Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

nova fractalnova_fractal.jpg
1. Witaj Renato. Wielkie dzięki za poświęcenie swojego czasu naszym czytelnikom. Przejdźmy od razu do tematu. Czy możesz nam opowiedzieć jak to wszystko się zaczęło, w jaki sposób wciągnęło Cię brzmienie goa trance?

Mogę powiedzieć, iż moje zainteresowanie muzyką elektroniczną zaczęło się gdy miałem 13 lat. Każdego dnia w lokalnej telewizji przez dwie godziny transmitowano popularne utwory z VIVA TV więc codziennie wyczekiwałem aby usłyszeć któreś z moich ulubionych numerów. W tamtych czasach słuchałem popularnych gatunków takich jak dance, trance, rave i tak dalej, grup takich jak Scooter, DJ Bobo, Robert Miles etc...

Kilka lat później odkryłem kilka bardziej "poważnych" transowych projektów takich jak Cosmic Gate, Paul Van Dyk, Mauro Picotto, Tiesto, Darude, Push, etc.. I narodziła się moja wielka miłość do transu. Później w roku 2000 gdy zacząłem uczęszczać do liceum regularnie słuchałem lokalnego szkolnego radio gdzie przez cały dzień mogłeś usłyszeć rożne rodzaje elektronicznej muzyki, było to jedno z moich głównych źródeł poznawania transu.. Pewnego razu przez to radio usłyszałem niesamowity miks, był to inny rodzaj transu którego nigdy wcześniej nie słyszałem a który zwrócił na siebie moją uwagę. Był to miks od Astral Projection vs MFG - "Nintrance" ale wówczas nie znałem ani nazwy tego miksu ani wykonawców, nie mogłeś tego wiedzieć, dopiero później odkryłem to wszystko... Byłem tak oczarowany tym gatunkiem transu iż z miejsca zacząłem go szukać i się o nim uczyć. Po kilku latach odkrywania i słuchania całkowicie pochłonęło mnie goa i psytrance.

Po namowie przyjaciela, zacząłem nagrywać w okolicach 2005 roku. Na początku próbowałem nagrywać klasyczny trans, a kilka lat później nagrałem również pierwsze utwory psytransowe, początkowo tworzyłem trochę więcej komercyjnego materiału pod innymi aliasami. Pod koniec 2010 roku po eksperymentowaniu ze stylami, pewnego nic nie zapowiadającego dnia który pamiętam do tej pory, poczułem przypływ energii oraz inspiracji i po kilku godzinach stworzyłem swój pierwszy "poważny" kawałek goa który nazwałem "Perplexed", również tego samego dnia utworzyłem projekt "Nova Fractal".

2. Wydałeś jeden pełny album, wyprodukowałeś trzy kompilacje i sześć singli/EP -włączając tą najnowszą zatytułowaną "Transcendence" od Goa Madness Records. Czy masz jakieś plany na kolejne wydawnictwa? Kiedy możemy spodziewać się następnego pełnego albumu?

Cóż, obecnie trudno jest mi powiedzieć ci coś pewnego odnośnie nowego albumu, mam nadzieję iż pisząc to nie rozczaruję moich fanów. W ciągu ostatnich kilku lat w moim życiu pojawiło się wiele zmian, ostatnio po raz drugi zostałem ojcem. Z pierwszym dzieckiem, pracą i innymi rodzinnymi obowiązkami nie było łatwo znaleźć trochę czasu wolnego aby posiedzieć nad nową muzyką a w tej chwili wraz z narodzinami drugiego dzieciaka jest to jeszcze trudniejsze.

Aby być w szczytowej formie i ciągle się rozwijać uważam, iż musisz pracować nad muzyką praktycznie codziennie, potrzeba na to czasu i dużo energii na nowe produkcje oraz oczywiście czysty umysł. Myślę, że rzeczy takie jak obowiązki w pracy, zobowiązania co do rodziny itd. zabierają dużo energii i czasu więc zbyt wiele nie pozostaje

Tak więc jak na razie "Transcendence" EP będzie ostatnim wydawnictwem od Nova Fractal, ja sam właśnie zrobiłem sobie przerwę i zobaczymy co przyniesie przyszłość, kto wie być może coś się zmieni gdy ponownie będę miał więcej czasu dla siebie. Ale nie martwcie się gdyż nadal będę aktywny w Timewarp Records jako menadżer i DJ oraz będę się starał grać live tak często jak to tylko będzie możliwe. :)

3. Tak więc aby to wszystko podsumować, gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Naprawdę chciałbym widzieć siebie w studio nagrywającego nowy album. :)

nova.jpg
4. Jak myślisz, jakie cechy kreują dobrego twórcę psytrance? Czy masz jakieś porady dla młodszych producentów? W jaki sposób można wyróżnić się z tłumu?

Umiejętność tworzenia inteligentnych melodii, wykreowania porządnego konceptu, dobry muzyczny gust oraz oczywiście dobry miks hehe.

Myślę, że to coś czego sam się nauczyłem: Staraj się włożyć 100% siebie w każdy swój projekt, nie próbuj nic kończyć na siłę, bądź cierpliwy. Ceń swoje projekty i pracuj nad nimi każdego dnia jeśli to możliwe, poprzez ciągłą pracę coś nowego zawsze będzie wypływać i będziesz się uczył nowych rzeczy, poza tym słuchaj nowych produkcji swoich ulubieńców, gdyż mogą cię nieźle zainspirować.

