Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

sundial aeonsundial_aeon.jpg
Witajcie Raiden i Dan! Przede wszystkim chciałbym Wam bardzo podziękować za poświęcony czas na odpowiedzi na grad pytań.

1. Skąd pomysł na Sundial (później Sundial Aeon)? Opowiedzcie o początkach grupy.

Dan i Raiden: Obaj swego czasu czynnie tworzyliśmy muzykę na demoscenie i z racji tego dobrze się znamy. W jednym czasie czyli w 2005 roku złożyło się, że nasze wcześniejsze projekty się rozpadły, więc w sumie z dnia na dzień telefonicznie wpadliśmy na pomysł, żeby stworzyć nowy. I tak powstał Sundial Aeon.

2. Pod szyldem Sundial Aeon, jak również we wcześniejszym Aural Planet, zaprezentowano bogaty wachlarz gatunków elektroniki. Skąd ta rozpiętość gatunkowa i skąd czerpiecie inspirację?

Dan i Raiden: Każdy z nas miał wypracowany swój styl muzyczny. Gdy połączyliśmy siły samoistnie te style się połączyły dzięki czemu wachlarz się poszerzył.

3. Pozostając przy temacie gatunków, wielokrotnie zahaczaliście o uptempo i psytrance, choć pozostając w jego bardziej stonowanych odmianach. Czy możemy się spodziewać odważniejszych i szybszych produkcji transowych w przyszłości?

Dan i Raiden: Oczywiście, że tak. Nie jesteśmy nastawieni na jeden styl i ciągle eksperymentujemy. Nie chcemy się szufladkować w jeden gatunek, ale jednocześnie chcemy jednak zachować pewien trend jaki już wtopił się w Sundial Aeon.

4. Obecnie na grupę składa się kilka osób. Opowiedzcie coś o nich, a także o procesie tworzenia muzyki na odległość.

Dan i Raiden: Wkrótce po założeniu Sundial Aeon do składu przyłączyli się Revisq i Giku i tak powstał właśnie nasz pierwszy album "Metabasis". Kiedy Giku odszedł z projektu byliśmy w trakcie pracy nad kolejnym albumem więc trochę musieliśmy zmienić koncepcję. "Apotheosis" nagraliśmy we trójkę ze wsparciem remixu utworu z naszej pierwszej płyty, stworzonego przez Scann-Teca. On właśnie wtedy zasilił nasze szeregi jako DJ grupy i dodatkowy muzyk.

Obecnie skład opuścił Revisq, więc teraz jest nas czwórka (Dan, Raiden, Scann-Tec i Chaser). Jeśli chodzi o tworzenie muzyki na odległość to w dobie Internetu nie ma większego problemu. Np. w skrócie mówiąc, wysyłamy sobie sekwencję gdzie na zmianę któryś z nas ubiera je w całość.

5. Niektóre z utworów to solowe dokonania. Czy wolicie pracę w grupie czy też samemu?

Dan i Raiden: Owszem tworzymy solo jak i grupowo, jeśli chodzi o Sundial Aeon to najwięcej kompozycji wspólnych są w wykonaniu właśnie nas (Dan i Raiden). Lubimy ze sobą współpracować ale jak któryś z nas stworzy coś fajnego sam to dlaczego tego nie użyć. :)

6. Najnowszy "nabytek" grupy to zagraniczny Scann-Tec, znany ze świetnych produkcji, m.in. bardzo dobrego albumu "Facial Memories". Jak nawiązaliście współpracę i jak ona przebiega?

Dan i Raiden: Scann-Tec to nie jest nasz nowy nabytek, znajomość z Vladislavem sięga 2003 roku. Pewnego dnia wpadliśmy na pomysł aby Vlad został naszym DJem (swojego czasu zajmował się DJką, głównie w Rosji) , a przy okazji dodatkowym muzykiem. Współpraca ze Scann-Tec'kiem wygląda i przebiega podobnie jak pomiędzy naszą dwójką.

