Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

chronika chapter 3


chronika_chapter_3
Boske Beats, 2008


1. Alic - Underwater Shufflemonster
2. Midi Miliz - The Missing Guest (Tony Rohr Remix)
3. Fuzzion - Free Tibet
4. X-Dream - March
5. The Rockitmen - Ego Tripping
6. Metalogic - Road Rage
7. Midi Miliz - Format Phono (Fuzzion Revizzion)
8. Triple Distilled vs Fuzzion - Midnight Circulator (The Delta Remix)
9. Fuzzion - Frog On The Run (Extrawelt's Run N Bass Remix)
10. Jurek Przeździecki - My Bass Friend
11. Glimmertitz - Now Or Nunca

Boshke Beats to bardzo interesująca wytwórnia obracająca się już od kilku ładnych lat z niezłym efektem wokół rozmaitych mrocznych form psytransowych. Obok kilku świetnych albumów jej najbardziej rozpoznawalnym projektem jest skromna seria składanek "Chronika", która właśnie otwarła przed nami swój trzeci rozdział.

Scena, która niegdyś określana była mianem tech-trance, pomimo kilku istotnych momentów (produkcje The Delta, Spirallianz, Tromesa) nigdy nie posiadała jakiegoś specjalnie imponującego odbioru w psychodelicznym mainstreamie. A szkoda, ponieważ ostatnim czego można by jej było zarzucić jest powtarzalność i sztampowość. Dla mnie najczęściej stanowiła odskocznię od codzienności, ucieczkę w klimat, ale także kuźnię inspiracji i nowych pomysłów. Oczywiście w przypadku tej składanki nie jest inaczej, a nawet ciekawiej z powodu nowych ścieżek, które ostatnio chętnie eksploruje większość technicznych odłamów tanecznej elektroniki. Jakiś czas temu coraz bardziej zaczęto bowiem łączyć wiele styli z minimalem, techno, electro, dziwacznymi abstrakcyjnymi formami klikowymi, oraz nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie konstrukcji brzmieniowej. W psytransie bardzo fajnie można było to usłyszeć przy okazji EPki Tapwatr wydanej w internetowej wytwórni Digital Diamonds, czy chociażby najnowszego albumu Bigwigs.
A jak to się ma do "Chronika Chapter 3"? Otóż goni i stanowi ona zarazem opisany nieco wyżej trend. Jest wyraźnie odmienna od swoich poprzedniczek, głównie dzięki bardzo widocznej linii eksperymentu. Oczywiście znów można znaleźć kilka techtransowych kawałków o parkietowym przeznaczeniu. Niektóre z nich przerodziły się nawet w nieposkromione bomby wykręcające synapsy z niemniejszą siłą z jaką robi to hard/acid techno. Główny prym wiedzie tutaj Midi Miliz w remiksie rosyjskiego duetu Fuzzion, oraz Tripple Distilled vs Fuzzion, których na warsztat wzięli The Delta. Jednak najwyraźniej widać na płycie nowe wpływy jakim uległa część artystów. Dużo tutaj więc wspomnianych wcześniej nowoczesnych form treściowych, jak też szeroko zakrojonego gmerania przy dziwacznych brzmieniach i rozwiązaniach technicznych. Fajnie zaprezentowali się w ten sposób Glimmeritz, Fuzzion z kawałkiem "Free Tibet", Metalogic, oraz rozpoczynający składankę duet Alic. Warto także wspomnieć o polskim akcencie, jakim jest kawałek Jurka Przeździeckiego. "My Bass Friend" to jak dla mnie nieco zachowawcza mroczna opowieść poruszająca się gdzieś pomiędzy techno i electro, a wszystko to polane psychodeliczną ciemną w przekazie mazią.

Boske Beats działa już przeszło 6 lat, a na koncie obok 15 winylowych EPek ma zaledwie 7 kompaktów. Z jednej strony na każdą kolejną pozycję czeka się z wielką niecierpliwością, ale z drugiej nie zaistniało tutaj zjawisko zalewu mało ciekawą muzą. No bo tak szczerze, kto by coś takiego kupował? Nisza w której się poruszają interesuje bowiem niewielką liczbę transowych słuchaczy, a co za tym idzie każde wydawnictwo musi być bardzo przemyślane i przekalkulowane, żeby nie popłynąć w spore długi. Dzięki temu prawie każda propozycja Boshke Beats jest tak interesująca i z pewnością nie zapominana po kilku minutach od przesłuchania. "Chronika Chapter 3" jest podobna, aczkolwiek z racji sporej nowatorskości może być przez wielu niezrozumiała. Ja też nie lubię kilku jej momentów, ale całość zdecydowanie wychodzi in plus. Coś dla fanów mroków, oraz poszukiwaczy, chętnych wrażeń i ciekawskich.

Amnesia