Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

krumelurAmnesia: Cześć Fredrik, jak się masz?

Krumelur: W porządku!

Amnesia: Możesz nam powiedzieć nieco jak odkryłeś muzykę psytrance i czego słuchałeś zanim ją poznałeś?

Krumelur: Na stronę techno przeszedłem po okresie fascynacji heavy metalem i punkiem. Zatrzymałem się wtedy na długo w metalicznym hard techno. Ciężko mi powiedzieć kiedy "odkryłem" psytrance, ale myślę, że to był dość czasochłonny proces. Naturalnie wyszło to z uczestnictwa na imprezach. W Sztokholmie, w czasie gdy zacząłem chodzić na imprezy, wszystko było naprawdę pod wielkim ciśnieniem ze strony władzy. Było naprawdę ciężko o jakąkolwiek imprezę, więc nie mogłeś być wybredny jeśli chodzi o muzykę i nawet mimo że psychedelic / goa nie było tym, czego szukałem, to właśnie to było grane na dobrych imprezach. Po jakimś czasie ta muzyka naprawdę do mnie przemówiła i po moim pierwszym "psychodelicznym doświadczeniu" stałem się poważnie uzależniony. Powinienem powiedzieć, że nie brałem wtedy żadnych dragów czy czegokolwiek, więc było to naprawdę duchowe przeżycie, które wyszło ze środka mnie samego. I w ten sposób poznałem muzykę, scenę i ludzi. Od tego czasu wszystko samo wychodziło w jakiś sposób.

Amnesia: Twój styl jest bardzo oryginalny. Jak możesz go zdefiniować dla kogoś, kto nie miał jeszcze okazji słyszeć Twojej muzyki?

Krumelur: Definicje są daremne. Jedyną znaczącą drogą do zdefiniowania to "głęboko mechaniczna"... tak myślę ;) Jeśli jesteś dobrze obeznany z tym, czym jest psytrance, to wydaje mi się, że moja funky osobowość jest tym, co odróżnia mnie od reszty. Myślę, że wszystkie moje utwory mają coś z mojej osobowości i mimo że brzmi to kulawo, chcę aby każda minuta oferowała słuchaczowi coś nowego. Domyślam się, że lubię niespodzianki, czuję że trance i techno aby przetrwać potrzebują nowych wpływów i wkładów i jeśli nikt inny tego nie zrobi, ja muszę i vice versa - a więc odpowiadając na Twoje pytanie: inna i dziwaczna.

Amnesia: Jak wyglądają elementy muzyki psytransowej, które na Ciebie wpływają?

Krumelur: Wszystko co sprawia, że myślę: "Jasna cholera, czemu o tym nie pomyślałem?"

Amnesia: Czy teraz słuchasz jakiegoś innego rodzaju muzyki oprócz psytransu?

Krumelur: Tak! W domu wybieram wszystko OPRÓCZ psytransu, klasyki, jazzu i gangsta. W klubie, wszystko co jest groovy.

Amnesia: Czym są Twoje inne projekty "Kroppssprak" i "The Trappezoids"? Czy tworzysz zazwyczaj jakieś kolaboracje z innymi artystami?

Krumelur: Kroppssprak to rozwinięcie moich minimalistycznych aspiracji. Moja muzyka zawsze była refleksją tego co słyszę. Życie w Berlinie z pewnością zainspirowało mnie, aby przenieść moje produkcje w nieco inne miejsca i tutaj minimal techno znalazło swoje miejsce! Trappezoids to nazwa robocza mnie i mojego kumpla Davida Uddenberga. Zrobiliśmy wspólnie tony dziwacznego materiału pod miliardami różnych nazw, więc Trappezoid pojawiło się jako logiczne rozwiązanie aby zebrać to wszystko pod jedną nazwą. Do dzisiejszego dnia nic nie jest w 100% ukończone w tym projekcie, ale pracuję nad pewnymi remiksami. Śledź moją stronę w poszukiwaniu nowości na ten temat. Te podprojekty są koniecznym wyjściem dla brzmienia, które nie pasuje do rzeczy Krumelura. Jeśli bym robił tylko materiał Krumelura, zachorowałbym przez muzykę w ciągu najbliższych dwóch dni. Inne kolaboracje jakie dotąd zrobiłem, to te z Navajo z Danii i Minimal Criminal z Brazylii. Zawsze dobrze jest mieć co robić w trakcie podróżowania! :)

Amnesia: Jak wygląda Twoje osprzętowanie? Czego używasz do produkcji swoich utworów?

