Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

scandi90s - the vikings return


scandi90s_-_the_vikings_return
Zion 604 Records, 2014


1. The Mato Project - Prehistoric Exploration
2. Subcouds - Theme From Cloud
3. Electronic Dreamplanet - State of Mind
4. Atmos - Anaterra
5. Miranda - Little Trix
6. Atmos vs Bus - Butmosfear
7. Noma - Twisted Community
8. Subcouds - Tsunamis (Fripic Bounce Remix)
9. Sarolta Monspart - Northern Lights

Jeśli jeszcze nie zrobiliście tego przy okazji składanek takich jak "Flight 604", "Phoenix", czy "The Kingdom", natychmiast naprawcie ten błąd i zwróćcie czym prędzej swoją uwagę ku wytwórni Zion 604 Records. Ci propagatorzy starych klimatów w nowych czasach wyjęli kolejnego asa w swoim magicznym rękawie, jakim jest druga już część kompilacji "Scandi90's". "Powrót Wikingów" raczy nas, podobnie jak w przypadku dostojnej poprzedniczki, głębokim retrospekcyjnym nurem prosto w lata 90-te minionego wieku, z naciskiem na skandynawskie rejony. DJ Asherun, kompilator całości, zaprasza tym samym na bankiet pełen znanych twarzy, wśród których są tacy jak Atmos, Miranda czy Noma, a także chłopaki z Vibrasphere - oczywiście wszyscy w odpowiednio odmłodzonej wersji z początków ich transowej kariery.

Prace wykopaliskowe z okazji "Scandi90's: The Vikings Return" zaowocowały ciekawymi perełkami z zamierzchłego świata Atmosa i reszty. Najlepszym przykładem na to niech będzie pierwszy z utworów autorstwa The Mato Project, za którym stoi nikt inny jak właśnie Tomasz Balicki vel Atmos. Mistrz progresywnych symfonii i spieczonych wakacyjnych słońcem festiwalowych poranków pokazuje tu zupełnie nowe, nieznane wielu oblicze. "Prehistoric Exploration" to utwór pochodzący z 1997 roku, a więc mający na karku prawie dwie dekady. Mamy tu klimaty zahaczające o bardziej zmutowane formy goa, czy też ociekające wyszukaną psychodelią wydawnictwa Flying Rhino Records. Numer jest o tyle bardziej niesamowity, jeśli weźmiemy pod uwagę dalszą ewolucję, jaką przeszła i wciąż przechodzi jego muzyka i brzmienie. Podobne rzeczy mógłbym napisać o Subcouds, czyli pierwszym projekcie muzycznym Rickarda Berglöfa i Roberta Elstera, zanim jeszcze doszło do powstania kultowego Vibrasphere. To niesamowite jakże dalekie od ich kolejnych produkcji są goastyczne patenty zaprezentowane w utworze "Theme From Cloud". Do kolejnych perełek należy zaliczyć wszelkie dalsze występy Atmosa, czy to solowe ("Anaterra"), czy kooperacyjne (duszny "Butmosfear" stworzony razem z Gusem Tillem, kolejnym weteranem sceny o wielu obliczach). Z bardziej znanych postaci miejsce na krążku otrzymali także Miranda, która wyciągnęła z szuflady stonowany w stosunku do swoich goa-żylet "Little Trix", oraz Noma, twórca fenomenalnego albumu "Navigator" z 2000 roku. Jego "Twisted Community" nie dorasta może do pięt materiałowi z wymienionej wcześniej płyty, niemniej prezentuje ciekawy, niepokojący klimat, z którego słynie przecież muzyka Magnusa. Oczywiście nie mogę pominąć bardziej enigmatyczny nazw pośród tracklisty, bowiem zarówno Electronic Dreamplanet, jak Sarolta Monspart, zaprezentowali się z jak najlepszej strony, skutecznie utrzymując podwyższone przez swoich bardziej znanych kolegów tętno.

Składanka ta jest pełna dobrego materiału prosto ze Skandynawii, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę wieloletnie doświadczenie oraz wyprofilowanie brzmienia takich jak Atmos czy Vibrasphere, a następnie spojrzymy przez ten filtr na utwory "Prehistoric Exploration" i "Theme From Cloud". Wytwórnia po raz kolejny wykazała się niezwykłym wyczuciem, ponieważ w dobie mody na retro-klimaty zgromadzone tu utwory są niczym balsam na złamane nowoczesną sztampą serce

Templar