Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

future nature


future_nature
TesseracTstudio, 2010


1. Float - Soul Searching
2. The Riddler & Float - Pillow
3. Phaxe vs Zyce & Flegma - Tutti Frutty
4. Nerso - Lost Horizon
5. Zyce - Ghost
6. Flegma & Nerso - Data Link
7. Sideform – Web of Life
8. Middle Mode vs Flegma & Nerso vs E-Clip - I.P.U.
9. Hardy.Veles - Dalimilova Kronika
10. Ectima - By Human

Specjalna produkcja wydana przez rosyjski TesseracTstudio, na której mieszają tak rozpoznawalni obecnie wykonawcy z półki psyprogressive jak Zyce, Nerso czy Flegma (uch ;)). Za kompilację odpowiada DJ Nesho - człowiek stojący za chorwackim festiwalem psytransowym, który niedawno obchodził swój dziesięcioletni jubileusz. Sama płytka nie jest stricte psytransowa, mamy tutaj nieco prog-house czy "zwykłego" trance (pierwsze dwa numery), następnie psyprogresywną mieszankę, a zakończenie to po prostu psytrance. Podobno. Tak napisali w rekomendacji, zerknijmy do środka opakowania - przy okazji, okładka całkiem w porządku. Zresztą szerokie pola muzyczne na tym kompakcie nie powinny dziwić, gdyż strefy wpływów na których działa TesseracTstudio obejmują progresywne szufladki psytrance, tech-trance, house, trance, minimal, electro, chill, ambient, breakbeat, czy coś co jest określane mianem lounge (juz nie progresywne ;)).

Kilka rzeczy mnie na tej składance zasmuciło, kilka ucieszyło. Zacznijmy od dolin. Jeśli uznamy pierwsze dwa kawałki za coś stricte nie-psytransowego, to dochodzimy do nieciekawego wniosku, iż "nasz" psytrance (a psyprogressive jeszcze bardziej) w zasadzie już stał się cieniem tego, czym był kiedyś - czyli całkiem porywającą ciało i umysł muzyka. Wspomniane kawałki są całkiem przyjemne, ale to nie jest moja polka ani pula gustów, więc nie będę się rozpisywał. Numer trzeci to Phaxe toczący pojedynek z kolaboracją Zyce i Flegmy (hehe). Jest typowo dla obecnego fragmentu sceny podniecającego się progresywami - momentami leniwie, chwilami można bardziej potupać. Wszystko sterylne i bez zaskoczenia. Teraz pora na nieco plusów. "Lost Horizon" jest znakomity! Nerso, czyli pan Dragan Matić, zaprezentował się tutaj od jak najlepszej strony. Numer jest naprawdę świetny. Taki, jaki w moim wspaniałym nieistniejącym świecie ;) winien być psy-progresyw, czyli energetyczny, nie przekombinowany, nie przesłodzony, ale jednocześnie ze sporą zawartością smacznego psy-mieska odróżniającego tą muzykę od reszty banalnej komercji. Jak to zwykłem pisać - wielkie brawa! Oby forma z tej płyty została utrzymana na nadchodzącym wielkimi krokami składaku "Extrasensory Perception" (który w chwili wydania stanie się wreszcie trylogia). Następny jasny punkt "Future Nature" to milutki w odbiorze wałek Zyce o nazwie "Duch". Fortepianik użyty tutaj jako główna linia melodyjna jest prosty, ale uroczy, a w połączeniu z kobiecym śpiewem użytym bez zbędnej przesady składa się na wyjątkowo pozytywne odczucia. Oba utwory są mocno letnie i "festiwalowe". "Data Link" ukazuje, że mimo wszystko trzeba się obecnie trochę bardziej wysilić niż dbać wyłącznie o brzmienie i tzw. "przestrzeganie reguł" podczas "tworzenia" muzyki. Sterylność i precyzja niekoniecznie gwarantują odlot - w tym wypadku jest przeciętnie. Ileż to juz było patentów w tym stylu? Ace Ventura, Ovnimoon czy artyści wspomniani powyżej - wszyscy jada na tym samym wózku. Trochę szkoda. Nieco lepiej wypada "Web Of Life", chociaż jest oparty na tym samym schemacie, który można przewidzieć od początku do końca. Na miejscu ósmym jest podwójna kolaboracja oparta na "pojedynku", czyli Middle Mode vs Flegma & Nerso vs E-Clip. Cztery projekty pracowały przy tworzeniu jednego utworu - nie musze mówić, że nie za bardzo słychać to w jakości tego kawałka. Ot, jest przyjemnie ale ponownie wyczuwam zwyczajne rzemiosło aniżeli geniusz. Ostatnią miłą odmianą od przeciętności jest fajnie wyważona "Dalimilova Kronika", w której dzieje się trochę więcej. Ectima kończy kompilację swoim "By Human", będącym solidnym psytrance, ale kolejny raz bez większego olśnienia.

Jeśli warto dla jakiegokolwiek powodu zaopatrzyć się w tą składankę to będą to dwa numery - Nerso i Zyce. Dodajmy, że tylko wówczas jeśli nie słuchacie psyprog na codzień. Mogą się Wam bardzo spodobać. Reszcie radzę się zastanowić przed wydaniem tych "nastu" Euro na tą płytę.

JetMan