Welcome to the Polish Psychedelic Trance Portal

url - octopus city


url_-_octopus_city
Kahvi Collective, 2007


1. Bjeon
2. Translucent
3. Octopus City
4. Afternoon Coffin Break
5. Satyrs
6. Hes A Collector
7. With
8. Rhodetry Salvage

Podróżując po świecie wytwórni internetowych, pewnego razu natrafiłem na pierwsze w 2007 roku wydawnictwo cenionego weterana na rynku, Kahvi Collective. Nazwa Url brzmi dość technicznie i informatycznie, spodziewałem się więc czegoś bardziej maszynowego i precyzyjnego. A tu niespodzianka. :)

Osiem utworów tworzących wspomnianą EPkę to zestaw zataczający szeroki krąg wokół rozmaitych połamanych form downbeatowych, połączonych ze specyficzną elektroniką, oraz radosną transową w przekazie przestrzenią. Przesłuchując kolejne pozycje odnosiłem wrażenie, jakbym miał do czynienia z freestylowymi wariacjami znanych psytransowych artystów nagranych na składance "Another Life", wydanej ładnych kilka lat temu w BNE. Utwory te nie są czymś nad wyraz nowatorskim bądź głębokim. Fakt, czasami zaskakują czy zniechęcają zawiłymi i niepotrzebnie niekiedy komplikowanymi strukturami perkusyjnymi, jednak po krótkiej chwili zazwyczaj wracamy do obranego wcześniej toru zmierzającego do słonecznego wyczilowania. Jeśli można tą propozycję określić nazwą jednego gatunku, to najbliżej jej chyba do psychedelic dubu. Owszem, utwory może nie zawierają kwasiastych psychodelicznych efektów, jednak dzięki sączącej się z każdego utworu transowości i brzmieniu podobnemu do produkcji Ott, Abakusa czy niektórych kawałków Shulmana, najbardziej wpadną chyba w ucho fanom wspomnianego wcześniej stylu. Z całej płyty najbardziej przypadły mi do gustu utwory "Translucent", "Octopus City", jak też unoszący i sprawiający sporą radochę "Satyrys". Najbardziej spodobał mi się jednak "Afternoon Coffin Break", początkowo mroczny z połamaną przesterowaną perkusją, jednak po kilkudziesięciu sekundach zmieniający swe oblicze dzięki fenomenalnemu motywowi melodyjnemu w, jak to już się przyzwyczaiłem, kolejną słoneczną bombę wszelkich odcieni mieniących się w zachodzącym słońcu kolorów.

Kahvi to ciekawa wytwórnia internetowa. Pośród już ponad 210 pozycji można znaleźć naprawdę interesujące perełki z klimatów dubowych, ambientowych, minimalistycznych. To tylko trzy style, bo wśród tych wielu nieznanych mi wcześniej twórców kryje się jeszcze wiele świetnej, usytuowanej na bardzo szerokiej skali gatunkowej muzyki czekającej na odkrycie za pomocą jednego kliknięcia myszką.

Amnesia