7. Opowiedzcie o inicjatywie jaką jest wytwórnia Impact Studio Records. Czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o kolejne wydawnictwa? Czy będą one związane wyłącznie z Sundial Aeon, czy też będziecie wydawać również innych artystów? Czy szykują się jakieś kooperacje, przykładowo również z naszymi rodzimymi transowcami (Artha, Space Element...)?

Dan i Raiden: Impact Studio Records to działalność Raidena , która jest tylko i wyłącznie skupiona na publikacji albumów Sundial Aeon oraz współpracy z mediami lub agencjami reklamowymi (tworzenie spotów reklamowych, muzyki na potrzeby komercyjne, takie jak gry, reklamy, prezentacje itp.). Impact Studio nie przewiduje wydawnictw muzycznych innych projektów.

chill.jpg
8. W przeszłości Wasze utwory zdobiły wydawnictwa prosto z Ultimae Records, Chilcode, Flow Records czy Sofa Beats, stonowanej odnogi Iboga Records. Opowiedzcie coś o współpracy z dotychczasowymi wydawcami muzyki Sundial Aeon.

Dan i Raiden: Współpraca z wyżej wymienionymi labelami zawsze przebiegała dobrze. Przeważnie wyglądało to tak, że label zgłaszał się sam po jakiś nasz kawałek , czasami jednak sami wysyłaliśmy utwory bądź utwór z propozycją zamieszczenia go na kompilacji. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku albumów "Metabasis" i "Apotheosis", które ukazały się nakładem Flow Records.

9. Czy zamierzacie pojawiać się jeszcze w zagranicznych labelach, czy też kolejne produkcje będą wychodzić jedynie pod szyldem Impact Studio Records, gdzie, jak mniemam, macie pełną kontrolę nad całym procesem.

Dan i Raiden: Oczywiście, jesteśmy otwarci na współpracę z zagranicznymi wydawnictwami. Niemniej jednak forma publikacji naszych ostatnich albumów wydanych pod szyldem Impact Studio Records jest dla nas najbardziej wygodna. Nikt nas w niczym nie ogranicza , sami sobie wytyczamy cel i go realizujemy.

10. W drodze kolejny album Sundial Aeon... Uchylcie rąbka tajemnicy odnośnie tego, co na nim usłyszymy. Jak będzie się on różnił od poprzednich wydawnictw?

Dan i Raiden: Nasz nowy album będzie bardziej energiczny, jednakże będzie się czuło mocno styl Sundial Aeon. Planujemy wykorzystać umiejętności kilku znanych w świecie muzyków, którzy jak dotąd obcują w innych stylach muzycznych ;) ale na razie nie będziemy zdradzać nazwisk, niech to zostanie niespodzianką... Jak do tej pory udało nam się stworzyć około siedmiu kawałków na nowy krążek. Album będzie nosił tytuł "Analysis" i ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Impact Studio Records.

11. Na dzień dzisiejszy naliczyłem 5 albumów Sundial / Sundial Aeon. Po przejściu do Impact Studio Records zaczęły się one ukazywać co roku, a kolejny pojawi się w 2014. Czy nie obawiacie się pewnej rutyny, zmęczenia materiału lub zaistnienia jakże częstego na scenie elektronicznej syndromu "ilość ponad jakość"?

Dan i Raiden: Mimo wszystko każdy z naszych albumów różni się od poprzednika i wcale nie uważamy, że idziemy na ilość. Robimy co lubimy i nie chcemy siadać na laurach. Nasze zdanie jest takie, że przez to właśnie jesteśmy w stanie dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zapobiegamy o zapomnieniu o nas.

play.jpg
12. Jakie są Wasze dalsze plany na przyszłość odnośnie Sundial Aeon?

