Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

akashik memory


akashik_memory
Akashik Record, 2012


1. Ghreg on Earth VS Electrypnose - Gravitation On Nexus
2. Psycircle vs Psykovsky - Plazma Patrol
3. Select Project - Soap Bubbles
4. Battery Leak - Bourbom
5. Manifest - Circuit Bender
6. Sonik Scizzor - How do you Feel
7. Paradox Logic - Microstatic Flower
8. Glossolalia - Energy Momentum
9. Zuvuya - Hyperborea

Akashik Record na przestrzeni ostatnich dwóch lat szaleje na rynku ciężkich psychodelicznych brzmień. Albumy Sectio Aurea, Rawara i Secret Society czy znakomita seria składanek "Engrams" to tylko jedne z licznych pozycji wydawniczych labela z San Francisco. Muzyka spod znaku Akashik to wysokie tempo, hajtekowo-cybernetyczny klimat i duża dawka eksperymentu. Tym razem właściciel wytwórni Guillermo Alarcon wraz z DJem Tehuti skompilowali kąsek o tytule "Akashik Memory". Za ostateczne brzmienie odpowiada Lalith Rao a.k.a. Alien Mental, co w zasadzie mówi samo za siebie.

Szybki rzut oka na tracklistę i od razu uśmiech od ucha do ucha. W planie projekty stanowiące kwintesencję innowacyjnego podejścia do szybkich cybernetycznych rytmów, a także parę nieznanych szerzej nazw reprezentujących amerykańską scenę. Na pierwszy ogień kolaboracja dwóch sajkowirtuozów - Ghreg On Earth i Electrypnose. Nowatorstwo i wszechstronność, z której słyną obaj panowie, są w "Gravitation On Nexus" słyszalne bezbłędnie. Mix elektronicznych stylów, który nam serwują, to coś rzadko w psy-muzie spotykanego, a jeśli dodamy do tego najwyższe produkcyjne skillsy, tworzy nam się małe cudo. Po takim wstępie wjazd Psykovskiego z kalifornijskim Psycircle (Bodhisattva 13:20 i Arahat) powinien co najmniej wyrównać poziom, ale tym razem się niestety nie udało. O "Plazma Patrol" nie ma co wiele pisać, nie jest to utwór zbyt ciekawy, ale przecież nawet Psykovsky może mieć słabsze momeny... Co innego jego moskiewski kolega, Select Project, który w "Soap Bubbles" prezentuje hajtek na najwyższym światowym poziomie. Energetyczny i wkręcający, a jednocześnie zachowujący pewną subtelność wałek. Battery Leak to kolejna kolaboracja ze słonecznego stanu (Boddhisatva 13:20 i Limbertimbre) prezentująca wysokooktanową muzę spod znaku wysokich technologii. "Bourbom" nie zachwyca, ale pozwala na lekki odlot w XXII wiek. Manifest serwuje bardzo oryginalną kompozycję "Circuit Bender", której może nie słucha się łatwo, ale potrafi wprawić w prawdziwie transowy stan. Jeden z lepszych punktów programu. "How Do You Feel" autorstwa samego Sonik Scizzora (alter ego Alien Mentala) zaczyna się psy-electro-dupstepowo, i w zasadzie do połowy utworu takiż dziwny, jajcarsko-ekperymentalny melanż się utrzymuje. Prawdziwe psajtransowe szaleństwo to właśnie końcówka, która aż kipi pomysłami. Enigmatyczny projekt Paradox Logic prezentuje w "Microstatic Flower" mocny, rasowy psycore, ale podany z niezwykle udanymi smaczkami i dźwiękami. Tańcząc do tego trzeba uważać, aby od nadmiernego headbanga głowa nam się nie odkleiła. Uwielbiany przeze mnie Argentyńczyk Glossolalia uderza z "Energy Momentum" - wysokie częstotliwości, melodyjność, czysty trans. Taka muzyka przywołuje na myśl najlepsze kompozycje Psykovskiego z "Tanetsvety". Fantastyczna dawka trudno przyswajalnego, za to bardzo psychodelicznego koktajlu. Intergalaktyczną podróż kończymy z Zuvuyą, który oprowadza nas po swoim świecie przez 20 minut. Jeśli ktoś słyszał jego tegoroczny debiut (też z Akashik Record), ten wie, czego się po "Hyperboa" spodziewać - jest szybko i mocno, ale jednocześnie z dozą jakiejś kosmicznej magii. Pełen mentalny odlot, bardzo świeża rzecz.

"Akashik Memory" spełnia oczekiwania, i to z nawiązką. Muzyka zawarta na składance jest ciężka, szybka i trudna do zaakceptowania na pierwszy rzut ucha (może poza pierwszym utworem). Ale niesie ze sobą pokłady niespożytej energii, bezbłędnej produkcji, czysto psychodelicznych doznań. Myślę, że pełnię potencjału tej płyty można poznać dopiero na parkiecie, ale także na słuchawkach przenosi nas ona w inny wymiar i porządnie bałagani w czaszce. Z pewnością "AM" zasługuje na miano najlepszej tegorocznej kompilacji spod szyldu hi-tech/psycore/szybkicybernetycznysajkoshit. A co najlepsze, można ją ściągać z bandcampa za "co łaska".

Najlepsze momenty: "Ghreg on Earth vs Electrypnose - Gravitation On Nexus", "Select Project - Soap Bubbles", "Manifest - Circuit Bender", "Glossolalia - Energy Momentum"

Link do odsłuchów i ściągnięcia

Ocena: 9/10

Muzik Ce