Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

sensient - blue neevus


sensient_-_blue_neevus
Tatsu Records, 2003


1. Lovely Bones
2. File Not Found
3. Silkworms
4. Ttriptium
5. Energy Roll
6. Blissbomb
7. Bawak
8. Format Ex

Płyta australijskiego debiutanta Tima Larnera, tworzącego pod nazwą Sensient została gorąco przyjęta przez wszystkich fanów psytransu na świecie. Album wydany w niemieckim labelu Tatsu Records świadczy o muzycznej maści krążka. Poprzednie wydawnictwa tego labela, m.in. świetna seria Dragon Tales, płyty formacji Magnetrixx czy Source Unknown to brzmienia wolne od łatwych i skocznych melodii rodem z TIP World. Jest to raczej materiał przeznaczony dla fanów mrocznego grania, wyważonego pomiędzy progressive a minimal trance.

Zaczynamy...

Pierwszy numer "Lovely Bones" to nakręcająca się z każda minutą poranna spirala, która sprawia, że nogi same podrywają się do tańca. Świetnie wyważony numer, precyzyjnie dopracowane sample, oraz ciekawa przestrzeń sprawiają, że na długo pozostaje w pamięci słuchacza. "File Not Found" - kawałek z indeksem 2, filozoficznie przywodzi mi na myśl numery z płyty "Auricular - Audion". Mrok, hipnotyczne tempo co pewien czas mącone niewiadomego pochodzenia syntetycznymi samplami - tak pokrótce można określić budowę tego numeru. Niby nic specjalnego, ale jednak ma w sobie to "coś", co sprawia, że słucha się go dość przyjemnie. "Silkworms" - nie zbyt przypadł mi do gustu, jedyne co zwróciło moją uwagę w tym utworze to nostalgiczna, rozciągnięta do przestrzennego tła gitara, która zawodzi od drugiej połowy numeru. "Energy Roll" - numer piąty, to progresywna podróż w stylu Human Blue. Niezbyt energicznie lecz konsekwentnie, wszystko płynie do przodu w towarzystwie wielu pomruków, szelestów i przy akompaniamencie ciekawie zawodzącej melodyjki. Ostatnie dwa numery z tej płyty najbardziej przypadły mi do gustu, mowa tu o "Bawak" i "Format Ex". "Bawak" to bardzo hipnotyczny utwór oparty o 16nastkowy, pulsujący bas oraz świetną sekcję rytmiczną. Każdy kto lubi trans w stylu Nomy czy pierwszej płyty Vibrasphere słysząc ten numer poczuje lekkie dreszcze. Ostatni utwór na tym krążku - "Format Ex" - ociera się o dwa kanony; progresywny początek w pewnym momencie płynnie przechodzi w tech-transowe granie. Naprawdę bardzo ciekawie i zaskakująco rozwiązane, do tego te sample...

Reasumując, płytę "Sensient - Blue Neevus" polecam wszystkim fanom mrocznego, konsekwentnego, minimalnego transu. Świetne aranżacje, bardzo ciekawa przestrzeń oraz sample sprawiają, że nie można obok tej płyty przejść obojętnie. Jak dla mnie 7 punktów.

Ocena: 7/10

Ower