Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

fullmoon festival 2006


fullmoon_festival_2006
BNE, 2006


1. Star Sounds Orchestra - Sunrise Over The Third Millennium
2. Infected Mushroom - Meduzz
3. Protoculture - Circadians (Pop Stream Remix)
4. Oforia - Unusual Game
5. Chromatone - Mind Fog
6. Filteria - Flanger Saucer (Remix)
7. Astral Projection - The Prophecy
8. Z-Machine - East Generation
9. Atomic Pulse - Direct Source
10. Ocelot - Psychedelic Family
11. Wicked Hayo - Lucy With Diaments
12. Ecliptic - Revellion
13. Tristan - No Guarantees (Exclusive Live Mix)
14. 1200 Micrograms - Rock Into The Future
15. Highko - Level 25

Opisywane DVD to pamiątkowe wydawnictwo uświetniające Fullmoon Festival 2006. Na płycie poza wymienionymi w spisie utworami znajdują się wywiady z takimi artystami jak: Ofer Dikovsky (Oforia), Jannis Tzikas (Filteria) oraz DJ Chriss - jeden z organizatorów festiwalu. Dodatkowo pomiędzy kilkoma klipami wstawiono krótkie wywiady z ludźmi przybyłymi na festiwal oraz jeden klip z wizytą na chilloucie. O utworach, które wybrano na płytę, nie będę się rozwodził. Kwestią gustu jest to czy się spodobają (lub też nie) odbiorcy. Oczywiście dźwięk odgrywa ważną rolę w tego typu pozycjach wydawniczych, jednak główną uwagę skupia się przede wszystkim na obrazie. Poszczególne klipy zawierają materiały jakie nagrano podczas występów danych artystów. I tak oto na klipie do "No Guarantees" Tristana widzimy to co działo się podczas występu sympatycznego Brytyjczyka. Oczywiście podkład dźwiękowy nie pochodzi z występu, tylko jest dodany oddzielnie. Przejdę teraz do tego co widać, a widać wiele. Przede wszystkim widzimy zachowanie artystów podczas występów oraz to jak na ich utwory reaguje publika. I jest tak przez cały czas trwania filmu. Obraz pochodzi z kilku kamer z czego większość jest obsługiwana ręcznie (jedna kamera zamontowane na stałe). Montaż filmu nie jest zbyt dobry. Obrazy z poszczególnych kamer przeskakują momentami bardzo chaotycznie i w sumie niewiele widać. Owszem, są momenty kiedy widać radość panującą pod sceną, jednak częściej widzimy wszystko naraz (scena, ludzie, artyści). Na moje oko większość fragmentów video jest umieszczona na siłę, tylko po to, by zapełnić cały czas trwania utworu. Lepszym rozwiązaniem byłoby dodanie krótkich wizualizacji które na pewno dodałyby temu wydawnictwu kolorytu. Twórcy poskąpili również na efektach video, mało tutaj np. jednoczesnych obrazów z kilku kamer lub "powyginanych" obrazów. O przejściach pomiędzy poszczególnymi klatkami klipów również zapomniano i tak przez cały czas filmu przejścia pomiędzy częściami tego samego klipu polegają na tym, że jeden fragment się kończy (stop), a drugi zaczyna (play) - zero płynności. Oczywiście takie "przejścia" jakie zastosowano na tym DVD też mają swój urok, jednak muszą być zgrane z dźwiękiem, no i nie może być ich tak wiele. O tym, że o efektach zapomniano niechaj świadczy fakt, że brakuje również przyśpieszenia / zwolnienia obrazu! A w połowie nagrań jakie wybrano znajdują się tzw. "dziury", w czasie których zwolnienie, a później przyśpieszenie obrazu pasowałoby idealnie. Jak już wspomniałem na początku pozycja ta zawiera trzy wywiady. Niestety wywiady z Oforią i Filterią w ogóle nie nawiązują do festiwalu, panowie po prostu opowiadają sobie o swej muzycznej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jedynie wywiad z Chrissem (jeden z sześciu organizatorów Fullmoon Festival) jest ciekawy i można dowiedzieć się np. dlaczego już dwa razy zmieniano miejsce festiwalu.

Co znajdziemy na płycie poza klipami z listy? Niewiele. Bonusowo dodano nagranie "Level 25" autorstwa Highko, a "obrazują" je wizualizacje VJa Exita. Z głównego menu można wybrać: cały film, poszczególne nagrania lub bonus. Napisy można wybrać spośród trzech języków: angielski, niemiecki i hebrajski. Do DVD został dodany też kalendarz na ścianę w formie plakatu (na rok 2007).

DVD "Fullmoon Festival 2006" powstało w niespełna pół roku od zakończenia festiwalu. Niestety jest to widoczne, całość jest niedopracowana i tak jak Fullmoon Festival należy już do czołówki światowych festiwali, tak pierwszemu wydawnictwu będącemu zapisem video tej imprezy brakuje bardzo dużo do wydawnictw z takich festiwali jak Boom (Portugalia) i The Gathering (Japonia). Za całość odpowiedzialni są: VJ Circuit VIII i MZE Studios, a DVD wydane zostało pod szyldem BNE. Szkoda, że nie zostało to powierzone duetowi Psynema, który w latach 2003-2005 montował materiał na festiwalu, ale poza trailerami nie ukazało się nic więcej.

Podsumowując, na pewno jest to fajna pamiątka dla osób, które w roku 2006 były na Fullmoon Festival. Osoby, które tam nie były, mogą się przy oglądaniu całości nudzić.

Styropian