Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

sub6Sub6 to bardzo ambitni muzycy z Izraela. Albumem "Who Needs Love Songs" udowodnili zdolność przełamywania stereotypów typowych dla izraelskiej sceny trance.

1) Avi: Kim jesteście (Wasze prawdziwe imiona i nazwiska) oraz czym się zajmujecie na co dzień? Jak zaczęła się Wasza przygoda z transem?

Sub6: Nazywamy się Ohad Ahroni (23 lata) i Golan Ahrony (30 lat). Mieszkamy i pracujemy w małym miasteczku o nazwie Harzlia. Znajduje się w centrum Izraela, blisko Tel Avivu. Tworzenie muzyki to w tej chwili jedyne nasze zajęcie. Muzyką zajmowaliśmy się od zawsze (Ohad jest perkusistą i gitarzystą, Golan jest wokalistą i gra na gitarze). Zaczęliśmy chodzić na imprezy transowe we wczesnych latach 90-tych, zanim to się stało myśleliśmy o tworzeniu muzyki trance. Graliśmy razem w kapeli rockowej i słyszeliśmy co nieco o robieniu muzyki na komputerach. Byliśmy wręcz przekonani, że zrobienie jakiegoś kawałka transowego jest dużo łatwiejsze od stworzenia utworu rockowego. Jednak po kupieniu pierwszego komputera przekonaliśmy się, że jesteśmy w wielkim błędzie. Pracowaliśmy dwa lata zanim wydaliśmy nasz pierwszy utwór na kompilacji w 2002 roku.

2) Avi: Opowiedzcie nam trochę o Waszym nowym albumie. Jak nad nim pracowaliście i jak długo zajęło wam poskładanie wszystkiego do kupy?

Sub6: Zaczęliśmy prace nad albumem na początku 2003 roku. Każdy z nas posiada własne studio. Pracowaliśmy nad albumem w dwóch studiach, pracowaliśmy oddzielnie. Nad ostatecznym efektem obróbki i dopracowywania pracowaliśmy razem. Nagraliśmy również utwór z Michele Adamson i ragga-muffin MC Jahnathanem - praca nad tym materiałem dała nam wiele okazji do śmiechu. Planowaliśmy wydać album we wrześniu 2003, ale wiele z naszych utworów ukazało się w Internecie. Kiedy to widzieliśmy od razu wydawaliśmy utwór na kompilacji. Oswoiliśmy ludzi z naszym brzmieniem, przy okazji robiąc niezłą reklamę nadchodzącemu albumowi.

3) Avi: Wasz styl muzyki jest nieco inny od tradycyjnego izraelskiego transu. Jest mocno nasiąknięty popem i elektro. Często też słychać w niej wokale. Wytłumaczcie mi na czym polega wyjątkowość Waszej muzyki?

Sub6: Chcielibyśmy być postrzegani nie tylko jako DJ'e transowi, ale także jako producenci i muzycy. Muzyka trans jest tym, co najbardziej kochamy robić w tej chwili, ale mamy za sobą dosyć kolorową przeszłość muzyczną, jeśli chodzi o style muzyczne. Od punku, metalu do klasycznego rocka, potem techno i muzyka house. Jesteśmy zaangażowani w wiele (nie transowych) projektów i nie spodziewamy się raczej robić muzyki trans przez całe życie. Mamy na razie problem z określeniem właściwego dla nas stylu. Czasami naszym stylem zbliżamy się do progresywnego house'u, a nawet do klasycznego techno. W naszej muzyce jest wiele wokali, ponieważ sadzimy, że jest ich za mało w muzyce transowej. Uważamy że dają niezły efekt na dancefloorze. Ludzie uwielbiają je tak samo, jak riffy gitarowe w utworach. Przypomina im to muzykę, którą słuchali zanim weszli do kultury dance. Motywy popowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów podczas produkcji. Sami zetknęliśmy się z popem podczas przesłuchiwania materiałów przesłanych nam przez różnych artystów do naszego studia. Podjęliśmy się wydania niektórych i bawiliśmy się przy ich produkcji całkiem nieźle.

4) Avi: Myślicie, że tym sposobem zainteresujecie swoją muzyką nie tylko miłośników transu?

Sub6: Niektóre z utworów zawartych na płycie można puszczać w wolniejszym tempie (w klubach house'owych i na komercyjnych imprezach). Czwarty utwór na płycie (122 bpm) jest grany w popularnym radiu w Izraelu. Album jest wydany także na winylu wiec DJ'e z gatunku progressive house mogą go grać spokojnie na imprezach. Nie spodziewamy się rozpętać naszym albumem rewolucji w muzyce, szczególnie że jest to nasza pierwsza płyta długogrająca. Na razie jesteśmy zadowoleni z pozytywnej reakcji ze strony środowiska transowego.

