Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

terranoise - cross-Dimensional feedback


terranoise_-_cross-Dimensional_feedback
Urban Antidote Records, 2009


1. Long Ratios
2. Antares
3. Room Of Answers
4. Strange Blue Crystal
5. Terra Imperium
6. Dream Analysis
7. Quantum Digits
8. Phase Of Matter
9. Brainiac
10. Buratino
11. Electrypnose - 5th Countdown (Terranoise Rmx)

Nie mogę sobie przypomnieć jak to się stało, że zainteresowałem się tą płytą (zapewne odbyło się to na zasadzie rekomendacji na goastore.ch typu "Ludziom, którzy ją kupili, podobały się również..."). Tak czy inaczej okazała się być dla mnie jedną z najbardziej pozytywnych niespodzianek tego roku. Kierując się doświadczeniem, zawsze uważałem, że muzyka, która najbardziej mi się podoba, to taka, która łączy w sobie elementy dwóch lub więcej zupełnie przeciwstawnych lub przynajmniej nie łączonych ze sobą często stylów. W muzyce psychedelic goa trance była to zawsze kombinacja upliftingowych melodii z mocnymi tłami pełnymi elektronicznych efektów, w ambiencie jest to zwycięska kombinacja żywych instrumentów i syntetycznych pejzaży dźwiękowych stworzonych w cyfrowym świecie wirtualnej syntezy. Maxim Galinov, artysta ukrywający się pod pseudonimem Terranoise, poczynił tym wydawnictwem kolejny krok w tej materii.

Krótko mówiąc, większość utworów na "Cross-Dimensional Feedback" brzmi na pierwszy rzut ucha jak najnowsze produkcje Kindzadzy czy Arithmetixa: podstawą wszystkich zamieszczonych tu utworów jest szybki, mniej lub bardziej typowy bassline o prędkości 150-170 BPM, doprawiony ciężkim, miażdżącym spektrum przeszywających syntezatorowych dźwięków, które wwiercają się w czaszkę w wyważonym, wysoce technicznym, matematyczno-geekowskim stylu. Na szczęście Terranoise nie poprzestaje na tym - dodaje do tego szalonego zestawu ambientowe lub melodyjne warstwy dźwięków, przypominające epickie, filmowe tła, które tak uwielbialiśmy w muzyce Talpy lub Principles Of Flight: mamy operowe wokalistki, prawdziwe orkiestralne instrumenty, sample z filmowych soundtracków i sporo elektronicznych dźwięków, a wszystko doprawione soniczną magią filtrów, flangerów, delayów, reverbów i całą gamą niewyobrażalnych zakłócających efektów. Wydawać by się mogło, że było to już przerabiane przez Psykovskiego na jego ostatnim, cudownym albumie, ale to coś innego - podczas gdy "Da Budet" może być do pewnego stopnia opisany jako spokojny, ten album powinien zdecydowanie być określony jako agresywny, mocny i gwałtowny, chociaż momenty ambientowe dadzą słuchaczowi kilka sekund odpoczynku na dancefloorze. Co naprawdę podoba mi się w tej płycie to fakt, że wszystkie te elementy są połączone w tak łatwy i naturalny sposób, przez co nigdy nie ma się wrażenia, że coś jest wymuszone albo nie na miejscu; wszystko płynie jednolicie tak jakby zawsze tak miało być. Trzeba usłyszeć takie utwory jak "Antares", "Quantum Digits", "Buratino" (który swoją nazwę i sample bierze z piosenki będącą odpowiedzią Związku Radzieckiego na kapitalistycznego Pinokio!) albo remix "Electrypnose - 5th Countdown", aby się przekonać jak potężny może być ten styl. Oczywiście są tu też przeciętne utwory, które opierają się bardziej lub wyłącznie na stylu a'la Kindzadza / Arithmetix; czasami mocne powtarzanie krótkich sekwencji dźwięków może być naprawdę nieprzyjemne i wciąż nie mogę zrozumieć zawarcia - na szczęście mocno zmanipulowanego - śpiewu w "Brainiac" (najwyraźniej podwędzonego z piosenki autorstwa Temptations). Nie uświadczymy tu jednak żadnego złego utworu.

Produkcja jest odpowiednia: bardzo czyta, dynamiczna i szczegółowa, chociaż może ciut za sterylna i plastikowa, ponieważ w tym konkretnym stylu wolałbym słyszeć więcej zanieczyszczeń lub dźwięków lo-fi, aby jeszcze bardziej podkreślić kontrastujące płaszczyzny dźwięków. Ale to tylko moje zdanie. Okładka digipacka jest przyjemna, chociaż prawdopodobnie bardziej pasująca do wydawnictw progressive lub nawet downtempo, ale mimo wszystko to nie stanowi wielkiego problem. Ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo dobra pozycja, próbująca z powodzeniem nowych rzeczy, która powinna spodobać zarówno miłośnikom full-onu, jak i darkpsy.

Ocena: 8/10

Antic