Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

israTrance free compilation


israTrance_free_compilation
IsraTrance, 2008


1. OOOD - Alpha Relaxation
2. Aerospace feat. K-Pax - Drops
3. Kino Oko - Skillfully Oratory
4. N.A.S.A. - Addicted To Sin
5. Minimal Criminal - Mr. Miyagi
6. Sensient - 3rd Dimension
7. Hujaboy - Too Much Too Soon
8. E-Jekt - Commited
9. Mubali - Line Of Rationality
10. Filteria - The Snail Keeps Crawling...

Praktycznie każdy kto ma styczność z psytransem i Internetem wie co to IsraTrance. Od wielu lat serwis ten jest jedną z najczęściej odwiedzanych przeze mnie (i nie tylko) stron o tej tematyce. Chyba najistotniejszym elementem IsraTrance jest jego forum, które przyciąga tysiące fanów tejże muzyki z całego świata, nie wspominając już o mniej lub bardziej czynnym udziale samych artystów i przedstawicieli różnych wytwórni. Grudzień 2008 roku zwiastował okrągłą, bo dziesiątą rocznicę istnienia forum IsraTrance. Z tejże okazji jego gospodarze w kooperacji z kilkoma artystami wypuścili darmową internetową kompilację, na której znalazło się 10 zróżnicowanych utworów, zaczynając od chilloutu, poprzez progressive, full-on i dark, a na goa trance kończąc. Warto dodać, że w całość zamieszany jest również Grzegorz Magnuszewski, który na potrzeby składanki użyczył utwór "Kino Oko - Skillfully Oratory".

Zaczynamy z numerem zatytułowanym "Alpha Relaxation". Jest to nic innego jak świetne ambientowe intro w wykonaniu brytyjskiego projektu OOOD. Zwykle za tą nazwą stoją znakomite, rasowe psytransy o wysokim stężeniu kwasów, humoru i uroku, tym razem mamy do czynienia z relaksującym (wszak nazwa zobowiązuje) tworem muzycznym najwyższej próby. Dalej Aerospace (Guy Youngman a.k.a. DJ Guyshanti, jeden z administratorów forum IsraTrance) i K-Pax dostarczają naszym uszom "Drops" - fajny, nieco pękaty progressive. Na trzecim miejscu uplasował się polski akcent w postaci jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektów: Kino Oko. W "Skillfully Oratory" Magnes pokazuje ponownie, że nie obce są mu funk i elektroniczny luz. "Addicted To Sin", numer autorstwa N.A.S.A., to poważny kawałek o mocy grzmotu, osadzony solidnie w klimatach progressive. Minimal Criminal swoim "Mr. Miyagi" przypomni czasy z pierwszymi produkcjami Beat Bizarre (przykładowo genialny w swojej prostocie album "Lewd"). Dowartościowani mogą czuć się fani muzycznych wiraży i pejzaży Sensienta, ponieważ jedną z najciekawszych produkcji na tej kompilacji jest właśnie jego utwór. "3rd Dimension" to muzyczna intryga na najwyższym poziomie, która rozwija się całkiem dynamicznie i w zasadzie ciężko cokolwiek zarzucić tej produkcji. Wraz z numerem autorstwa projektu Hujaboy wkraczamy na pułap 140 BPM. "Too Much Too Soon" to kawałek, jakich słyszeliśmy już całe mnóstwo, zwłaszcza w jego wykonaniu, jednak jego przekaz i moc każą naciskać mocniej nogę na pedał gazu podczas jazdy samochodem, a i szybko okaże się, że mimowolnie machamy palcem wskazującym w powietrzu w takt rytmiki utworu. E-Jekt, czyli Uri Azene i Gad Vered a.k.a. Surrender (jeden z redaktorów i moderatorów IsraTrance), proponują nam kontynuację izraelskiej jazdy bez trzymanki w swoim "Commited". Darkowa produkcja spod igły Mubali to jedyny kawałek, który mi tu średnio podpasował. Jak dla mnie jest to trochę zapchajdziura. Szczęściem zaraz po nim mamy prawdziwą gratkę, zwłaszcza dla miłośników wszystkiego, co majstruje Filteria. Imponujący i majestatyczny "The Snail Keep Crawling...", nawiązuje nazwą i samplami do innej produkcji zatytułowanej "The Snuggling Snail", która znalazła się na debiutanckim albumie Jannisa, "Sky Input". Prócz tradycyjnej już niezwykłej plastyczności, moją uwagę zwróciła świetna dynamika utworu. Dobre wykonanie to coś, do czego Filteria zdążył nas już przyzwyczaić

Okładka tej składanki jest, nazwijmy to, typowa, prezentacyjna i spełnia swoje zadanie, informując nas w czym rzecz, ale to nie ona jest tu istotna. Najważniejszy element kryje się tuż za nią, a jest to, rzecz jasna, muzyka. Ta zagościła tu w jej różnych odmianach, co, zgodnie z założeniem twórców kompilacji, miało odzwierciedlić zróżnicowanie osób, kultur, opinii, komentarzy i poglądów, jakie występują i łączą się na forum IsraTrance. Jeśli dodamy do tego dobrze brzmiące numery, potraktowane dodatkowo masteringiem przez fachowca w osobie Colina Bennuna (OOOD), a także całkiem sprytną kompozycję całości (ambientowe intro i stopniowe narastanie klimatu w kolejnych utworach), dostaniemy naprawdę świetną kompilację. Ocena całości jak najbardziej pozytywna, zaś forum, jak i stronie IsraTrance, życzę kolejnych długich lat działalności.

Templar