Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

siliciumsilicium.jpg
1. Witaj Dominiku, zgodnie z zapowiedziami zapraszamy do odpowiedzi na 10 pytań związanych mniej lub bardziej z muzyką i sceną samą w sobie. Na początek kilka słów o Tobie. Na przestrzeni lat dałeś się poznać jako DJ, ale także m.in. jako współorganizator imprez spod znanego szyldu Mystic Arts Event. Jakie masz plany na przyszłość, gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Witam wszystkich! Na początku chciałem zaznaczyć, że jest mi bardzo miło udzielać wywiadu portalowi Psytrance.pl. Nie ukrywam również, że jest to mój pierwszy zestaw pytań i odpowiedzi, na które odpowiem publicznie :)

Parę słów o mnie...

Muzyka psychedelic wywołuje u ludzi wysokie stany uniesienia, niektórych przenosi do innego wymiaru duchowego, co tak naprawdę przyciągnęło moją największą uwagę. Skupienie na najwyższym poziomie przy maksymalnym rozluźnieniu - tak potrafią chyba tylko mnisi. Z imprezami spod w/w szyldu mam do czynienia od około 10-ciu lat. Przez ostatnie lata, podczas organizacji różnych plenerów, imprez klubowych, czy to na Pomorzu, czy w centralnej Polsce, zobaczyłem i nauczyłem się naprawdę wiele.

Ekip oraz członkostw było parę... Wpierw Medulla Oblongata (po dziś dzień), następnie NeverEndingStory (niestety już nieistniejące) oraz Mystic Arts Event.

2. Polska scena psychedelic trance rozwija się od kilku lat całkiem prężnie. Jak widzisz jej ewolucję patrząc z perspektywy czasu, jak podsumujesz obecny poziom sceny i wszystko, co z nią związane? Czy było warto się w to pakować? ;)

Dziś jak spojrzę na przestrzeni tych minionych lat, to niczego nie żałuję - cudownie było bawić się, rozkręcać imprezki, czy podkręcać ludzi przed. :)

Ostatnimi laty spora część organizatorów zaczęła mierzyć siły na zamiary. Dzięki temu większość rzeczy jest zapinana na ostatni guzik, aż pod sam kołnierzyk, co jest dla mnie bardzo ważną i istotną sprawą!

"Fun" jest ogromny. Z roku na rok coraz więcej ludzi przybywa na PsyParties, scena rośnie w siłę i miejmy nadzieję, że taki progress utrzyma się jeszcze przez długi, długi czas.

3. Masz jakieś porady dla początkujących którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z psytransem?

Młodzi ludzie i studenci, którzy zaczynają zabawę w tym wyjątkowym klimacie, mają jeden z najlepszych okresów swego życia, by zaznajomić się z ideą imprez transowych oraz czynnie w nich uczestniczyć.

Ok, przejdźmy zatem do wylosowanych pytań.

4. Co myślisz o narkotykach?

A teraz kilka słów o słynnych "zabawkach" dla dużych dzieci...

Narkotyki, środki odurzające - moje zdanie jest mało skomplikowane w tym temacie - WSZYSTKO JEST DLA LUDZI, LUDZI INTELIGENTNYCH, MYŚLĄCYCH!

Ich zażywanie jest popularne niemalże przy każdej okazji - począwszy od bankietów służbowych, wizyt w teatrach i kinach, na rodzinnych spędach, etc. SĄ WSZĘDZIE!

Z przypinką, iż na imprezach transowych jedynie się "ćpa", niestety się nie zgodzę. Znam wielu ludzi, którzy potrafią osiągnąć wysokie stany duchowe jedynie napajając się muzyką transową, dźwiękami, które oplatają ich, wyrywają z butów, dzięki czemu lewitują paręnaście centymetrów ponad chodnikami... i nie potrzebują do tego dragsów.

krzema.jpg
5. Każdy z nas prowadzi niejako podwójne życie - to powiązane z psytrance oraz to bardziej normalne, przyziemne. Kim jesteś "poza" imprezami psytrance?

Życie poza psytrancem? A takowe istnieje? :)

A tak na serio moje życie kręci się wokół imprez, sztuk komercyjnych oraz prywatnych zleceń.

Do tego powolnymi kroczkami przygotowuję się do pracy w teatrze muzycznym. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromna szansa zagłębić się całkowicie w prawdziwą sztukę.

Nie zawodowo zajmuję się wszystkim co popadnie. Aktualnie zajmuję się poznawaniem skomplikowanych tajników mechaniki samochodowej, cały czas doszkalając się w elektronice.