Krumelur: Wiele ludzi dyskutuje o tym... czy Fruity Loops jest wystarczająco dobry do robienia muzyki, czy "sound engine" jest porównywalny do "profesjonalnych" aplikacji typu Logic czy jakiegokolwiek innego... Mam to gdzieś. Od samego startu do końca w stu procentach używam Fruity Loops, oprócz pewnych prac wykończeniowych w Wavelabie. To naprawdę dobry program i używałem go od czasów kiedy pojawił się w pierwszej wersji, więc znam go od środka i jakikolwiek pomysł zabiera mi mniej niż minutę na realizację. Nie jak w Cubasie, gdzie muszę zrobić wiele zajmujących prac, nawet zanim to stanie się w ogóle dźwiękiem. Naturalnie nie tykam się wbudowanych pluginów które są w programie, to tylko powszechne uczucie... Co do hardware'u: karta dźwiękowa M-Audio Delta 410, monitory Yamaha MSP5. Do live actów mam M-Audio Firewire Audiophile i używam Ableton Live. Mam bardzo stary, gówniany komputer, na którym teraz pracuję, oraz nadzieję na ulepszenie go kiedyś zacznie robić swoje.

Amnesia: Muzyka jest tym, co głównie porabiasz w życiu, czy masz może jeszcze jakieś inne hobby lub pracę?

Krumelur: Byłem studentem na uniwersytecie, a teraz jestem bezrobotnym. Do hobby włączam tenis stołowy i bilard.

Amnesia: Twój pierwszy album "Minimal Animal" został bardzo dobrze przyjęty przez światową scenę transową. Jakie więc są Twoje oczekiwania w stosunku do dopiero co wydanego "Paranormal"?

Krumelur: Staram się nie oczekiwać czegokolwiek. Uznanie i uwagę jaką zdobył "Minimal Animal" było czymś zupełnie nieoczekiwanym przeze mnie. Nigdy nie wyobrażałem sobie takiego wsparcia, jakie po nim otrzymałem. Oczywiście mam nadzieję na jakieś imprezy i podróżowanie z moją muzyką. Niestety, moje doświadczenie jest takie, że transiarze są bardzo konserwatywni jeśli chodzi o "ich" muzykę, więc nie oczekuję żeby ludzie zgadzali się tak bardzo z moimi nowymi wpływami. Moją nadzieją jest wskrzeszenie małego światła w mroku, którym jest dzisiejsza scena. he he, nie bierz mnie aż tak poważnie, mam po prostu z tego frajdę jak każdy inny.

Amnesia: Miałeś zaplanowany występ w Brazylii, który w ostatniej chwili został odwołany. Chciał byś powiedzieć cokolwiek na ten temat? Mógł byś ponownie zaaranżować swoją trasę w tym (2006 - przyp. Amnesia) roku?

Krumelur: Nie chcę nic mówić na ten temat oprócz tego, że totalnie zrujnowało mi to cały rok, oraz prawie kosztowało mnie moją dziewczynę i mieszkanie. Moja rada jest taka, że jeśli umawiasz się z ludźmi z drugiej części świata, nie oczekuj niczego zanim to się stanie. Aktualnie pracuję z innymi ludźmi, których znam od dawna (Bruno z Minimal Criminal i Viktor), aby stworzyć trasę na listopad. Wygląda na to, że tym razem się uda!

Amnesia: Ok, cokolwiek innego co chciałbyś dodać?

Krumelur: Nic oprócz tej wiadomości: "miej otwarty umysł i zajmuj go czymś!"

Amnesia: Dzięki wielkie za Twój czas i życzę powodzenia z Twoim nowym albumem!

Krumelur: Dzięki za Twój czas i możliwość komunikacji!

Amnesia