Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

deepersense


deepersense
Deepersense.pl, 2012


1. Remique & Sickman - Freeze (Original Mix)
2. CJ Art - Parallel Universe (CJ Art's Deepersense Mix)
3. Red Sun Rising - Unforgivable (Original Mix)
4. Deep-L & Deepness - Polish Sugarcane (Original Mix)
5. Kintar - Micro Cosmo
6. CJ Art - Irrationalis (CJ Art's Eerie Mix)
7. Douglas Howarth - Deaf Music Art (Six'n'Four)
8. Drogtech - Inner City

W grudniu 2012 roku swoje 3 urodziny obchodziła zaprzyjaźniona strona Deepersense.pl, zwieńczeniem tego wydarzenia było wydanie darmowej kompilacji "Deepersense", oznaczonej numerem 01. Wielką radość sprawiło mi przygotowanie tej recenzji, ponieważ na tym wydawnictwie zostały zaprezentowane utwory i twórcy pokazujący, od strony muzycznej, na czym polega istota działania ekipy deepersense.pl, do której także należę. A cel jest jasny: promowanie muzyki z głębią w postaci różnych odmian muzyki progressive (dark, tribal, atmospheric, psy), chillout, a także downtempo.

Wydawnictwo wita słuchaczy chilloutową koprodukcją osób znanych na poznańskiej scenie psytrance, mianowicie Sickmana i Remique'a. Utwór "Freeze" płynie powoli, spokojnie wprowadzając słuchaczy w odpowiedni głęboki nastrój. Natomiast już w kolejnej pozycji swoją wizją głebokiego progresu atakuje doświadczony producent i DJ z Warszawy, mianowicie CJ Art. Artur znany jest również na scenie psytrance, a wydaje w takich labelach jak np JOOF, Contrast czy Bonzai Records. Utwór przypomina mi o złotych czasach psyprogressu, kiedy na parkietach królowały brzmienia Atmosa, Antixa czy Freq'a. Mamy tutaj świetną mroczną i psychodeliczną otoczkę, którą dopełnia masywny i energiczny tribalowy bassline. Następną propozycją dla słuchaczy jest równie żwawy utwór kolejnego utalentowanego polskiego producenta. Red Sun Rising, bo o nim mowa, w utworze "Unforgivable" w pełni czerpie z orientalnego klimatu, a muzyka którą stworzył niesie słuchacza w daleką melodyjną podróż. Za czwarty utwór z tej składanki, odpowiadają czołowi przedstawiciele nurtu dark/deep progressive rodem z dalekiej Argentyny. Ten duet zaprowadza znów niepokojący tribalowy klimat, a w tle leci melodia, która fanom Shpongli, z pewnością przypadnie do gustu. Kompozycja numer 5 także pochodzi z Argentyny. Jonatan Tesei, czyli Kintar, to jeden z najbardziej znanych i cenionych artystów w kręgach deep & dark progressive. W utworze "Micro Cosmo" pokazuje jednak troszkę lżejsze oblicze, w którym możemy usłyszeć elementy pianina i skrzypiec. Ostatnim utworem z puli progressive, jest ponowna produkcja CJ Arta. Tym razem mamy do czynienia z wkręcającym i mocno psychodelicznym utworem "Irrationalis". Jest to zdecydowanie najmocniejsza i najszybsza pozycja tego wydawnictwa. Po istnym szaleństwie w poprzednim numerze, nadszedł czas na uspokojenie w postaci połamanego downtempowego utworu "Deaf Music Art (Six'n'Four)" kolejnego rodaka, tym razem prosto z Krakowa. Poza bardzo nietypową konstrukcją (wybicie na 6/4 zamiast typowego 4/4) mamy tutaj dużo przestrzeni i harmonii. Ostatni numer to także downtempowy połamaniec. Drogtech występuje na północy kraju, grając na scenach chill podczas psytransowych imprez, a niedawno wydał także swój pierwszy album. W tym utworze proponuje on delikatny atmosferyczny klimat, który idealnie zamyka całe wydawnictwo.

Szczerze polecam przyjrzeć się temu darmowemu wydawnictwu, w szczególności dla fanów bardziej deepowych odmian muzyki elektronicznej. Mamy tutaj ciekawy, równy i różnorodny materiał, który w zdecydowanej większości, został wyprodukowany przez rodaków czynnie biorących udział w życiu sceny psytrance w Polsce.

Kompilację można pobrać za darmo z serwisu Bandcamp

Primal Terror (Deepersense.pl)