5) Avi: Czy kiedykolwiek widziałeś, żeby muzyka trans zdobyła jakieś sukcesy poza sceną w ogólnie słuchanej muzyce elektronicznej?

Sub6: Myślę, że z pewnych powodów trans nie może być zaakceptowany przez, na przykład, miłośników house czy choćby muzyki popularnej. Wierzymy, że jednym z tych czynników są właśnie wokale. Jak wcześniej wspomnieliśmy słowa w muzyce trans mogą wiele zdziałać. Klasyczny trans raczej nigdy nie wybije się poza gatunek. Zresztą wiele z transowych artystów nawet nie chce myśleć o podbiciu serc słuchaczy spoza gatunku. Jeśli to się nie zmieni trans pozostanie w undergroundzie.

6) Avi: Jakie, Twoim zdaniem, korzyści może to przynieść to scenie trans?

Sub6: Przede wszystkim dotrze do szerokiego grona ludzi. To jest głownie nasz cel, który chcemy osiągnąć dziewki naszej muzyce. Poznać także ich opinie.

7) Avi: Jak długo zajmuje stworzenie jednego utworu i co jest najważniejsze podczas pracy?

Sub6: To zależy od utworu. Zazwyczaj zajmuje to trzy tygodnie. Czasami trochę dłużej. W wielu wypadkach kończyliśmy prace nad utworem, graliśmy go kilka razy na imprezie i wracaliśmy do studia, aby dopracować szczegóły. Jest parę priorytetów przy tworzeniu utworu: bassline musi być mocny i czysty, rytm musi być w wielu częściach utworu różny i unikalny, a przede wszystkich musi być groove.

8) Avi: Na waszych koncertach często spotykane jest połączenie elektronicznych bębnów granych na żywo z samplerami. Czy powiecie mi cos więcej na ten temat?

Sub6: Podczas live actu używamy elektronicznych bębnów połączonych do samplera perkusyjnego (oprogramowania niemieckiej firmy Native Instruments) i Rolanda sp808 w czasie rzeczywistym. Chcemy wnieść trochę urozmaicenia w czasie live actu, dlatego gramy utwory trochę pozmieniane w trakcie występu live. Zawsze przygotowujemy się do naszego występu - sample, syntezatory i rytmy. Niedługo zamierzamy także wnieść śpiew wokali na żywo.

9) Avi: Gdzie dotąd występowaliście? Jaka była Wasza najbardziej zwariowana impreza?

Sub6: Odwiedziliśmy Japonię, Anglię, Danię, Belgię, Austrię, Francję, Portugalię, Meksyk i Brazylię. Chyba najlepsza z nich była Brazylia (2003 rok), festiwal Solaris na który przyjechało aż 3500 ludzi. Może dlatego, że było to nasz pierwszy duży występ na żywo. Baliśmy się trochę, gdyż było za gorąco żeby tańczyć (było popołudnie). W każdym razie 5 minut przed naszym występem niebo się zachmurzyło i nawet zaczął kropić deszcz. Ludzie byli rozwścieczeni - myśleliśmy, że już po nas..

10) Avi: Skąd czerpiecie pomysły, co Was inspiruje, jacy artyści?

Sub6: Inspiruje nas muzyka różnych wykonawców. Mogę wymienić paru artystów: Leftfield, Massive Attack, Air, Pink Floyd oraz transowi artyści: Electric Tease, The Antidote, GMS, Space Cat, Juvenile, Wrecked Machines, Panick, Deedrah, Domestic i wiele innych. Inspirują nas nawet artyści z gatunku muzyki hebrajskiej.

12) Avi: Czy spędzacie ze sobą dużo czasu? Jesteście przeciecz braćmi...

Sub6: Spędzamy dużo czasu ze sobą podczas podróżowania. W domu mamy dwa studia i nad pomysłami pracujemy indywidualnie, by potem razem złożyć owoce naszej pracy w całość. To że jesteśmy braćmi to akurat pozytywna strona pracy - mamy podobne style i bardzo często mamy podobne spojrzenie na wiele pomysłów. Oczywiście czasami się ze sobą nie zgadzamy, ale przecież to normalne nawet miedzy braćmi.

Tekst pochodzi z magazynu "Mushroom"
Autor: Avi Nini
Tłumaczenie: Paproch