Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

shangri-lashangri-la.jpg

Styropian: Tymoteusz czy mógłbyś na wstępie powiedzieć nam coś o sobie. Jak to się stało, że mieszkasz na Białorusi?

Tutaj się urodziłem, dokładnie w Mińsku. Rodzice pochodzą z Białorusi Zachodniej, która do 1939 roku należała do Polski. Korzenie mam na Śląsku i Pomorzu. Teraz tutaj mi się podoba i nie chce wyjeżdżać.

Większość polaków kojarzy Białoruś tylko z prezydentem Łukaszenką. Czy mógłbyś nam opisać jak żyje się na Białorusi?

Tutaj jest naprawdę dobrze jeśli lubisz ciszę i spokój. Białorusini są bardzo powolni i tolerancyjni. Czujesz się tak jakbyś mieszkał w maleńkiej wiosce, w której wszyscy się znają. Ale czasami są problemy.

Problemy z czym?

Ludzie nie są za bardzo aktywni, czasem dobre inicjatywy mogą być blokowane ale tylko jedna rzecz mi się tutaj nie podoba - ciężki reżim wizowy.

Czy to wina polityki?

Myślę, że to wina białoruskiego myślenia, a jeśli chodzi o wizy to tak wina polityki.

Przejdźmy do bardziej przyjemnych spraw, jak wygląda scena psytrance na Białorusi?

Scena psytrance na Białorusi .... hmmm total underground. Mamy tutaj tylko dwa kolektywy które organizują imprezy. Euthanasia - zajmuje się organizacją imprez od 2003 roku. Czasem oficjalne open airy na 2000 ludzi z trzema scenami (psytrance/hard techno/drum'n'bass). Drugim kolektywem jest Organic Family, organizują imprezy od 2005 roku - zazwyczaj nielegalne imprezy w lesie. Latem mamy jeden, dwa open air'y w miesiącu, w zimie jedną imprezę w klubie na dwa miesiące. Właściciele mińskich klubów nie bardzo lubią psytrance. Do tego dochodzi wiele prywatnych imprez. Sam gram raz czy dwa razy w tygodniu w prywatnym klubie moich przyjaciół - około 20 km od Mińska. Ale to są bardziej imprezy psy progressive i progressive house. Jeśli chodzi o białoruskich producentów psytrance to nie znam żadnych projektów... poza moim - Shangri-la.

Polacy bardzo lubią podróżować na psytrance open air. Póki co jeździmy na zachód i południe europy, ale może poleciłbyś nam jakaś piękną miejscówkę w której są szanse na psytrance open air?

Wszystkie dobre open air'y na Białorusi są nielegalne - zazwyczaj bawi się na nich 150-200 osób. Nigdy nie robimy imprezy dwa razy w tym samym miejscu. Jest to trochę ekstremalne, ale jest przy tym bardzo piękna atmosfera.

No to może polecisz jakaś inną imprezę poza granicami Białorusi. Wiem, że byłeś na Space Of Joy festival.

Bylem dwa razy na Space Of Joy, w 2005 roku i na Nowy rok 2008 w Krymie. Nie zabardzo podobała mi się organizacja tych imprez, ale przyjeżdżają na nie bardzo przyjemni ludzie. Z innych festiwali mogę polecić Trimurti Festival (www.trimurti.ru) w Rosji. W 2009 muszę być w Karelii na początku czerwca.

Co było nie tak w organizacji SOJ ?

Line Up nie odpowiadał temu co było podawane przed imprezą. Trzy razy w zapowiedziach był Kino Oko, ale ani razu go nie było. Do tego dochodzą problemy z transportem, oraz walutą festiwalową. Na terytorium festiwalu wszystkie bary, knajpy itp. przyjmowały tylko walutę festiwalowa, która była wymieniana 1 do 1 z rosyjskim rublem. Zamiany można było dokonywać w info centrum, jednak w ostatni dzień festiwalu ta waluta była tylko papierem. Nikt nie dokonywał wymiany. Ogólne wrażenia po festiwalu są dobre. W 2008 roku organizacja była znacznie lepsza niż w 2005. Może dalej będzie jeszcze lepiej.

Czy często bywasz w Moskwie/Rosji?

Nie lubię bywać w Rosji, w minionym roku byłem tylko dwa razy. Lubię grać na Ukrainie. Moje najlepsze imprezy były na Ukrainie. Ludzie są tam bardzo otwarci.

