Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

set 01


set_01
Iboga Records, 2001


1. Audiopile - The Drill
2. Trimatic - Funcator
3. Lurifax - Polaroid
4. Beat Bizarre - Deep Disco Profile
5. Reefer Decree - 506
6. Zerotonine - Acid Theatre
7. Audiopile - Occult Pizza
8. Oryx - Once Upon A Time
9. Anesthesia - Eco

Kompilacje "Set" duńskiej wytwórni Iboga Records są rówieśniczkami naszego serwisu. W 2001 roku ukazała się pierwsza z nich, a do dziś ukazało się 11 części. W tym czasie Iboga stała się jedną z najważniejszych wytwórni progresywnego trance, a nasze serwis od dwunastu lat stara się przybliżyć Wam także jej propozycje wydawnicze.

Progressive trance z początku XXI wieku brzmiał całkiem inaczej niż to, co dziś można spotkać na imprezach i wielu wydawnictwach z "progressive" w nazwie. Powolny, często ubogi w dźwięki, ale jednocześnie hipnotyzujący. Melodyjki rodem z goa i psychedeliczne korytarze ustąpiły miejsca prostocie brzmienia, której mocą napędową była szorstka stopa basowa. Nie inaczej jest także na tej płycie, osiem z dziewięciu nagrań na tej płycie to utwory, które wcześniej znalazły się na winylowych EPkach Ibogi. Tym samym mamy możliwość zapoznania się z genezą powstania i rozwoju gatunku. W większości nagrań motywem przewodnim są instrumenty perkusyjne, które hipnotyzują swym brzmieniem. Największym "kosiarzem" krążka niewątpliwie jest "Deep Disco Profile" Beat Bizzare, rozpędzony na pół gwiazdka rozwija się z każdą sekundą mocno przy tym pulsując. Do "marszowych" kawałków zaliczyć można otwierający płytę "The Drill" duetu Audiopile, pochodzący z pierwszego oficjalnego wydawnictwa Iboga Records "Reefer Decree - 506" oraz bardzo prosty "Funcator" autorstwa projektu Trimatic. Przefiltrowane szarością brzmienie goa przedziera się w takich nagraniach jak "Lurifax - Polaroid" oraz "Oryx - Once Upon A Time". Polarne melodie usłyszeć za to można w zamykającym płytę "Eco" włoskiego producenta ukrywającego się pod pseudonimem Anesthesia. Najbardziej powykręcanymi kawałkami na krążku jest mozolny i skrzeczący "Zerotonine - Acid Theatre" oraz metaliczny "Audiopile - Occult Pizza".

Zanim "progressive" na dobre zadomowił się w świadomości odbiorców, a następnie rozwinął się do "progressive" jaki znamy dziś, przez dość długi czas brzmienia tego typu określane były mianem skandynawskiej szkoły trance Wszak większość producentów pochodziła ze Szwecji, Norwegii i Danii. Dziś trudno szukać tak szorstkich, a zarazem hipnotycznych nagrań, a kompilacja taka jak te przypominają jak ewoluował gatunek.

Styropian