Nie słuchaj jedynie swojego własnego podgatunku, eksploruj i studiuj różne style najlepszych wykonawców ale nie kopiuj (zbyt wiele) hehe, po prostu staraj się mieć jakiś wzór do naśladowania i być od niego lepszym na swój własny oryginalny sposób, uczęszczaj na imprezy i festiwale i ucz się do czego ludzie lubią się bawić. Nie śpiesz się z ogłaszaniem całemu światu swojej twórczości, najpierw znajdź kilku doświadczonych i szczerych DJ i pokaż im swoją pracę, czas pokaże kiedy będziesz gotowy gdyż dobry i godny zapamiętania album wymaga kilku lat pracy gdyż w przeciwnym wypadku będzie zapomniany bardzo szybko...

5. Czy uważasz iż nasza scena ewoluuje w dobrym kierunku? Na pewno jesteś świadom tego całego komercyjnego syfu który nie przedstawia sobą żadnej wartości. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Uważam iż tak, goa trance zmierza w dobrą stronę, jestem zadowolony i bardzo mi się podoba. Jeśli chodzi o inne gatunki i komercyjną lipę po prostu nie mogę jej słuchać, zbyt mocno mnie irytuje.

6. Co z narkotykami na psytransowej scenie - pomagają czy wyrządzają więcej szkód?

Wydaje mi się, że czasami "miękkie" używki mogą pomóc niektórym ludziom się zrelaksować i dobrze bawić, ale pod koniec czynią więcej złego niż dobrego, narkotyki nigdy nie mogą będą ok.

7. Jeśli miałbyś wybrać - Artifact303 czy E-Mantra? ;)

Artifact303.

fractal.jpg
8. Kontynuując poprzednie pytanie, jacy są Twoi ulubieni wykonawcy i albumy których ostatnio słuchasz?

Jednym z moich ulubionych z gatunku new school i tych których odkryłem na początku był właśnie Artifact303. Mógłbym napisać książkę o tym co czułem i myślałem gdy po raz pierwszy słuchałem jego wczesnych produkcji, tak wiele czerpałem z nich inspiracji. Jego styl był czymś czego szukałem i co mnie ekscytowało, określiłbym go jako perfekcyjną mieszankę goa trance i czystego klasycznego transu. Później odkryłem E-Mantra i jego styl również mi się spodobał. Muszę przyznać iż obecnie mam wielu nowych ulubionych wykonawców new school i albumów których słucham. Dla mnie cała scena new school jest niesamowita i jestem nią usatysfakcjonowany. :)

9. Niektórzy ludzie mówią iż styl Neogoa stał się repetytywny i że jest to typowa klątwa każdego artysty tworzącego obecnie muzykę w tym podgatunku. Co byś im odpowiedział?

Prawdopodobnie w pewnych przypadkach jest to prawda, zresztą to nie jest problem powiązany jedynie ze stylem Neogoa, można go odnaleźć w każdym innym podgatunku. To prawda iż niektórzy twórcy ciągle nagrywają kawałki oparte o tą samą formułę i nie ma pomiędzy nimi dużej różnicy lub nawet pierwszym i drugim albumem. Ale zdecydowanie jest całkiem sporo nowych artystów new school którzy ciągle wydają nowy materiał i każdy album przynosi coś nowego.

Myślę, iż każdy nowy album powinien brzmieć inaczej od poprzedniego, oczywiście producent powinien zachować swój oryginalny styl ale go ulepszać o jakąś nową fajną ideę i podejście, wówczas ludzie nie mówiliby iż neogoa jest odtwórcza.

10. Opowiedz nam nieco o oprogramowaniu/osprzęcie którego używasz do tworzenia muzyki?

Cóż, nie używam żadnych sprzętowych syntezatorów, moja produkcja jest w pełni bazowaną na oprogramowaniu. Od początku pracuję na FL Studio a później zacząłem używać również Ableton. Używam wielu wtyczek Vst takich jak Vanguard, Nexus, Sylenth1, Dune, Massive itd...

live.jpg
11. Ostatnie pytanie - jeśli miałbyś zarekomendować jedno miejsce/klub/OA osobie akurat odwiedzającej Chorwację, co by to było i dlaczego?

Cóż, Chorwacja to bardzo ciekawy kraj, mamy tutaj dużo ładnych miejsc, dobrych klubów i psy festiwali. Poleciłbym najnowszy Pure Goa festival tworzony przez Goa Balkan Fanatics. Przyjazny i pozytywny festiwal pełen miłośników goa trance, wielu z nich mówiło iż doświadczyło czegoś niesamowitego oraz, że poczuli energię którą zapamiętają na długo.

12. Dzięki za Twoje odpowiedzi!

Dziękuję za tą możliwość, to dobra droga aby podzielić się moimi przemyśleniami z resztą ludzi.

Możecie dowiedzieć się więcej o Nova Fractal pod poniższymi linkami:

www.facebook.com/NovaFractal
www.soundcloud.com/novafractal