Tak by można w skrócie.

6. Co preferujesz - małe biby czy wielkie festiwale i dlaczego?

Jakie festiwale czy imprezy klubowe lubie... hmmm

Duży festiwal? TAK! Uwielbiam patrzeć i uczestniczyć w zbiorowym wydeptywaniu robaczków. Im więcej ludzi na danceflorze, tym lepiej dla mnie (bez ścisku ofc). Małe imprezy klubowe czy open airy mają w sobie coś magicznego, czego wielko-formatowe imprezy nie są w stanie nam zagwarantować i to właśnie na nich naprawdę można zaznać największy FUN. Wyselekcjonowani odpowiednio ludzie, sami znajomi, brak przypadków.

Wiadomo, iż z formatem imprezy idzie w parze nakład finansowy na oprawę wizualno-dekoracyjno-dźwiękową - im więcej ludzi, tym więcej wszystkiego.

umbrella.jpg
7. Podaj nam kilka ulubionych albumów których słuchasz ostatnio, niekoniecznie muszą to być pozycje psytransowe?

Ostatnimi czasy pojawiło się wiele ciekawej muzyki, nie tylko spod szyldu psychedelic. Poniżej wymienię parę albumów (tych ciekawszych dla mnie) z wytwórniami, które w ostatnim czasie zapadły mi w pamięć:

EMI Music - Róisín Murphy - Overpowered

Downtown - Die Antworld - Tension

Universal Republic - Florence and The Machine - Ceremonials

Virgin - Daft Punk - RAM

Thinman Rec. - UL/KR - UL/KR

... a z transowych dźwięków:

Ultimae Rec - Solar Fields - Random Friday

Ovnimoon Rec - Mysteries Of Psytrance 2 i 3

Nano Rec - Loud - No More X

DIGITAL OM PRODUCTIONS - VA - Shivadelics

AphidMoon Rec - AphidMoon - Super Collider, Trancelantic

MedullaOblongata Rec - VA - Fractal Forest 1

Dacru Rec - U-Recken - A Light At The End Of The World

8. Jakie silne i słabe strony posiada polska scena psychedelic trance? Czyli co powinniśmy zmienić/zaprzestać. a co jest warte kontynuowania i czy jest coś, co według Ciebie powinniśmy zacząć robić aby jeszcze bardziej ją wzmocnić?

Polska scena posiada wiele osób mocno zaangażowanych i prężnie działających w kierunku promocji światka psytrancowego. Składają się na nią ekipy z Pomorza, centralnej Polski, oraz w ostatnim czasie aktywnie działającej Polski południowej, która moim skromnym zdaniem ma najwięcej do pokazania i przekazania! Droga, a raczej ścieżka wydeptana przez nich powoli staje się drogą dwupasmową z coraz to mocniejszym asfaltem.

Sądzę, że mocno popularny trolling nie służy dobrze scenie. Wiele nowych osób nie wie o takim zjawisku i czytając posty i wypowiedzi co poniektórych "skrzatów", niestety rezygnuje z tematu... Nie wiem czy to zazdrość, czy własna niemoc prowadzi do takich zachowań, krytyk czy ocen, które w wielu przypadkach są zwykłą nagonką.

do.jpg
9. Bardzo tendencyjne pytanie - czy alkohol powinien zostać wyeliminowany z kultury psytrance? Załóżmy, że jest to możliwe.

A teraz o czymś od czego My Polacy nie możemy się odpędzić... heh.

Alkohol, który jest spotykany na imprezach transowych w wielu przypadkach przeszkadza, przez naszą polską, świecką tradycję do upijania się i rozrabiania. Garnie się myśl... brak alkoholu, brak problemów, aczkolwiek na moje wiąże się to z naszą mentalnością, przeszłością etc.

Osobiście, nie ma dla mnie nic lepszego, jak napić się zimnego, pysznego piwka w słoneczny poranek na open airrze, tylko wiadomka, pić należy z głową, której niestety wielu z nas po alkoholu brakuje.

10. Jeśli mialbyś wybrać jakiś pojedyńczy kraj na imprezowanie poza Polską, byłby to... ?

Myśląc o podróżach, zawsze marzyłem o zwiedzeniu Ameryki Południowej. Kraj na tyle dziki i zaludniony, barwny w roślinność, mnogość nowych kultur. Liczę na to, iż któregoś pięknego lata wybiorę się tam (nie sam) i potupię do brazylijskich gongów, bębnów, czy innych świdrujących transowych potupajek.