Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

filteriaJannis "Filteria" to młody muzyk ze Sztokholmu (Szwecja). Filteria wydał swój pierwszy album zatytułowany "Sky Input" w wytwórni Suntrip Records, a kika z jego utworów ukaże się na przyszłych kompilacjach, wliczając w to nadchodzącą składankę "Fluorotronik" ze stajni Tranceform Records. Dzięki geniuszowi i charyzmie JetMana udało się nakłonić Jannisa do udzielenia odpowiedzi na trudne pytania, bez uników i uchybień. Poniżej rezultat tego przesłuchania, które miało miejsce 19 lutego 2005.

1) JetMan: Na początek klasyczne pytanie - jak zainteresowałeś się transem?

Filteria: W roku 96 słuchałem Distance To Goa 4 (moja pierwsza płyta goa). Byłem pod takim wrażeniem tej muzyki, że po prostu musiałem zrobić coś samemu. Zacząłem kupować syntezatory, lecz nie posiadałem żadnej wiedzy jak z nich korzystać. :) Uczyłem się jak tworzyć dźwięki i grać na klawiszach czytając publikacje poświęcone tej tematyce. W 2003 zabrałem się na poważnie za mój psychedeliczny projekt gdy tylko rozwiązałem wszelkie problemy z midi. Trochę to zajęło... hehe.

2) Templar: Twoja muzyka jest swego rodzaju reminiscencją "starych dobrych czasów" i reprezentuje coś, co zdawało się wygasnąć w latach 90-tych. Jak to jest być jednym ze strażników old-schoolu, obok takich jak Ethereal i Ypsilon 5 (oba projekty z Tranceform Records)?

Filteria: Hmm, w sumie to nic specjalnego. :) Niektórzy ludzie naprawdę doceniają to co robię dla sceny i niektórzy mówią: człowieku, to jest stare. Jeśli chcesz być kimś rób full on. Ja jednak wolę zostać przy obecnym stylu i robić muzykę jaką lubię... Zauważyłem ostatnio pewną rzecz jeśli chodzi o old-schoolowych artystów, mianowicie są krytykowani łatwiej i częściej niż reszta sceny. Przeczytałem gdzieś że wszystkie moje utwory są takie same. Nie mogłem uwierzyć w to co czytałem. Niektóre grupy wydają 4 albumy z tą samą linią basową, tym samym BPM (145), te same schematy itp. a ludzie narzekają, że używam jednego dźwięku we wszystkich moich trackach (co jest brzmieniem Filterii)... Daje do myślenia...

3) JetMan: Kiedy ukaże się kolejny album Filterii? Jeśli tak, to czy będzie to ten sam łatwo rozpoznawalny styl jaki znajdujemy na "Sky Input"? Więcej tego samego, czy może coś innego?

Filteria: Kolejny album, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ukaże się prawdopodobnie pod koniec roku 2005. Jeśli chodzi o styl, będzie to mniej więcej ten sam styl. Chciałbym zrobić coś podobnego. Z drugiej strony, ludzie zaczną narzekać że druga płyta brzmi tak samo jak pierwszy album. Jeśli zmienię styl wtedy ludzie którym przypadł do gustu Sky Input powiedzą: dał ciała. Klapa w każdym przypadku. :) A poważnie, będzie to melodyjny, szalony styl. Tym razem pojawi się ambientowy utwór pod koniec albumu!

4) JetMan: Jak długo zajmuje Ci tworzenie utworu i co jest wtedy dla Ciebie najważniejsze? Opowiedz nam o procesie tworzenia Twojej muzyki.

Filteria: To zależy. Czasami trwa to miesiąc, czasami dzień. Najważniejszą rzeczą dla mnie są melodie i nastrój. Proces: wysmażyć intro by stworzyć pewien klimat. Poeksperymentować celem znalezienia melodii i wzbogacić je innymi. :)

5) Templar: Masz jakiegoś konkretnego faworyta na swoim albumie?

Filteria: Gusta zmieniają się co chwilę. Lubię wszystkie tracki na płycie.

6) JetMan: Skąd czerpiesz swoją inspirację?

Filteria: Praktycznie ze wszystkiego w życiu... Z natury, z chwil kiedy tańczę, inspirują mnie też przyjaciele.

7) Templar: W dziale Download na stronie Filterii można ściągnąć całe mnóstwo próbek utworów Filterii. Jest tam także pełen remix "Screaming Butterfly" autorstwa Etnici (z albumu "Alien Protein", Blue Room Released 1996). Czy zostaną one kiedykolwiek wydane?

Filteria: Z zamieszczonych tam utworów chciałbym bardzo wydać 2 lub 3 tracki. Być może ukażą się na nadchodzącej kompilacji Suntrip. Tak już jest z ludźmi którzy tworzą muzykę, mają kupę niewydanego materiału (przeważnie pozostaje niewydany, gdyż nie jest tej samej jakości co reszta). Ostatecznie, część z tego może zostanie wydana, lecz większość pozostanie na moim dysku. Remix "Screaming Butterfly" nie zostanie nigdy wydany. Szczerze mówiąc, nie jest to w sumie pełnoprawny remix.

8) Templar: Na Twojej stronie napisałeś że inspirowali Cię Pleiadians. Wiele osób, łącznie ze mną, porównuje "Sky Input" z ich pierwszym albumem "Identified Flying Objects". Jakie to uczucie?

Filteria: To naprawdę wspaniałe. Niesamowite uczucie... Dla mnie I.F.O. jest najlepszą płytą wszechczasów. To, że Sky Input jest do niej porównywany to więcej niż bym sobie życzył.

9) Templar: "Został zaproszony do Etnicanet Studios w styczniu" - napisał o Tobie jeden z managerów Etnicanet. Opowiedz nam - oczywiście w szczegółach - jak było?

Filteria: Było miło. Nigdy wcześniej nie byłem na Ibizie. Praktycznie codziennie przebywaliśmy w studio. Ja i Pan nagraliśmy razem prawie dwa utwory. W studio panowała świetna atmosfera Max & Mauri byli akurat we Włoszech... Tam jest prawdziwa transowa społeczność.

10) Templar: Twój album to także pierwsza pozycja wydawnicza Suntrip Records, wytwórni założonej przez Marsa i Anoebisa z Psynews.org. Jak Ci się z nimi pracuje?

Filteria: Ponieważ wszyscy przyjaźniliśmy się jeszcze zanim powstał label i zanim zająłem się na poważnie muzyką, panuje luźna atmosfera. Ufamy sobie i staramy się pomóc sobie nawzajem tak jak to możliwe.

11) Templar: Jakieś nadchodzące kolaboracje z innymi artystami? Poboczne projekty? Projekt downtempowy?

Filteria: Nadchodzące kolaboracje, hmm, być może znowu Ibiza? Zacząłem coś na kształt downtempo, ale skończyłem zaledwie dwa utwory. Zobaczymy co przyniesie przyszłość. Tworzę też Hip-hopowe bity (czekam na wrzuty) i muszę przyznać, że sprawia mi to frajdę. Tworzę również komercyjny trans na modłę Tiesto, zaangażowałem w to moją dziewczynę, która użycza na potrzeby tego projektu swojego głosu. (chowa się przed jajkami i pomidorami rzucanymi przez ludzi) Ale bez obaw, Filteria zawsze pozostanie wierny swojemu stylowi (żadnych kiczowych remixów Eminema czy Britney :)) i będzie moim czołowym projektem muzycznym. Mimo to zawsze miło jest oderwać się od tego szaleństwa i melodii, dlatego też tworze również inny materiał muzyczny.

12) JetMan: Jaki jest Twój ulubiony zakątek na tej planecie?

Filteria: Jak na razie Belgia. Tłum jest po prostu SZALONY. :)

13) JetMan: Na okładce Twojego albumu pozdrawiasz swojego przyjaciela z Polski. Czy byłeś kiedykolwiek w Polsce?

Filteria: Jeszcze nie. Ale będę, tego lata!

14) JetMan: Jaka jest Twoja wizja przyszłości transowej sceny i muzyki?

Filteria: Więcej podgatunków, więcej komercji, więcej głupich remixów. :) Nie mam pojęcia, serio.

15) JetMan: Czy słuchasz innych rodzajów muzyki?

Filteria: O tak. Słucham KAŻDEGO rodzaju muzyki. Od rocka do popu, house'u, zwykłego transu, eurodisco, hip-hopu... Uwielbiam też wszystko co wydano w latach 80-tych. Wychowałem się na muzyce takiej jak: Duran Duran, Modern Talking, Boney M etc etc, ogólnie całe to Disco. Dla mnie to był początek goa transu. Kick, FX. Tyle, że były używane w zupełnie inny sposób... Jeśli chodzi o muzykę stosuję jedną zasadę: Nie ma złych gatunków, jest tylko zła muzyka.

16) Templar: Czytałem jakieś info na temat imprez z Filterią w line-upie. Powiedz nam coś o swoich live actach. Czy grasz też jako DJ? Jeśli takiego, co grasz?

Filteria: Biorę ze sobą mój laptop, moją kartę dźwiękową i kartę pamięciową z Nordlead 2 (aby mieć własne brzmienia z domu, jestem laikiem jeśli chodzi o sysex, więc jest to dobry sposób). Ponieważ jestem sam na scenie nie mogę zrobić zbyt wiele... Dodaję melodie, różnego rodzaju dziwne dźwięki i tym podobne... Jeśli chodzi o DJ'kę, nie gram jako DJ. Zająłem się produkcją. Może powinienem się zabrać za to. By nauczyć się podstaw mógłby mi pomóc DJ Ukiro (przyjaciel który projektował okładkę płyty). Muzyka była by old-schoolowa. Transwave, Etnica, Green Nuns itp.

17) JetMan: Co sądzisz o ewolucji muzyki psytrance? Jaka jest Twoja opinia na temat wszystkich "klonów", które najeżdżają naszą scenę?

Filteria: Myślę, że jest naprawdę do bani. Praktycznie wszystko. Nie ma fucha, przepadł daaawno temu. Ludzie chcą być częścią sceny dla bycia cool, nie dla muzyki, co za syf. Goa trance jaki znamy z lat 96-97 nigdy nie powróci. Jeśli chodzi o klony to nie wiem co powiedzieć... Nie mogę już zdzierżyć tych full onowych basów. Te klony nie sprawiają, że czuję się dziwnie, wesoło, brak mistyki... W ogóle mnie nie ruszają. To nie jest muzyka dla umysłu, jak psytrance z 95-99. Jeśli chodzi o dzisiejszą scenę, to nie czuję obecnej muzyki. Nie ma w tym żadnych emocji...

18) JetMan: Jaka jest scena psychedelic scene w Szwecji? Imprezy, ludzie, projekty.

Filteria: Scena w Szwecji jest wspaniała latem, kiedy mamy imprezy w plenerze. Zimą jest do dupy. Niezbyt wiele imprez, problemy z władzami etc. Ludzie... Cóż, jest kilku starych wyjadaczy z czasów kiedy liczyła się muzyka, ale nasza scena składa się główne z ludzi, którzy dopiero co ukończyli 18 lat lub są jeszcze młodsi. Ci, którzy noszą najnowsze ciuchy Space Tribe, nigdy nie kupili CD, a tylko ściągają mp3. Na imprezach stoją w miejscu i gapią się jak ludzie tańczą. Próbują być na każdym zdjęciu, żeby mogli się chwalić że byli na zajebistej undegroundowej imprezie rave... To przykre. Jeśli chodzi o projekty: mamy w Szwecji wielu utalentowanych muzyków. Działamy praktycznie na całej rozpiętości psychedelicznego spektrum (może poza sztampowym full onem :)). Pierwsze dwa projekty które przychodzą mi do głowy to Son Kite i Hux Flux...

19) Templar: Typowy dzień Filterii...

Filteria: Wstaję ok. 12. Chill, jedzenie, chill, tworzenie muzyki, jedzenie, oglądanie filmu, continue with the music, chill, find some new melodies... sleep :)) Obecnie pracuję, więc wszystko wygląda nieco inaczej. Mniej chilloutowania, a więcej pracy.

20) Templar: Sampel w utworze o nazwie "The Snuggling Snail" (wzięty z "Celebrity Deathmatch") - lubisz walczące ludziki z plasteliny czy też może jest to ciągota do słodyczy? :)

Filteria: Hahaha. :) Chyba obie opcje... Ale nie chcę żadnego ślimaka na czekoladzie. :)

21. Templar: Monica Bellucci czy Jessica Alba?

Filteria: Monica Bellucci... grrrrrrrrrrrrr... Możesz mnie z nią ustawić? :)

Wielkie dzięki za wywiad. Uracz nas kolejnymi porcjami melodyjnych dźwięków i powodzenia z kolejnymi wydaniami. Wszystkiego dobrego od ekipy Psytrance.pl.

Filteria: Dziękuję Wam. Będzie więcej dźwięków. :) Radości i dobrego zdrowia dla Was wszystkich życzy Jannis Filtera. PLUR, trust in trance, pozdro.

JetMan & Templar