Dan i Raiden: Tak naprawdę Sundial Aeon to nasza dwójka. Tworząc nowy album dołącza się do nas Scann-Tec i Chaser oraz w zależności od pomysłu gościnnie różni artyści. Tak jak wcześniej wspominaliśmy w planach mamy właśnie nagranie albumu, gdzie wzbogacimy niektóre utwory sekwencjami zagranymi na żywo przez artystów z innego światka muzycznego, co na pewno dodatkowo ubarwi nasze kompozycje.

13. Gdybyście mieli możliwość współpracy z jakimkolwiek artystą, kogo byście wybrali i dlaczego?

Dan i Raiden: Trudne pytanie, jest wielu artystów a jakimi moglibyśmy nagrywać. Gdybyśmy mieli wybrać jednego to byłby chyba najtrudniejszy wybór w naszym życiu. :) Może poeksperymentowalibyśmy z którymś z wielkich kompozytorów muzyki filmowej?

14. Jakie jest Wasze zdanie odnośnie dzisiejszej dystrybucji muzyki? Jak w tym wszystkim mieści się Sundial Aeon?

Dan i Raiden: Muzyka Sundial Aeon dostępna jest w formie płyt CD oraz digital. Za to akurat odpowiada nasze distro Beatspace.

15. Skąd decyzja o zakończeniu Aural Planet? Czy jest to już zamknięty etap?

Raiden: Zdecydowanie tak. Każdy z nas - Aurali, poszedł w innym kierunku, jeśli chodzi o tworzenie muzyki. Dlatego też zdecydowałem się z Danem powołać do życia Sundial Aeon w 2005 r.

16. Dwa lata temu otrzymaliśmy dzięki DAT Mafia Recordings i dwupłytowej kompilacji "Mind Rewind" transowy utwór "Changing My Mind" Aural Planet. Czy możemy spodziewać się podobnych inicjatyw w przyszłości, nie tylko dotyczących numerów z szuflad?

Dan i Raiden: Nigdy nie wiadomo co przyniesie czas...Mamy w naszej szufladzie trochę zakurzonego materiału. Być może ktoś go odkurzy... :)

mimesis.jpg
17. Jedną z najciekawszych produkcji Sundial Aeon jest moim zdaniem album "Mimesis". To konceptualny album poświęcony tematyce Riese (tajny kompleks militarnym zlokalizowany nieopodal Wałbrzycha w Górach Sowich, który był główną inspiracją podczas tworzenia materiału na płytę). Skąd ta fascynacja? Czy w przyszłości możemy spodziewać sie podobnych pomysłów?

Dan i Raiden: Bardzo cieszy nas fakt, że album podoba się słuchaczom. Niemniej jednak wątek związany z tematyką Riese zamknęliśmy na remixerskim albumie "Wolfsberg". Nasze zainteresowanie tematyką Gór Sowich wynikało głównie z tego, że temat Riese jest bardzo tajemniczy, pełen samych zagadek, ciekawostek. Wystarczy trochę zagłębić się w nim (Internet, książka, film) aby dostrzec jak jest mistyczny i nietuzinkowy. O czym świadczą chociażby filmy zrealizowane przez Discovery, History Channel czy tez TVP. Oczywiście, nasi słuchacze mogą spodziewać się w przyszłości równie ciekawych inspiracji, dzięki którym powstają nasze utwory.

wolfsberg.jpg
18. Jakiego rodzaju brzmień słuchacie na codzień?

Dan: rock, muzyka klasyczna i filmowa, wszystkie odmiany ambientu.
Raiden: muzyka filmowa, ambient-trance, idm, black/death metal.

19. Gdybyście mieli podać kilka płyt, które wpłynęły na Was znacząco, jakie pozycje byście wymienili?

Dan: "Vangelis - Voices", "FSOL - Lifeforms" oraz cała twórczość Czesława Niemena i SBB.
Raiden: "The Prodigy - Music For The Jilted Generation", twórczość Future Sound Of London, dorobek Vangelisa, Depeche Mode, Pink Floyd.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas. Pozdrawiam.

Dan i Raiden: My również. Pozdrawiamy!