Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

psycraft



Drugi album Psycraft pt. "New Moves" zapowiada powrót gitar do psytrance'u. Motyw spopularyzowany dzięki S.U.N. Project czy The Delta parę lat temu powraca i nadaje specyficzne brzmienie scenie izraelskiej. Przeprowadziliśmy wywiad z duetem Psycraft aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

1) Tom: Kim jesteście i skąd pochodzicie?

Psycraft: Nazywamy się Alon Algarsi i Nir Sadon, obaj mamy po 25 lat i mieszkamy w małym miasteczku zwanym Be'er Sheva znajdującym się na południu Izraela.

2) Tom: Jak długo zajmujecie się tworzeniem muzyki trance?

Psycraft: Zaczęliśmy 6 lat temu, jednak pierwszy syntezator kupiliśmy 4 lata temu. Wcześniej korzystaliśmy przeważnie z naszych komputerów. Już wtedy staraliśmy się tworzyć jak najwięcej dobrej muzyki.

3) Tom: Czy możecie nam powiedzieć coś o swojej muzycznej przeszłości?

Psycraft: Obaj uczyliśmy się grac na gitarach przez 3 lata, na klawiszach 6, zanim zabraliśmy się za robienie muzyki. Graliśmy wcześniej muzykę heavy metalową, utwory takich grup jak Metallica itp. Zajmujemy się muzyką chyba cale swoje życie.

4) Tom: Kiedy nastąpiła ta przemiana? Czy była to pierwsza impreza transowa na jaką poszliście?

Psycraft: Pierwszy raz zetknęliśmy się z tym gatunkiem na imprezie w lokalnym pubie mieszczącym się w naszym miasteczku. Pamiętam ze staliśmy oboje jak wryci, zafascynowani brzmieniami. Zastanawialiśmy się wtedy co to za rodzaj muzyki (grał wtedy DJ Guy Sebbag, który w tamtych czasach był najlepszy spośród DJ'ów). Dzień później wuj Alona przyniósł nam kasetę z setem z tamtego wieczoru i od tego czasu wiedzieliśmy dokładnie co chcemy robić w życiu.

5) Tom: Co właściwie skłoniło Was do tego, aby spróbować własnych sił w tym gatunku?

Psycraft: Robiliśmy dużo własnych kawałków na komputerze (i wychodziło nam to bardzo dobrze), ale po odsłuchaniu ich z czasem doszliśmy do wniosku, że sam komputer nie wystarcza. Musieliśmy zaopatrzyć się w więcej profesjonalnego sprzętu, aby przetworzyć cały dotychczasowy materiał zrobiony na komputerze. Zaczęliśmy kupować coraz więcej modułów muzycznych (z niektórych korzystamy do dzisiaj). Tym sposobem wpadliśmy w to po same uszy. :)

6) Tom: Jest Was dwóch. W jaki sposób dzielicie obowiązku w studiu? Kto gra na gitarze?

Psycraft: W studiu robimy wszystko razem. Dokładnie wiemy co chce osiągnąć drugi gdyż znamy się bardzo dobrze od dzieciństwa. Jeśli nawet jednemu z nas nie podoba się jakiś pomysł od razu przestajemy sobie nim zawracać głowę i przechodzimy do następnego, który podoba się nam obojgu. Jeśli chodzi o gitarę, to gra na niej Alan, ponieważ jest w tym lepszy ode mnie.

7) Tom: Czy przy tworzeniu muzyki korzystacie przeważnie z programów komputerowych, a może korzystacie w większości z profesjonalnego sprzętu?

Psycraft: Posiadamy bardzo dużo modułów muzycznych i sprzętu. Obecnie programy dają prawie takie same możliwości jak profesjonalny sprzęt. Dlatego zdecydowaliśmy się korzystać przeważnie z oprogramowania. Dzięki temu nasze brzmienie jest bardziej profesjonalne. Na przykład utwór "New Move" z naszego ostatniego albumu jest zrobiony w całości na komputerze.

8) Tom: Wasz nowy album ukazał się na początku roku 2004. Czy możecie o nim trochę opowiedzieć? Do czego dążyliście przy jego pracy? Co w nim jest takiego szczególnego?

Psycraft: Album trochę różni się od naszych poprzednich produkcji. Tworzyliśmy go przede wszystkim myśląc od dancefloorze. Skupiliśmy się głównie na full-onie. Brzmienie ma dużego power'a, którego brakowało na poprzednim albumie. Wciąż jednak jest w tej muzyce dużo melodii typowych dla Psycraft. Jest tam tez dużo detali brzmieniowych, na które poświeciliśmy sporo czasu. Mogę nawet stwierdzić, iż ten album jest 10 razy lepszy od poprzedniego pod wglądem jakości brzmienia. Poświęciliśmy prawie jeden tydzień na każdy z utworów, aby dopracować go pod względem obróbki dźwięku. Po tym jak testowaliśmy utwory na imprezach wracaliśmy do studia, aby jeszcze bardziej dopracować utwór.

9) Tom: Czy słuchacie jakiś innych rodzajów muzyki w odróżnieniu od psytrance'u? Który z wykonawców jest dla was inspiracja do tworzenia własnej muzyki?

Psycraft: Alon słucha dużo utworów gitarowych takich jak: Steave Vai i Joe Satreani oraz dużo hard rocka. Nir podobnie słucha hard rocka i trochę klubowej muzyki. Dla nas inspiracja jest muzyka Simona Posforda, Infected Mushroom, Space Cat i Dado.

10) Tom: Co myślisz o sytuacji o stanie "sceny psy-trance" na świecie w tej chwili?

Psycraft: Scena psytrance rozwija się na całym świecie. Jest coraz większa. Coraz częściej odbywa się to w przemyślany sposób. Mamy nadzieje, że proces będzie postępował i kto wie, co z tego wyjdzie...!?

11) Tom: Czy macie jakieś szczególne wspomnienia z imprez na których graliście na żywo?

Psycraft: Tak, była taka jedna, na której bawiliśmy się szczególnie dobrze. Był to festiwal Solaria odbywający się w Brazylii. Była to impreza organizowana przez wytwórnie HOM-Mega i było tam pełno artystów z naszej wytwórni. To sami nasi przyjaciele, stąd specjalność tej imprezy. Świetna muzyka plus przyjaciele, to stworzyło wręcz rodzinną atmosferę.

Tekst pochodzi z pisma "Revolve"
Autor: Tom Anteater
Tłumaczenie: Paproch