na potrzeby następnego albumu Electric Universe zaproszę paru innych artystów. Dobrze jest mieć wpływy innych ludzi. Chciałbym również stworzyć track z chłopakami z X-Dream, jednak jeszcze do tego nie doszło, mimo że znamy się od wielu lat.

12) Children: Czy grasz sety jako DJ? Jeśli tak, to co grasz jako DJ na imprezach?

Boris: Nie gram jako DJ, ponieważ nie mam czasu na inne rzeczy niż praca w studio i live-acty. Żeby być dobrym DJ'em trzeba spędzać dużo czasu przy muzyce, którą chcesz grać. Dlatego też zdecydowałem się skupić na tworzeniu i graniu mojej własnej muzyki.

13) Children: Kiedy i gdzie odbyła się Twoja najlepsza i najgorsza impreza?

Boris: Najlepszą imprezą przez ostatnie lata była Arcadia Summer Festival 2000 w Japonii. Kocham japońskie imprezowe tłumy. Najgorszym doświadczeniem było granie w pustej Hamburger Markthalle dla może 20 osób, dużej hali mieszczącej zwykle więcej niż 1000 osób.

14) Children: Co sądzisz, jako pionier psytrance (Twój pierwszy album został wydany w 1995 roku), o ewolucji muzyki psytrance w ostatnich latach? Czy według ciebie wszystko idzie w dobrym, czy złym kierunku?

Boris: Wiele rzeczy się polepszyło. Wiele się również pogorszyło. Jestem bardzo przygnębiony, kiedy jestem na imprezach, gdzie wszyscy próbują uciec od życia dzięki narkotykom. Nie jest to zbyt miły widok. Ale psy-trance może być platformą dla nowej świadomości. Dla mnie bardzo ważne jest to, że są zgromadzenia na całej planecie jednoczących ludzi razem w pokoju, by celebrować życie i otwierać/poszerzać umysły. Najważniejsze jest to, że ludzie spotykają się w pokoju i mają respekt dla siebie nawzajem i dla naszej matki ziemi, jeśli nie chcemy wszystkiego zepsuć. W Niemczech psy-trance pojawił się bardzo wcześnie i początkowo był bardzo euforyczny. Wszystko po pewnym czasie staje się codziennością, lecz wciąż są bardzo dobre imprezy. Jestem w dobrym położeniu, gdyż jestem zapraszany do wielu krajów, gdzie wszystko dopiero się rozkręca. Dzieje się tak w Europie wschodniej i Ameryce. Uwielbiam te imprezy i panujący tam świeży klimat. Zawsze będę śledził na bieżąco ewolucję muzyki w następnych latach. W pewnym sensie każdy dźwięk i każdy beat w obecnych utworach zaistniały już wcześniej, ale najważniejsi są ludzie na dancefloorze i tak długo jak długo będą się dobrze bawić będzie dobrze i wszystko będzie szło naprzód.

Children: Wielkie dzięki i powodzenia przy tworzeniu twojego następnego albumu. ;-)

Źródło: www.psynews.org
Autor: Children
Tłumaczenie: Templar