Jak dla mnie rosyjska scena jest bardzo skomercjalizowana. Przyznawane są nagrody (Trance Awards), ale jednocześnie grają bardzo znani producenci. Jednak poza tymi wielkimi imprezami są na pewno też mniejsze imprezy?

Nie słyszałem o trance awards, ale nie jestem zdziwiony. Myślę, że skomercjalizowane w Rosji są tylko imprezy dark trance i full on rodem z Izraela. Jednak dobre imprezy można znaleźć wszędzie, mi w Rosji bardzo podobają się imprezy organizowane przez Sound Spices i Yeti Sound System.

Wspomnieliśmy już o Białorusi, Ukrainie i Rosji. Wiesz może jak wygląda scena na Litwie, Łotwie i Estonii ??

Nie wiem co się dzieje w Estonii. Na Łotwie sytuacja jest bardzo podobna do tego co mamy na Białorusi. Na Litwie są dwa bardzo znane open air'y. Mam na myśli imprezy Jegaveda i Tundra. Nawet litewscy dyplomaci w Mińsku je znają. Wprawdzie nigdy nie byłem na tych imprezach, to mam nadzieję, że kiedyś tam będę. W zimie wszyscy litewscy organizatorzy przebywają w Londynie.

Wróćmy na Białoruś. Czy psytrance w tym kraju jest popularny?

W całym 2-milionowym Mińsku jest tylko może z 50 - 70 ludzi którzy naprawdę lubią psytrance. Na imprezach w klubach pojawia się około 150 osób. Nie wiem jak to wygląda w innych miastach, ale z tego co pamiętam to w Grodnie odbyła się tylko jedna impreza, a w Brześciu może dwie, trzy. Były też próby organizacji komercyjnych imprez przez znanych mińskich promotorów, jednak nic z tego nie wyszło.

Czy na imprezy zapraszani są goście z zagranicy, czy grają tylko białoruscy DJe?

Często zapraszamy gości z Rosji i Ukrainy. W zapraszaniu gości z Europy przeszkadza nam reżim wizowy o którym już wspominałem. Żeby impreza na której gra cudzoziemiec - zaproszony przez MSZ, opłacała się, na imprezę musi przyjść około 400 - 500 ludzi. Wszystko po to by móc opłacić gościa.

A jak na Bialorusi jest z dekoracjami? Czy macie jakiś kolektyw który zajmuje się dekoracjami?

Oczywiście, że mamy dekoracje. Jest kilku ludzi którzy się nimi zajmują.

Czy mógłbyś powiedzieć nam coś więcej na temat Twojego projektu - Shangri-la. Jaką muzykę tworzysz i gdzie można znaleźć Twoje nagrania?

Produkcją muzyki zajmuję się od 5 lat. Gram na pianienie, grałem w zespole Divina Enema (heavy-metal) i w Terra Cadaveris (electro-industrial). Shangri-la jest to moj projekt w klimatach psychill, psy-progressive i progressive-house. Póki co tylko jeden mój utwór znalazł się na kompilacji "Shamanisma" (Space Baby Rec). Ale mam już kontakt z Plusquam Rec. i w samym najbliższym czasie muszę wydać EP i kilku utworów na kompilacjach Plusquam Division i Midijum Rec. Kilka nagrań można znaleźć na moim profilu MySpace - www.myspace.com/shangrilaminsk

Z jakiego oprogramowania korzystasz przy produkcji? Czy korzystasz z jakiegoś sprzętu?

Korzystam z FL Studio, Nuendo i Reason. Póki nie mam żadnego sprzętu, ale niebawem muszę kupić kilka synthow.

Jeśli Ci się uda wydać nagrania w zagranicznym labelu to można śmiało powiedzieć, ze będziesz najbardziej znanym białoruskim producentem psychedelic/progressive trance.

No tak będzie (śmiech)

Na zakończenie naszej rozmowy mam pytanie, gdzie można szukać informacji na temat imprez na Białorusi?

Jest tylko jeden portal białoruski www.psychedelic.by ale jest trochę martwy, jak wszytko tutaj (śmiech) i tylko w języku rosyjskim. Jeśli chcecie to mogę pisać o naszych imprezach na forum psytrance.pl

Dzięki za rozmowę.

Dzięki. Serdecznie zapraszam na Białoruś.

Styropian

Po wywiadzie Tymoteusz podesłał nam kilka zdjęć z imprez na Białorusi.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg