Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

jaia - orchestra 2.0 remixes


jaia_-_orchestra_2.0_remixes
Tribal Vision Records, 2008


1. Jaia - Orchestra 2.0 (Minilogue Remix)
2. Jaia - Orchestra 2.0 (Nipp Remix)
3. Jaia - Orchestra 2.0 (Parrket Banged Mix)
4. Jaia - Orchestra 2.0 (2.1 Live Mix)
Trzeci album projektu Jaia, "Fiction", został wydany trzy lata temu. Pamiętam, że uzyskał wtedy bardzo dobre noty pośród fanów brzmień progressive/house, na stałe wplatając się w ich listę miło wspominanych psytransów. Po tym czasie obie sceny bardzo się do siebie zbliżyły i zgodnie z panującą tradycją pomimo kilku lat jakie minęły od wydania oryginału, na rynku wciąż pojawiają się nowe jego remiksy. Fajna to inicjatywa, tym bardziej, gdy zgodnie z ostatnim trendem wydawnictw internetowych wytwórnia może opublikować ich jeszcze więcej przy stosunkowo niewielkich kosztach. Tak właśnie stało się z "Orchestra 2.0", której cztery nowe wersje nagrane zostały na cel wydanej w Tribal Vision Records składanki "Cabaret".

Zgodnie z oczekiwaniami, kawałki te utrzymane są w klimatach nowoczesnej tanecznej elektroniki. Oznacza to pewną hybrydę czerpiącą zarówno z house, techno, jak też progressive, electro, minimalu i klików. Najlepiej w tym wszystkim odnajduje się duet Minilogue, który jeszcze kilka lat temu pod nazwą Son Kite rządził sceną psychedelic trance. Ich interpretacja to bardzo imprezowy przekaz z dużą liczbą skrzeczących i chroboczących brzmień. Spora dawka dynamiki powinna dobrze sprawdzać się w niegrzecznych momentach energetycznych setów, które jednym narysują na twarzy spore zdziwienie i zapytanie "what the f....?", a innych powalą swymi niekonwencjonalnymi dźwiękami. Druga propozycja to remiks młodego czeskiego producenta DJa Nippa. Jest to swoiste nawiązanie do wczesnej połowy lat dziewięćdziesiątych, gdzie w tanecznej elektronice pełno było podobnych linii melodyjnych, dźwięków instrumentów strunowych (przede wszystkich skrzypce), oraz co jakiś czas pianina. Poza tym kawałek pod względem technicznym i merytorycznym utrzymany jest w dzisiejszych klimatach progresywno-nowatorskich. Trochę spokojniej temat potraktował natomiast trzeci w kolejce Parrket. Znany z wcześniejszych płyt Tribal Vision Records chorwacki producent stworzył coś w rodzaju słonecznego i ciepłego hałsiku, w który trochę jakby na siłę wplótł elementy krzyczącego electro i technicznej nowatorskości. Pomysł mógłby być fajny, ale jak dla mnie jest nieco przekombinowany i w pewnym momencie nie przekonuje do siebie. Ostatnią spośród nowych remiksów jest interpretacja oryginalnego pomysłodawcy, który zaczynał nią wiele swoich live actów w trakcie ostatnich festiwali. "2.1 Live Mix" jest bodaj najbardziej transowy ze wszystkich propozycji. W stosunku do oryginału nieco uwypuklona została linia basowa, dodana bardziej dynamiczna i technoityczna stopa, oraz nieco zmieniono sekcję perkusyjnych hi hatów. Dzięki temu całość świetnie sprawdza się na parkiecie zaskakując swoją dynamiką i mimo wszystko zachowanymi gdzieś tam jeszcze transowymi właściwościami.

"Orchestra 2.0 Remixes" to prezentacja bardziej nowoczesnego spojrzenia na taneczną elektronikę. Nie ma co się dziwić, w końcu Tribal Vision Records słynie przez ostatnich kilka lat z prezentowania takich klimatów. Ta EPka niczym nie powala, gdyż w tym wymagającym stylu bez problemów można znaleźć propozycje dużo lepsze technicznie i przede wszystkim z fajnymi opowieściami. Nie da się jednak ukryć, że na polu psychodelicznego transu niewiele takich rzeczy się pojawia i ta ciekawostka może być jej głównym atutem. Dla lubiących poszukiwać.

Amnesia