Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

solstice black compilation 01


solstice_black_compilation_01
Solstice Music, 2006


1. Eat Static - Xeno-Phonic
2. Contol F - Release-Rhythm Circuits
3. X-Dream - Insanity
4. Koxbox - Geomancer 2006
5. CJ Bolland - Mole Patrol
6. Thomas P. Heckmann - Close Encounter
7. Kloq - Kloq Music 2
8. Prime Suspect - Synthetic Love
9. Synthetic - Evil Thing
10. Juno Reactor - Angel & Men (X-Dream Remix)

Stojący za skompilowaniem owego krążka Xavier Morel od lat znany jest w światowych kręgach producentów muzyki elektronicznej. Od 1993 roku był a&r w osiągającym szczyty popularności Blue Room Released. Wiele kolaboracji z takimi gwiazdami jak Juno Reactor (który stworzył kilka soundtracków do Matrixa), Koxbox czy Eat Static dało mu olbrzymie pole manewru oraz szacunek na scenie. Na "Solstice Black Compilation" Xavier oferuje modernistyczną mieszankę elektro tech-transu, który odbiega od standardowego psychodelicznego nurtu wytwórni.

Na początek czerni wkradł się Eat Static z lekko oldschoolowym "Xeno-Phobic". Ufologiczne zamiłowania wraz eksperymentatorskim drygiem owocują freestylowo zgrzytającą formułą, jak zawsze naszpikowaną mnóstwem rytmizujących ciekawostek. Dwójeczka została wyprodukowana przez Control F, który jest nowym projektem Austina "OZ" Morseleya, bliżej znanego z aliasu Kloq. Masywny "Release-Rhythm Circuits" świetnie opanowuje parkiet potężnym basem, tutaj umiarkowane środki wyrazu dają maksymalny efekt. Jeden z moich ulubieńców czarnego przesilenia. Następny, niemiecki X-Dream wjeżdża bezpardonowo bass drumem, roztaczając electro-technoidalną demencję. "Insanity" to waga ciężka dla amatorów mentalnych akrobacji. Przyszła chwila na sam wierzchołek producenckich igraszek. Duński Koxbox oferuje super przebudowę hitu "Geomancer" z albumu "The Great Unknown". Tutaj w wersji 2004 wybudowany na mocnej stopie, zagina świadomość, pogrążając nas w gigantycznych reverbach. Funkujący bas, świetne przejścia nieznające końca i soniczne otchłanie tworzą jeden sprytnie rozsadzający ego trick. Ian i Frank E nie pozostawiają cienia wątpliwości gdzie tkwi mistrzostwo w budzeniu kolektywnej świadomości. Cj Bolland jest z pewnością dobrze znana legendą sceny techno, prekursorski drugi album "Electronic Highways" wydany w belgijskim R&S jest jedną z ikon gatunku. Tym razem w kompozycji "Mole Patrol", Cj operuje skwaszonymi brzmieniami elektro i rytmiką ubraną w nieznaczny distortion. Infekcyjną formę ciekawie tonizuje przestrzenny pad. Ciekawa opcja. Podobnie, choć mniej subtelnie, programuje bity Thomas. P. Heckman w "Close Encounter". To chyba najsłabsza propozycja na składance. Powrót w futurystyczne rejony zapewnia nam "Kloq - Kloq Music 2". Głośna rzęźąca mechanika zabarwiona lśniącymi tłami nakręca utrzymując tłum w ekstatycznym kluczu. Prime Suspekt to projekt Jana Muellera, w którym udziela głosu jego żona Ariel. "Synthetic Love" to cięźki techno minimal trance, hegemonicznie zapowiadający czas syntetycznych stymulacji. Następny mistrz produkcji, Synthetic, rysuje w wolnym i złowróźbnym "Evil Thing" industrializujące pejzaże zdegenerowanej epoki. Na zakończenie kultowy "Juno Reactor - Angel & Men (X-Dream Remix)", który w oryginale wyszedł na albumie "Labyrinth" oraz na składance "Tsunami Benefit" z której zyski przekazane były na pomoc poszkodowanym po trzęsieniu ziemi na Sumatrze. Patetyczny i ujmujący, zarazem potwornie jadący, świetnie odzwierciedla moc destrukcyjnych sił natury.

Selekcja numerów na "Black Compilation" ukazuje ciemniejszą alternatywę sceny tek-trance. Kompozycje emanują chłodem - apokaliptycznym klimatem przyszłości. Wysoka jakość produkcji wraz z nowatorską formułą ukazują wszechstronność firmy Solstice w eksplorowaniu gatunku.

Ocena: 9/10

Elf