Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

lunaire - neural


lunaire_-_neural
Conteúdo Records, 2006


1. Xapora
2. Neural FlightLunaire to Christian Borges, artysta do pewnego czasu dość intensywnie działający na brazylijskiej i międzynarodowej scenie jako Setherian, oraz w ramach wytwórni Aeon Records. Jednak od momentu, gdy, jak sam to określił, "ta muzyka już mi więcej nie robi", większość swojej pracy skoncentrował w nowym projekcie, daleko odbiegającym od psytransowych standardów.

"Neural" jest pierwszą oficjalną publikacją Lunaire, a wydała ją internetowa wytwórnia Conteúdo Records. Zawiera ona dwa utwory będące hybrydą minimali, klików, deep house'u, a wszystko to w niekonwencjonalnej formie, którą można określić jako nowoczesna Inteligent Electronica. Mimo prawie całkowitego zerwania artysty z psytransową twórczością, na utworach kilkukrotnie słychać motywy i wpływy znane z utworów Setheriana. Specyficzny klimat wprowadzany jest poprzez nieco mroczne i momentalnie oldschoolowo przygnębiające analogowe opowieści. Całość, poprzez brak perfekcyjnego dopieszczenia, sprawia wrażenie materiału nieco surowego i niepokojącego w przekazie. Efekt ten spotęgowany jest poprzez szereg przypadkowych wydawać by się mogło dźwięków i niekiedy niezbyt trafnie dobranych efektów. Oczywiście nie ganię za to autora, wielu muzyków swoje nowe trendy buduje na pozornym braku spójności, czy dziwacznych i zaskakujących rozwiązaniach, które czasami odpychają, a innym razem potrafią zainspirować i pokazać pewne opowieści z alternatywnej strony. Nie da się jednak ukryć, że Christianowi brakuje wiele do umiejętności Sashy czy np. Jamesa Holdena, który momentami w genialny wręcz sposób łączy innowacyjność z umiejętnością zaprezentowania swoich produkcji w bardziej komercyjnym wymiarze. Mimo to "Lunaire" broni się skutecznie poprzez bardzo wyraźny przekaz i szczere opowieści, którymi potrafił urzec kilkukrotnie jeszcze jako Setherian. Właśnie za to spodobał mi się "Xapora", downbeatowy utwór z masą oklepanych już w nieskończoność rozwiązań technicznych i sampli. Mimo to odkrywa sobą coś nowego, coś innego, czego jeszcze wcześniej nie udało mi się usłyszeć i sprawia, że co jakiś czas chętnie do niego wracam.

Zdaję sobie sprawę, że pozycja ta nie zadowoli większości czytelników tego serwisu. Ale nie o to mi chodziło, opisując te utwory chciałem zaprezentować ścieżkę ewolucji jednego muzyka, który pewną część swojego życia poświęcił psytransowi. W ten oto sposób nasza muzyka ma swój pewien wkład w rozwój innych gatunków, bardziej otwartych na nowe wpływy, takich jakim kiedyś był psytrans. Dla mnie "Neural" jest pewnym epizodem, niczym porywającym i niezapomnianym. Swoistym freeformem zapełniającym lukę powstałą w wyniku chęci znalezienia czegoś nieco innego. Jeśli też masz taką potrzebę, płyta jest dostępna w Internecie za darmo, nic więc nie stoi na przeszkodzie aby spróbować.

Amnesia