Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

transelected - roza luksemburg


transelected_-_roza_luksemburg
Pomaton Emi, 1997


1. Mesmerisa - Róża Luxemburg
2. DJ Cosmix & Etnica - Kumba Mela
3. Endora - Joy
4. Prana - Primal Orbit
5. Hallucinogen - Soothsayer (The Lysurgeon Warning Mix)
6. Spectral - Celtic Alchemy (Magical Circles Mix)
7. Endora - Endorian Gravity
8. Doof - Born Again
9. Etnica - Tribute
10. Tromesa - Arabskie Noce

Klasyk, kult, senna zmora niestrudzonych łowców z Allegro i w ogóle pełen wypas - tak pokrótce można przedstawić niniejszą kompilację, która jest jedną z dwóch transowych składanek złożonych do kupy przez Sebastiana Zawalicha, bardziej znanego jako DJ Sesis. Druga to nie mniej znana kompilacja "Transelected 2 - Psychedelic Poncz". Obie te pozycje namieszały nieźle w rodzimym światku muzyki elektronicznej, jak i w głowach mniej lub bardziej zaawansowanych zjadaczy psy-chleba. W myśl zróżnicowania klimatów i artystów kompilator postawił zarówno na zagraniczne, jak i polskie produkcje, zatem znaleźć tu można śmietankę śmietanki zagranicznych artystów z dziedziny goa & psychedelic trance, wśród których figurują takie nazwy z górnej półki jak Hallucinogen, Etnica, Prana, czy też Doof, jak i liczące się na rodzimej scenie akcenty w postaci Mesmerisy i Tromesy. Tytuł składanki nawiązuje z kolei do pierwszej imprezy Sesisa, którą zorganizował w 1995 roku i nazwał właśnie Róża Luksemburg, a na której znalazło się kilka scen z muzyką techno, trance, dnb i chillout.

Na pierwszy ogień poszedł numer nawiązujący swoim tytułem do nazwy kompilacji. To prosta, acz bardzo wyrazista produkcja utrzymana w konwencji dynamicznego, pompującego goa z noszącymi melodiami i staroszkolnymi świdrami. Etnica wraz DJem Cosmixem przyszykowali w "Kumba Mela" szczyptę goastycznego orientu zmontowanego w typowym dla pierwszych produkcji Włochów stylu. Pozycję trzecią zajął projekt Endora, za sterami którego siedzi nikt inny jak sam Electric Universe wraz z DJem Sangeetem. Melodyjne i drapieżne klimaty wydawnictw Spirit Zone pełną gębą. "Primal Orbit" Prany to kolejny szeroko znany i lubiany szlagier ze złotych czasów goa trance, pełen nieopisanego uroku i zdecydowanego hipnotyzmu. Hallucinogen ciekawie wywrócił do góry nogami pierwotnie wesolutki utwór "Soothsayer", efektem czego jest jego ponura, bagnista wersja naszpikowana mocnym, psychodelicznym klimatem. Nowym mixem może poszczycić się także kawałek "Celtic Alchemy", gdzie posłuchać można ciekawej kombinacji transu z połamanymi klimatami. Sesinowi udało się dalej przemycić kolejny utwór duetu Endora. "Endorian Gravity" to kolejna porcja dobrego, elektryzującego goa z pazurkiem. Jeszcze większy pazur pokazuje jeden z topowych numerów Doofa, czyli kultowy i niesamowicie kwaśny "Born Again", którego współproducentem jest Simon Posford. Przedostatni z kawałków na płycie ponownie należy do włoskiej Etnici. Olśniewający formą "Tribute" to jeden z tych numerów, które potwierdzają kultowy status tej grupy: świetny bas i mocne, wyraziste melodie mówią same za siebie. Kończymy drugą na tym krążku polską produkcją w postaci utworu "Tromesa - Arabskie Noce". Utwór został wzięty z wydanego rok wcześniej albumu "Pasma Czasu" i stanowi jeden z najbardziej pamiętnych kawałków autorstwa Dreddy'ego i Magnesa.

"Transelected - Róża Luksemburg" to kompilacja, którą powinien znać szanujący się miłośnik psychedelic trance. Niezależnie od upływających lat warto pamiętać o korzeniach psytransu i znać ważniejsze punkty wydawnicze w rodzimej historii tej muzyki. W codziennej pogoni za nową muzyką nie zapominajmy przede wszystkim o dobrej muzyce. Tej jest tu pod dostatkiem.

Templar